Valheita vain

Kaikki uskonnot ovat silkkaa valhetta ja ihmiset joko elävät valheessa tai käyttävät hyväksi toisiaan siitä valheesta.
Jättävät jälkeensä sydänsuruja ja pettymyksiä.
Yhtäkään todellisesti välittävää ihmistä ei löydy uskonnoista.
17<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

No, kyllä niitäkin löytyy, jotka todella välittävät lähimmäisistään, jopa pyyteettömästi.

Pyyteetöntä välittämistä on se, että voi välittää toisesta ja kunnioittaa hänen vakaumustaan, vaikka ei itse uskoisi samoin ja yrittämättä käännyttää toista omaan uskoonsa.

"Kaikki uskonnot" on aika laaja käsite, eli mitä sillä oikeastaan tarkoitetaan. Suurimmat uskonnot ovat alunperin syntyneet ihmisten omien kokemusten perusteella. Eivät uskonnot tyhjästä synny. Kyllä uskomusten taustalta löytyy paljon sellaista, ihmisjärjelle selittämätöntä, että uskonto on kehittynyt näiden kokemusten ympärille.

Niin kauan kuin on ollut ihmisiä, on ollut uskomuksia johonkin näkymättömään, joka vaikuttaa meihin, ulkopuolelta tietoisuutemme.

Äänestä
  • Kun tulee todellinen tilanne se pyyteettömyyskin punnitaan. Itse voi kuvitella pyyteettömyytensäkin ja luulla toimivansa toisen parhaaksi.

    Ihmiset eivät ole pyyteettömiä vai haluatko mainostaa itseäsi pyyteettömänä auttajana. Eikö parasta olisi vain tunnustaa faktat eikä elää petoksessa.

    Äänestä

  • Kokemukset ovat ihmismielen petos ja kaikki on kuviteltua.

    Äänestä

  • * Kaikki uskonnot on ihmisestä lähtöisin, USKo Jeesuskeen on aivan eriasia, se on henkilökohtainen kokemus, Jeesus on Peroona, ei joku uskonto uskontojen kirjavassa joukossa. Usko Jeesuskeen, ja sen kokeminen uudestisyntymässä, voi antaa tervettä välittämistä lähimmäisestään, niin kuin itsestään. Uskovainen kyllä tietää ja tuntee ja näkee, koska tätä vaaditaan ja hyväksi käytettään ja tai sillä voidaan tarkoituksellisesti "kokeilla" ja kiusata , kun tiedetään joku tunnustavaksi kristityksi ! Varokaa ja karttakaa ja kavahtakaa "ihmistä", varoittaa Jeesuskin opetuslapsiaan !

    Äänestä

Kyllä. Uskonnot ovat sielunvihollisen petos. Uskonto sitoo ihmisen aina tietyyn oppiin ja tiettyjen tapojen ja rituaalien noudattajaksi. Uskonto ei koskaan vapauta ihmistä. Se ei anna sydämeen pysyvää rauhaa, vaan se rauha on hankittava aina uudelleen ja uudelleen tiettyjä toimia tai tapoja noudattaen. Uskonnollisuudessa ihmisestä tulee helposti toisten vartija ja syntien syynääjä. Selän takana puhuja.
Näin on tullut todettua.

Äänestä
  • Juuri niin. Kiitos sinulle kommentista, joka oli rehellinen eikä selitellyt mitään parhain päin.

    Äänestä

  • Tämäontotuus kirjoitti:

    Juuri niin. Kiitos sinulle kommentista, joka oli rehellinen eikä selitellyt mitään parhain päin.

    Kiitos. Eikös se rehellisyys ole se yksi asia, mitä Jumala meiltä odottaa. Totuus tekee vaaaksi, sanotaan.

    Äänestä

  • jari-pekka-65 kirjoitti:

    Kiitos. Eikös se rehellisyys ole se yksi asia, mitä Jumala meiltä odottaa. Totuus tekee vaaaksi, sanotaan.

    -p-

    Äänestä

  • Niin. Totuus vapauttaa ja valhe vangitsee.

    Äänestä

  • Tämäontotuus kirjoitti:

    Niin. Totuus vapauttaa ja valhe vangitsee.

    Hyvin sanottu.

    Äänestä

  • Jari ja Pekka keskustelevat tässä keskenään. Rehellisyyttä kehiin!

    Äänestä

Miksi uskonnot ovat valhetta? Koska ne ovat isästä perkeleestä. Miksi ne ovat perkeleestä? Koska ne ovat lankeemuksen tuotteita. Onko toivoa? On.

Joh. 3:16 Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.

Äänestä

Aloittajapa saikin heti kavereikseen kaikki kristinuskoa vastustavat helluntailaiset. Ystävälliseksi ja lohdulliseksi tarkoitetun viestini hän tyrmäsi.

Muista aina, että "uskonto"-ihminen tarjosi sinulle ystävällisyyttä, mutta sinä torjuit sen, pilkaten "pyytettömyyttä". En tarkoittanut nostaa itseäni, vaan osoittaa rakkautta, joka ei sinulle kelvannut.

Äänestä
  • Olen pahoillani ja pyydän anteeksi jos loukkasin.

    Äänestä

  • aloittajalta_sinulle kirjoitti:

    Olen pahoillani ja pyydän anteeksi jos loukkasin.

    OK.

    Äänestä

En ole helluntailainen, mutta kyllä aloittajalla on oikealla linjalla. Hän ehkä yrittää osoittaa, että ihminen ei muutu uskoontulon myötä. Ja näin se onkin. En minäkään ole muuttunut. Siis vanhan ihmisen puolelta. Ei Raamattu turhaan sano, että "pitäkää vaari itsestänne". Siis siitä vanhasta ihmisestä, joka meissä on.

Ja, "pukekaa päällenne uusi ihminen". Usein uskonnollisuudessa painitaan sen vanhan ihmisen kanssa ja yritetään sitä parannella ja korjailla. Eheyttää, niin kuin sanotaan. Se vaan on ajanhukkaa. Ei kukaan voi itseään muuttaa, eikä kukaan voi kelvata Jumalalle. Jeesus Kristus on se ainoa syy, miksi me kelpaamme Jumalalle.

Ja jos joku näkisi esim minussa jotakin hyvää, niin en se ole minä, vaan se on Jumalan armoa. Se on se uusi ihminen, joka silloin näkyy. Jeesus Kristus minussa.

Uskonnollisuudessa kunnian saa aina ihminen, mutta elävässä uskossa kunnian saa Jumala. Uskonnollisuudessa ihminen tulee esiin joskus jopa inhottavan suurena.

Titus-kirjeessä siitä puhutaan, kuinka ihminen voi olla inhottava. Kuinka jotkut väittävät tuntevansa Jumalan, mutta teoillaan hänet kieltävät.

Äänestä
  • "Jos joku näkisi esim minussa jotakin hyvää, niin se en ole minä, vaan se on Jumalan armoa."

    Tai sitten se joku ajattelisi että jokaisessa ihmisessä on jotakin hyvää.

    "Se on se uusi ihminen joka silloin näkyy. Jeesus Kristus minussa."

    Ajatteleeko vaimosi noin? Kuka ajattelee?

    Minusta sinä olit ihan kiva ihminen mutta painostit uskoon, ja mua ahdisti, silloin kun kirjoiteltiin.

    Ystävällisyytesi ei ollut ihan pyyteetöntä tahdoit jotakin jumalalta ja minusta.

    "Uskonnollisuudessa kunnian saa aina ihminen, mutta elävässä uskossa kunnian saa jumala."

    En ole ketään tavannut sellaista joka saa minut kiittämään jumalaa. Paitsi oma mieheni mutta hän on ateisti. Kiitän hänen hyvyydestään jumalaa.

    "Titus-kirjeessä siitä puhutaan, kuinka ihminen voi olla inhottava."

    Paljastat itsesi kuinka olet pohjimmiltasi myrkkyä etkä saata ajatella muista kuin itsestäsi hyvää.

    Olen huomannut saman sinusta aiemminkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tämäontotuus kirjoitti:

Kaikki uskonnot ovat silkkaa valhetta ja ihmiset joko elävät valheessa tai käyttävät hyväksi toisiaan siitä valheesta.
Jättävät jälkeensä sydänsuruja ja pettymyksiä.
Yhtäkään todellisesti välittävää ihmistä ei löydy uskonnoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu