Pitäisi päästä eroon tästä myrkystä, katkaisu ohjeita löytyykö?
Kuinka lopettaa Escitalopram 10mg
pikaistaapuatarvitaan
7474
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Leikkaa vaikka saksilla pillerin kärjestä pieni pala pois. Apteekista myös saa leikkurin jolla voi leikata pillereitä.
Kerää vaikka 30 kappaletta ensimmäistä vieroitusaikaa varten. Sitten taas seuraavat 30, mutta leikkaa vähän isompi pala pois. Ole tarkka ettet leikkaa liian isoja paloja. Paria milliä suuremmat palat ovat ehkä liian isoja. Vieroitus täytyy tehdä hitaasti. On yksilöllistä miten elimistö vieroitukseen reagoi.
Jatka aina 30 päivää kerralla. Tämä on tosiaan kylläkin yksilöllistä, mutta on hyvä vieroittua liian hitaasti kuin liian nopeaan.
Minä vieroitan itseäni parhaillaan ja olo on ihan siedettävä. Alkuun tulee huimausta, ja olo on toisinaan jotenkin outo. Hyviä puolia on enemmän, paino on laskenut, ja tuntemukset palaavat pikku hiljaa.
Onnea vieroitukseen! Kyllä me onnistumme.
Hei. Alla on yksi vertaistukiohje, joka kannattaa lukea läpi vakavissaan. Lääkärikunnalle ei lähtökohtaisesti ole osaamista tai ymmärrystä huumausainevieroituksesta, joten antamansa ohjeet ovat usein riittämättömiä ja voivat pahimmillaan johtaa jopa vaarallisiin reaktioihin. Alla on lyhyt ote koko jutusta, jonka loppupuolella esitellään 10%:n vieroitusmenetelmä.
Tips for tapering off Lexapro (escitalopram)
http://survivingantidepressants.org/index.php?/topic/406-tips-for-tapering-off-lexapro-escitalopram/
"aka Cipralex, Seroplex, Lexamil, Lexam
As with all psychiatric drugs, Lexapro must be tapered for safe discontinuation.
...
Special considerations
A significant characteristic of Lexapro is that milligram for milligram, it is much stronger than other SSRIs. Chemically, Lexapro is a variation of Celexa; the molecule was re-engineered to be patentable as Celexa's patent was about to expire. The streamlined molecule is a more potent SSRI, 2 to 4 times stronger than others. (Wikipedia has a good explanation of this at https://secure.wikim...ki/Escitalopram.)
However, many doctors are unaware that escitalopram is stronger than other SSRIs and dose it as though it were the same strength. Although the so-called usual starting dose of escitalopram, 10mg, is equivalent to 20mg-30mg or more of, for example, paroxetine (Paxil), your doctor may have moved you to an even higher dose. If you are taking 20mg of escitalopram, you are taking a hefty dose of an SSRI.
If you are taking 5mg, it's not tiny, it's equivalent to 10-20mg Paxil or Celexa.
Consequently, when you taper off escitalopram, you should be careful to decrease by small amounts, as each drop is magnified by escitalopram's extra potency. If you find withdrawal symptoms from a 10% decrease to be too difficult, after 3-4 weeks decrease by a smaller amount.
Cold-turkeying off Lexapro is not a good idea. It's like throwing your brain off a cliff."
Heh! Kyllä suomalainen on pahimmillaan varsin yksinkertainen tollo; netissä opiskellut Dr. Google, erikoislääkäriä tai lääkäriä viisaammaksi tullut sitä kautta, heh teitä. Vai, että "huume"vieroituksesta on kysymys, kun puhutaan masennuslääkkeen lopetuksesta. Heh! Otan toisaalta osaa, lääkkeistä ei ole teille näemmä apua ollut ja syykin on ilmeinen: persoonallisuushäiriöisiin lääkkeet eivät juuri tehoa ja persoonallisuushäiriöiset ovat juuri näitä rassukoita, jotka palstoilla sabotoivat masentuneiden yms. ihmisten lääkehoitoa puhumalla "huumeista". Voe, voe. Onneksi tuli aktiivimalli; edes persoonallisuushäiröinen ei siltä välty, mutta jääpä vähemmän teille aikaa kirjoitella palstoille. Hankkikaa elämä tai hakeutukaan psykoterapeuttisen avun piiriin!
Kannattaa lukea nämä artikkelit:
https://mobile.nytimes.com/2018/04/07/health/antidepressants-withdrawal-prozac-cymbalta.html
https://twitter.com/PsychTimes/status/981237621153304576?s=19
Ja tuosta lehdestä "Online communities for drug withdrawal, what can we learn?" Juttu alkaa etusivulta.
Ei mulla muuta :) Siellä on sanottu kaikki tarvittava. Tuollakin lienee ihan persoonallisuushäiriöisiä kirjoittamassa, psykiatrien lehdessä allaolevassa linkissä? ;)
Eikös mielialalääkkeet ole laillisia huumeita ?
Niin tai näin, mutta kai silti voi auttaa kysyjiä, jos on kokemusta ?!
Vertaistukea saa helpoiten täältä, niiltä jotka suhtautuvat asiallisesti kysyjiin.
Osui ja upposi tällä kirjoittajalla, joka tulee pilkkaamaan haittoja saaneita persoonallisuushäiriöisiksi.
Just nii. Erimielisyys on sairaus.
trollololol trolll.