plektroista

Ni että millasta plektraa kantsis kaytta nylon kielisen skeban kanssa??? Siis paksuus??? Vai kannattaako käyttä olenkaan ja millen se kielien kuluminen???
2500
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Unohda ne tavanomaiset plektrat ja opettele käyttämään peukkuplekua ja kasvata samalla pickauksen mittaiset kynnet!

Itse käytän joko Dunlopin medium taikka Zookies XL (raskaampi) muovisia peukkuplekuja ja loput neljä sormea pysyvät vapaana pickausta varten. Muoviset peukkuplekut eivät kiristä taikka hiosta yhtä paljon kuin metalliset ja istuvat paremmin sormessa. Myös niiden soundi on täyteläisempi (no joo, tuo oli makuasia).

Peukkuplekun etuna on se, että saat sillä bassokielet soimaan paljon kantavammin ja puhtaammin ja pystyt samalla soittamaan sointuja taikka melodiaa muilla sormilla... Soveltuu niin nailonkieliselle kuin teräskielisellekkin kitaralle, joskin itse suosin vain teräskielisiä... Kynsillä saat paljon paremman tuntuman kieliin ja voit tiukan paikan tullen käyttää niitä myös tehokkaana itsepuolustusaseena.

Äänestä

Käyttöä varten ihmisellä kynnet on.
joopjoo... toisille sopii pleku, toisille ei.
itte hikoilen innostuessa niin, ettei läpyskä
pysy kädessä. kynsimällä olen vuosia pärjännyt.
bassotellessa pitää vähän tosin hieman lyhentää...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


zaibadaipa kirjoitti:

Ni että millasta plektraa kantsis kaytta nylon kielisen skeban kanssa??? Siis paksuus??? Vai kannattaako käyttä olenkaan ja millen se kielien kuluminen???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu