Syyria on Putinin näytön paikka

Syyrian luoteisosien pommitukset aloitettuaan Venäjä käyttää asevoimaa entisen Neuvostoliiton alueen ulkopuolella ensimmäisen kerran sitten vuoden 1989, jolloin Neuvostoliiton joukot vetäytyivät siipeensä saaneina Afganistanista.

Maailmalla on kysytty, madaltaako Syyriassa lentely nyt Venäjän kynnystä alkaa sotia muuallakin ulkomailla kuin Ukrainassa.

Kannunvalantaa on aiheuttanut presidentti Vladimir Putinin parlamentin ylähuoneelta saama voimankäyttövaltuus. Sen väljä sanamuoto oikeuttaa asevoiman käytön ”Venäjän rajojen ulkopuolella”. Siellä riittää lääniä.

VENÄJÄ SANOO toimivansa Isis-terrorijärjestöä vastaan, mutta pommien väitetään osuneen myös muihin Syyrian armeijaa vastaan taisteleviin ryhmiin. Osa niistä saa aseita CIA:lta.

Jos amerikkalaisten aseistamia osastoja alkaa jäädä Venäjän ilmasodan jalkoihin, äkkinäinen saattaa ahdistuneena kysyä, uhkaako konflikti muuttua Venäjän ja Yhdysvaltain väliseksi. Myös Yhdysvaltain ilmavoimat operoi Syyriassa Isisiä vastaan, ja mukaan on ilmoittautunut myös Ranska.

Venäjä ja Yhdysvallat yrittävät kulisseissa varmistaa, etteivät vahingossa sohaisisi kättä pitemmällä toisiaan. Ulkoministerit Sergei Lavrov ja John Kerry keskustelevat kuin vanhat tutut.


LUULTAVASTI VENÄJÄÄ motivoi enemmän lukkarinrakkaus Syyrian kovaotteista presidenttiä Bashar al-Assadia kohtaan kuin halu nujertaa Isis. Jälkimmäisen motiivin esilläpidolla on kuitenkin vahva poliittinen mainosarvo.

Pelkin sotilaallisin keinoin Isisiä ei voine nujertaa. Pahuus on joskus sitkeää: Yhdysvaltain armeija suisti 14 vuotta sitten Talebanin vallasta Kabulissa, mutta sama Taleban ottaa nyt haltuunsa kaupunkeja Pohjois-Afganistanissa.

Kremlillä on Syyrian-retkelle myös sisäpoliittisia syitä. Yksi niistä on halu näyttää venäläisille, että heidän presidenttinsä on kova poika. Sisäpoliittiseen kulutukseen työnnetään viesti, että Putinin johtama Venäjä tekee nyt Lähi-idässä sitä, mihin lännestä ei ole.
IL
2862
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

ainutlaatuisen tarkasti.
Ainakin tiltujen mukaan.

Äänestä

Venäjällä ei ole ENÄÄ näytönpaikka. Sen armeija voitti USAn, NATOn, NATO-ohjelman Georgian 3:ssa päivässä.

Äänestä
  • Jossa tosin ei ollut USA:ta, Natoa wikä mitään NATO-ohjelmaa!

    Äänestä

Venäjän kunniaa.
Muu maailma epäilee.

Georgia on muuten edelleen itsenäinen, vaikka Venäjä miehitti laittomasti sen osia.

Äänestä
  • USA:n ilmavoimat pommituksissa Kunduzin siviilisairaalaan kuoli 9 lääkäriä ja 30 ihmistä on kadoksissa.Lääkärit työskentelivät Lääkäri Ilman Rajoja järjestön valtuuttamina sairaalassa.
    Tämä on jälleen osoitus miehittäjien terrorista Afganistanissa.

    AT LEAST 9 DOCTORS WITHOUT BORDERS KILLED IN US AIRSTRIKE IN KUNDUZ, AFGHANISTAN
    The US warplanes have continued to bomb the hospital even after media reports that there were only civilians.
    Last night, the US Air Forces striked a hospital in the Afghan town of Kunduz. Attack killed at least nine Medecins Sans Frontieres (Doctors Without Borders) staff. 30 people are unaccounted.

    At the time that the US air strike, over 80 personnel (local and international) and over 105 patients were inside the building.

    “We are deeply shocked by the attack, the killing of our staff and patients and the heavy toll it has inflicted on healthcare in Kunduz,” the Doctors Without Borders’ statement reads.
    NATO has admitted a US airstrike may have caused accidental “collateral damage.”

    Meanwhile, mainstream Western media blame Russia which threatens “liberal moderate terrorists” in Syria.

    Update:

    As of this hour the number of victims dead from a US airstrike on the only fully functioning hospital in the city of Kunduz, Northern Afghanistan stands at 16 people dead, 9 of those who were killed were part of the Doctors Without Borders organization. Some sources are reporting the number of aid workers dead at much higher.

    Another 37 people were injured in the strikes “Among the dead was the Afghan head of the hospital, Abdul Sattar,” reported The New York Times.

    The US secretary of defense, Ash Carter, has released this statement on the airstrike:

    Overnight I learned of a tragic incident involving a Doctors without Borders hospital in Kunduz, Afghanistan, that came under fire. The area has been the scene of intense fighting the last few days. U.S. forces in support of Afghan Security Forces were operating nearby, as were Taliban fighters.

    While we are still trying to determine exactly what happened, I want to extend my thoughts and prayers to everyone affected. A full investigation into the tragic incident is underway in coordination with the Afghan government.

    At this difficult moment, we will continue to work with our Afghan partners to try and end the ongoing violence in and around Kunduz.

    The numbers we are hearing may very well go up in the coming hours. These strikes come only a day after Russia was scalded by the US establishment and the usual mainstream media outlets for launching airstrikes in Syria.

    Äänestä

  • YK-vaatii tutkimuksia, mutta asia vaietaan hyvin nopeasti....kuten muissakin vastaavissa tapauksissa.
    Hullunkurista, että maa jonka kotimanner on toisella puolella maapalloa...riehuvat vuositolkulla kaukana kotoa....niin tässä on jo unohtunut MIKSI USA ylipäätään ja KENEN KUTSUMANA , tappaa, raiskaa, hävittää?

    Äänestä

  • ERommel kirjoitti:

    YK-vaatii tutkimuksia, mutta asia vaietaan hyvin nopeasti....kuten muissakin vastaavissa tapauksissa.
    Hullunkurista, että maa jonka kotimanner on toisella puolella maapalloa...riehuvat vuositolkulla kaukana kotoa....niin tässä on jo unohtunut MIKSI USA ylipäätään ja KENEN KUTSUMANA , tappaa, raiskaa, hävittää?

    Mistä vastaavasta tapauksesta on vaiettu nopeasti?

    Äänestä

  • ERommel kirjoitti:

    YK-vaatii tutkimuksia, mutta asia vaietaan hyvin nopeasti....kuten muissakin vastaavissa tapauksissa.
    Hullunkurista, että maa jonka kotimanner on toisella puolella maapalloa...riehuvat vuositolkulla kaukana kotoa....niin tässä on jo unohtunut MIKSI USA ylipäätään ja KENEN KUTSUMANA , tappaa, raiskaa, hävittää?

    "Hullunkurista, että maa jonka kotimanner on toisella puolella maapalloa...riehuvat vuositolkulla kaukana kotoa....niin tässä on jo unohtunut MIKSI USA ylipäätään ja KENEN KUTSUMANA , tappaa, raiskaa, hävittää?"

    No, eipä Syyria ole liioin kovin lähellä Venäjää ja nyt Venäjä (sinun sanojasi käyttäen) tappaa, raiskaa, hävittää Syyrian kapinallisia ja siviilejä!

    USA pommittaa ISIS-järjestöä ja se kai kelpaa sinullekin?

    Sen sijaan Venäjä pommittaa kapinallisa vastaan hyökätessään myös selkeästi siviilejä ja SEKIN KELPAA SINULLE?

    Äänestä

  • Totuus,armoton totuus,ja totuuden lähteinä ovat raportit suoraan etulinjasta sotakirjeenvaihtajien kertomina tai terroristien videoimat verilöylyt siviilien joukkosurmista. Viimeksimainitut ovatkin häpeällistä luettavaa terroristien trolleille.

    Läntiset media,joita suomalaiset valtalehdet käyttävät lähteinään,väärentävät faktoja toisin sanoen valehtelevat,kertovat puolitotuuksia tai mitä pahinta jättävät tarkoituksella kertomatta asiaan olennaisesti vaikuttavia seikkoja.Näiden yksinomainen tarkoitus on saattaa Syyrian laillinen hallitus ja presidentti Bashar al-Assad huonoon valoon ja luoda perusta sotilaalliselle interventiolle suvereenia valtiota Syyria vastaan.

    Pirullinen juoni ei näytä onnistuneen,kuten kävi Libyassa ja Irakissa,joiden kimppuun ulkovallat USA:n sotakoneiston johtamina kävivät ja ovat terroripommituksillaan saaneet aikaiseksi kummankin maan sekasorron valtaan.

    Siinä on terroristien trolleilla pähkäilemistä Libyaan ja Irakiin väkivalloin viedystä "demokratiasta".Entäpä Afganistanin Kunduza,jossa USA:n lentokoneet tuntikausia pommittivat tarkoituksella siviilisairaalaa murhaten 19,joista 9 oli YK:n humanistisen järjestön Lääkärit Ilman Rajoja lääkäreita.Sielläkin toteutettiin lentokoneiden voimalla länsimaisia vapauksia ja demokratiaa.

    Koko Syyrian sodan aikana länsimaat USA:n johdolla ovat laatineet suunnitelmia ns.turvallisuusvyökkyyden ja lentokieltoalueiden luomiseksi Syyrian.Tätä pirullista juonta yritettiin viedä läpi YK:n turvallisuuneuvoston kokouksessa,mutta Venäjä ja Kiina vastustivat perustellusti esitystä.Libyan tilanteessa tämä pirullinen juoni onnistui Venäjän ja Kiinan pidättäytyessä äänestyksestä.Tänään näemme tulokset mihin YK:n turvallisuuneuvoston lentokielto johti, NATO-koneet iskivät ja saattoivat välillisesti tai suoraan maan täydelliseen sekasortoon.

    Syyrian armeija käy presidentti Bashar al-Assadin johdolla sankarillista taistelua lännen sotilaalisesti kouluttamia ja aseellisesti tukemia terroristeja vastaan nitistäen laumoittain ulkomailta maahan tunkeutuneita raakoja siviliilien murhaajia ja tuhoten heidän aseitaan ja ajoneuvojaan.

    Sotakirjeenvaihtajien raportit suoraan etulinjasta ovat korutonta kertomaa;

    terroristeja nitistetään,heidän panssarvaunujaan,ajoneuvojaan, raskaita ja kevyitä aseitaan,ammusvarastoja sekä komentokeskuksia ja koulutusleirejä tuhotaan kerta toisensa jälkeen.

    Lännen tukevat terroristit saavat maistaa ihanaa koston miekkaa.Marttyyrien ja
    terroristien joukkoittain murhaamien viattomien siviilien veri huutaa ankaraa kostoa.Sen terroristit tulevat saamaan.Ketään ei unohdeta kukaan ei tule unohtumaan.

    Äänestä

  • Portinvartija kirjoitti:

    USA:n ilmavoimat pommituksissa Kunduzin siviilisairaalaan kuoli 9 lääkäriä ja 30 ihmistä on kadoksissa.Lääkärit työskentelivät Lääkäri Ilman Rajoja järjestön valtuuttamina sairaalassa.
    Tämä on jälleen osoitus miehittäjien terrorista Afganistanissa.

    AT LEAST 9 DOCTORS WITHOUT BORDERS KILLED IN US AIRSTRIKE IN KUNDUZ, AFGHANISTAN
    The US warplanes have continued to bomb the hospital even after media reports that there were only civilians.
    Last night, the US Air Forces striked a hospital in the Afghan town of Kunduz. Attack killed at least nine Medecins Sans Frontieres (Doctors Without Borders) staff. 30 people are unaccounted.

    At the time that the US air strike, over 80 personnel (local and international) and over 105 patients were inside the building.

    “We are deeply shocked by the attack, the killing of our staff and patients and the heavy toll it has inflicted on healthcare in Kunduz,” the Doctors Without Borders’ statement reads.
    NATO has admitted a US airstrike may have caused accidental “collateral damage.”

    Meanwhile, mainstream Western media blame Russia which threatens “liberal moderate terrorists” in Syria.

    Update:

    As of this hour the number of victims dead from a US airstrike on the only fully functioning hospital in the city of Kunduz, Northern Afghanistan stands at 16 people dead, 9 of those who were killed were part of the Doctors Without Borders organization. Some sources are reporting the number of aid workers dead at much higher.

    Another 37 people were injured in the strikes “Among the dead was the Afghan head of the hospital, Abdul Sattar,” reported The New York Times.

    The US secretary of defense, Ash Carter, has released this statement on the airstrike:

    Overnight I learned of a tragic incident involving a Doctors without Borders hospital in Kunduz, Afghanistan, that came under fire. The area has been the scene of intense fighting the last few days. U.S. forces in support of Afghan Security Forces were operating nearby, as were Taliban fighters.

    While we are still trying to determine exactly what happened, I want to extend my thoughts and prayers to everyone affected. A full investigation into the tragic incident is underway in coordination with the Afghan government.

    At this difficult moment, we will continue to work with our Afghan partners to try and end the ongoing violence in and around Kunduz.

    The numbers we are hearing may very well go up in the coming hours. These strikes come only a day after Russia was scalded by the US establishment and the usual mainstream media outlets for launching airstrikes in Syria.

    Asiat on nyt mallillaan.
    Nobelin rauhanpalkinnon saaja pommittaa toista rauhanpalkinnon saajaa

    Äänestä

  • Useita terroristeja kuollut pommituksien seurauksena kapinallisen huolto reittejä katkaistu

    Äänestä

Portinvartija suoltaa taas silkkaa skeidaa?

"Pirullinen juoni ei näytä onnistuneen,kuten kävi Libyassa ja Irakissa,joiden kimppuun ulkovallat USA:n sotakoneiston johtamina kävivät"

Nato auttoi kapinalliset voittoon Libyassa. USA ei ollet edes mukana saatikk sitten johtamassa!

Saddam koki perinpohjaisen häviön, tuomittiin ja hirtettiin!

"Siinä on terroristien trolleilla pähkäilemistä Libyaan ja Irakiin väkivalloin viedystä "demokratiasta"."

Jokaisella maalla on oikeus mokata asiansa itsekseen!

"Syyrian armeija käy presidentti Bashar al-Assadin johdolla sankarillista taistelua lännen sotilaalisesti kouluttamia ja aseellisesti tukemia terroristeja"

Jotka "terroristit" ovat TOSIN samoja Syyrian kansalaisiakuin Assadin armeija. Assadin pulma on se, ettei kukaan enää halua hänen armeijaansa ja miespula on huutava! Se osittain selittää 4 miljoonaa pakolaista Euroopassa!

"terroristeja nitistetään,heidän panssarvaunujaan,ajoneuvojaan, raskaita ja kevyitä aseitaan,ammusvarastoja sekä komentokeskuksia ja koulutusleirejä tuhotaan kerta toisensa jälkeen."

Tosin unohtui kertoa, ettei Syyrian kapinallisilla ole raskaita aseita, ajoneuvoja, leirejä, tykistöä, omentokeskuksia ja koulutusleirejä! Kaikki nämä löytyy vain armeijan puolelta!

"Lännen tukevat terroristit saavat maistaa ihanaa koston miekkaa."

Aivan kuten Assadin armeijan sotilaatkin!

"terroristien joukkoittain murhaamien viattomien siviilien veri huutaa ankaraa kostoa."

Niinpä! Ja Assadin armeija on pitänyt tynnyripommeilla huolen, että siviiliuhreja riittää!

Kun hallituksen armeija pudotti tynnyripommeja kapinalliskortteleihin ja kapinallisten valvomiin asutuskeskuksiin helikoptereista, kokonaiset taloryhmät romahtivat. Syyrian armeija käytti sodan jatkuessa "tynnyreitä" entistä useammin. Alussa tynnyreillä koetettiin osua tiettyihin kohteisiin matalalta. Kun kapinallisten ilmatorjunta ajoi tynnyrien pudottajat ylemmäksi, tynnyripommeista tuli epätarkkoja. Armeija alkoi pommittaa tarkoituksella siviilikohteita. Armeija alkoi tehdä kaksoispommituksia, joissa toinen tynnyripommi pudotettiin 10-30 minuutin kuluttua ensimmäisestä pommista auttajien niskaan. Tämä lisäsi pommitusten tuhoisuutta entisestään.
Rakenne
Tynnyri tai muu metallisäiliö on täytetty TNT:llä tai muulla räjähteellä, johon on sekoitettu erilaista metalliromua. Tällaisen pommin valmistus saattaa maksaa vain 200-300 dollaria. Varhaiset käsintehdyt pommit olivat melko pieniä ja sytytyslangalla sytytettäviä, ja saattoivat räjähtää jo ilmassa, Myöhempiin pommeihin lisättiin siivekkeet ja törmäyksestä räjähtävä sytytin. Pommit pudotettiin tavallisimmin MI-8 ja MI-17 helikoptereista.

Äänestä
  • Tuo häirikkö pitäisi sulkea ulos trollaamasta, eiköhän tuo jo täytä kriteerit?

    Äänestä

  • ERommel kirjoitti:

    Tuo häirikkö pitäisi sulkea ulos trollaamasta, eiköhän tuo jo täytä kriteerit?

    Terroristi häiriköllä ei ole edes aukotonta näyttöä ja silti toistelee tynnyripommeistaan....tynnyrissä kasvatettu.

    Äänestä

  • ERommel kirjoitti:

    Tuo häirikkö pitäisi sulkea ulos trollaamasta, eiköhän tuo jo täytä kriteerit?

    "Tuo häirikkö pitäisi sulkea ulos trollaamasta, eiköhän tuo jo täytä kriteerit?"

    Rommel-hyvä! Kertoisitko ne "kriteerit", jotka muka täytän? Minä vastaan aina kysymyksiin ja perustelen väittämäni! Se, ettet sinä perusteluja usko ei riitä kriteeriksdi! Itse jätä useimmiten vastaamatta etkä edes yritä todistaa omia väitteitäsi!

    Äänestä

  • ERommel kirjoitti:

    Terroristi häiriköllä ei ole edes aukotonta näyttöä ja silti toistelee tynnyripommeistaan....tynnyrissä kasvatettu.

    "Terroristi häiriköllä ei ole edes aukotonta näyttöä ja silti toistelee tynnyripommeistaan....tynnyrissä kasvatettu."

    Näyttö ON HUOMATTAVASTI AUKOTTOMATOMPI KUIN YHDESSÄKÄÄN ROMMELIN OMASSA VÄITTÄMÄSSÄ!

    "Syyrian armeijan käyttämät tynnyripommit ovat tappaneet jo 12 200 syyrialaista vuodesta 2012 lähtien, kertoo ihmisoikeusjärjestö Syrian Network for Human Rights. Amnesty Internationalin mukaan uhreista siviilejä on peräti 96 prosenttia.
    Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet tynnyripommien käyttämistä, koska ne ovat epätarkkoja mutta erittäin tuhoisia. Myös YK:n turvallisuusneuvosto tuomitsi tynnyripommit 2014."

    Äänestä

Kaikki vaan siloiseksi niin pääsevät isänmaalliset syylät rakentamaan syyliaansa.

Äänestä
  • Venäjän sotalaivasto lähettää Kaspianmerelta tulisia terveisiä ISIS-terroristeille.

    Olkoon tämä videon sanoma myös kunnianosoitus niille lukemattomille viattomille siviileille,jotka lännen tukemat ISIS-terroristit mestasivat,polttivat elävinä,heittivät talojen katoilta,hukuttivat. Teidän moraalinne.Järkähtämättömyydenne.Kasvonne kuvastaa sitä suurinta sankaruutta mitä ihminen voi maanpäällä kantaa. Kestävyydenne julmien teurastajien edessä hakee vertaistaan ihmiskunnan historiassa.Kestitte spartalaisella tyyneydellä loppuun saakka.Teidän muistonne elää jokaisen rehellisen ihmisten sydämmissä. Olkoon näiden ohjusiskujen murskaava tuhovaikutus pyhä kosto.Muistamme rakkaat syyrialaiset ikuisesti teitä.

    Conspiratruth https://www.youtube.com/watch?v=IF629cBc_nE

    Russian Warships lauching Missiles against ISIS Terrorists

    Äänestä

"Kestitte spartalaisella tyyneydellä loppuun saakka.Teidän muistonne elää jokaisen rehellisen ihmisten sydämmissä. Olkoon näiden ohjusiskujen murskaava tuhovaikutus pyhä kosto.Muistamme rakkaat syyrialaiset ikuisesti teitä."

Ookkonääpöljä? Äijä vääntää tulisieluista runoa kuin heikkomielinen? Tuolla tasolla pääset varmuudella Tirekkarin vappujuhliin lausujaksi:-D

Äänestä

Eläköön eläköön eläköön putin

Äänestä
  • Lisää alueita on 05.11.2015 Syyrian armeijan valvonnassa.Kymmeniä terroristeja on nitistetty armeijan laajoissa operaatioissa eri maakunnissa.ISIS,-al-Nustra-ja FSA-terroristeille on aiheutettu raskaita tappioita.Heidän aseitaan ja ajoneuvojaan on tuhottu.Luolia ja rotankoloja on murskattu.Stradegisesti tärkeitä alueita on armeijan hallinnassa.Terroristit pakenevat paniikissa.Osa näistä siviilien kurkunleikkaajista on ehtinyt jo Suomeen saakka.

    More areas under army control, tens of terrorists killed in different provinces
    5 November، 2015
    The army and Armed Forces backed by the Syrian air force on Thursday continued large-scale operations, achieving remarkable advance in Aleppo province and thwarting terrorists’ infiltration attempt into Deir-Ezzor Airport.
    An Army and Armed Forces unit established control over Al-Aman Bellah gas station and buildings near Harasta highway in Damascus Countryside, a military source told SANA.
    A military source told SANA that an army unit established control over al-Fark Mountain in the northern countryside of Lattakia after killing a number of terrorists and destroying their arms and equipment.
    The Syrian Air Force targeted terrorists’ hideouts in Latmin, al-Lihaya, near Morek and in al-Banah in Hama’s northern countryside, killing a number of terrorists and destroying their machinegun-equipped vehicles.
    The army and armed forces units established full control over the road linking Aleppo, Khanaser, Athriya and al- Salamiyeh, after inflicting heavy losses on the Islamic State in Iraq and Syria (ISIS) terrorist organization in personnel and equipment.
    A military source told SANA that the road has become completely safe after the army combed it and dismantled explosive devices planted by ISIS terrorists before they were killed or fled due to the army operations.
    Meanwhile, field sources told SANA that the road will be open for citizens as of Thursday morning after the maintenance workshops repair the damage affected the road at the hands of members of the extremist organization.

    Äänestä

Jos Yhdysvallat lähettää Syyriaan jalkaväkeä, on sen pakko neuvotella ja sopia Venäjän kanssa....oikeastaan myös Assadin kanssa. Muuten saavat syyttää itseään jos ne ammutaan olemattomiin....nehän toimivat laittomasti, kun taas Venäjä toimii alueella laillisesti kutsuttuna. Varmaa on että Venäjä tulee ajamaan terroristit Syyriasta ulos, kysymys lieneekin....entä sitten? Koska USA ei kykene toimimaan tosipaikassa, Irak olisi jo pyytänyt Venäjää apuun...mutta USA painostaa ja uhkailee taustalla.

Äänestä

Venäjä lupasi uusilla ihmeaseillaan kukistaa kapinaliikkeet parissa viikossa. Reaalinen lopputulos näyttää olevan, että al Assad (venäläisillä aseilla), Venäjä ja USA tuhoavat elämisen mahdollisuudet Syyriassa. Tänä talvena jo 13 miljoonaa syyrialaista avun tarpeessa. Syyriaan jää jäljelle verinen al Assadin tynkävaltio ja sotaisa mumettilainen ISIS-valtio.

Äänestä
  • Missä on asiayhteydestä irroittamaton kommentti, että Venäjä parissa viikossa selvittää koko sotkun? Tämä on sitä turhaa toistelua, jolla ei ole mitään tarkoitusta pysyä asiassa. Jos USA on operoinut alueella kuukausitolkulla....toista vuotta ja ISIS sinä aikana vain voimistui...eikö sellainen asia herätä lainkaan kysymyksiä?
    Kun nyt Venäjä on toiminut, on alkanut kauhea huuto ja meteli ynnä surkuttelu Syyrian kohtalosta....ironista?
    Ei ne terroristit lähde sormia napsauttamalla, varsinkin kun niitä aseistetaan varsin hyvillä aseilla ja sadoilla avotoijotoilla on kätevää liikkua kylästä kylään? Ne pitää kitkeä pois, ei siinä auta päivittely....kaikkine aseineen ja asevarastoineen pyyhkäistä olemattomiin. Varmaa on, ellei niitä kukaan aseista eivät ne myöskään kauaa porskuta.

    Äänestä

  • Syyrian armeijalle loistava voitto !

    Kweresin(Kwayres) sotilaslentokentän piiritys on murskattu.Satoja ISIS-terroristeja on nitistetty.

    Syyrian armeijan eliittiyksiköt (Tiger Forces) ovat Venäjän ilmaiskujen tuella onnistuneet murtamaan Kweresin (Kwayresin) sotilaslentokentän lähes kaksi vuotta kestäneen piirityksen Aleppon pohjoisella maaseudulla.

    During the operations carried out to lift the siege on the airport, the army killed hundreds of ISIS terrorists and destroyed their dens and cells with all weapons inside.

    Katso YouTubessa: https://www.youtube.com/watch?v=iUxtuEhOwNg

    Syyrian armeijan joukot iskivät raskaasti Takfiri terroristien asemiin Homs maakunnassa tiistaina, jolloin suuri joukko terroristejä nitistettiin sekä aseita ja ajoneuvoja tuhottiin.

    The Syrian army troops struck a heavy blow at the Takfiri terrorists in Homs province on Tuesday, leaving a large group of them dead, as unconfirmed reports said the government is transferring more troops and weapons to Homs in anticipation of a massive attack over ‪Palmyra‬.

    The army troops killed a large number of Takfiri terrorists in al-Rastan city and Talbiseh town in Homs, and destroyed their vehicles and weapons.

    Earlier, Russian and Syrian warplanes launched airstrikes on Takfiri militants' positions in Homs province, killing scores of terrorists.

    Field sources said Tuesday that the airstrikes hit the militants' positions in Sawana in Homs, and killed dozens of Takfiri terrorists and destroyed their vehicles and weapons

    Äänestä

  • Portinvartija kirjoitti:

    Syyrian armeijalle loistava voitto !

    Kweresin(Kwayres) sotilaslentokentän piiritys on murskattu.Satoja ISIS-terroristeja on nitistetty.

    Syyrian armeijan eliittiyksiköt (Tiger Forces) ovat Venäjän ilmaiskujen tuella onnistuneet murtamaan Kweresin (Kwayresin) sotilaslentokentän lähes kaksi vuotta kestäneen piirityksen Aleppon pohjoisella maaseudulla.

    During the operations carried out to lift the siege on the airport, the army killed hundreds of ISIS terrorists and destroyed their dens and cells with all weapons inside.

    Katso YouTubessa: https://www.youtube.com/watch?v=iUxtuEhOwNg

    Syyrian armeijan joukot iskivät raskaasti Takfiri terroristien asemiin Homs maakunnassa tiistaina, jolloin suuri joukko terroristejä nitistettiin sekä aseita ja ajoneuvoja tuhottiin.

    The Syrian army troops struck a heavy blow at the Takfiri terrorists in Homs province on Tuesday, leaving a large group of them dead, as unconfirmed reports said the government is transferring more troops and weapons to Homs in anticipation of a massive attack over ‪Palmyra‬.

    The army troops killed a large number of Takfiri terrorists in al-Rastan city and Talbiseh town in Homs, and destroyed their vehicles and weapons.

    Earlier, Russian and Syrian warplanes launched airstrikes on Takfiri militants' positions in Homs province, killing scores of terrorists.

    Field sources said Tuesday that the airstrikes hit the militants' positions in Sawana in Homs, and killed dozens of Takfiri terrorists and destroyed their vehicles and weapons

    Tuntuva suurempi voitto on tosiasia, eli nyt alkaa näkymään tuloksia...niitähän Natokiimaiset ovat vaatineet? Ryty ja roikina käy kun Venäjä täsmäpommittaa ja suorittaa 277 taistelulentoa parissa vuorokaudessa. USA on nyt ilmoittanut, ettei ilmaiskut yksin auta ja on päättänyt lähettää 50 sotilasta maataisteluun??:D

    Äänestä

  • Venäjän sotilaskoneet ovat suorittaneet 107 taistelurynnäkköä ja osuen 289:ään terroristien kohteeseen Syyriassa kuluneiden 48 tunnin aikana laajentaen toiminta-aluetta kuudesta kahdeksaan maakuntaan, Venäjän puolustusministeriö sanoi perjantaina.
    Lentoiskuilla tuhottiin terroristien:
    34 komentokeskusta,
    16 ammusvarikkoa,
    2 ammusjäjestelmää,
    3 koulutusleiriä,
    50 vahvaa kohdetta,
    184 linnoitusta
    Russian warplanes have carried out 107 sorties and hit 289 terrorist targets in Syria over the past 48 hours, expanding the operation range from six to eight provinces, the Russian Defense Ministry said Friday.

    "On November 11-12, [Russian] aircraft conducted 107 sorties, hitting targets in Aleppo, Damascus, Idlib, Latakia, Hama, Daraa, Homs and Deir ez-Zor," Maj. Gen. Igor Konashenkov said.

    There were destroyed
    34 command centres
    16 ammo & POL depots
    2 ammo & IED plants
    3 training camps
    50 strong points
    184 fortifed areas

    Äänestä

Rauhansopimus aletaan neuvottelemaan kun kapinalliset saadaan mahdollisimman ahtaalle

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NotPutin kirjoitti:

Syyrian luoteisosien pommitukset aloitettuaan Venäjä käyttää asevoimaa entisen Neuvostoliiton alueen ulkopuolella ensimmäisen kerran sitten vuoden 1989, jolloin Neuvostoliiton joukot vetäytyivät siipeensä saaneina Afganistanista.

Maailmalla on kysytty, madaltaako Syyriassa lentely nyt Venäjän kynnystä alkaa sotia muuallakin ulkomailla kuin Ukrainassa.

Kannunvalantaa on aiheuttanut presidentti Vladimir Putinin parlamentin ylähuoneelta saama voimankäyttövaltuus. Sen väljä sanamuoto oikeuttaa asevoiman käytön ”Venäjän rajojen ulkopuolella”. Siellä riittää lääniä.

VENÄJÄ SANOO toimivansa Isis-terrorijärjestöä vastaan, mutta pommien väitetään osuneen myös muihin Syyrian armeijaa vastaan taisteleviin ryhmiin. Osa niistä saa aseita CIA:lta.

Jos amerikkalaisten aseistamia osastoja alkaa jäädä Venäjän ilmasodan jalkoihin, äkkinäinen saattaa ahdistuneena kysyä, uhkaako konflikti muuttua Venäjän ja Yhdysvaltain väliseksi. Myös Yhdysvaltain ilmavoimat operoi Syyriassa Isisiä vastaan, ja mukaan on ilmoittautunut myös Ranska.

Venäjä ja Yhdysvallat yrittävät kulisseissa varmistaa, etteivät vahingossa sohaisisi kättä pitemmällä toisiaan. Ulkoministerit Sergei Lavrov ja John Kerry keskustelevat kuin vanhat tutut.


LUULTAVASTI VENÄJÄÄ motivoi enemmän lukkarinrakkaus Syyrian kovaotteista presidenttiä Bashar al-Assadia kohtaan kuin halu nujertaa Isis. Jälkimmäisen motiivin esilläpidolla on kuitenkin vahva poliittinen mainosarvo.

Pelkin sotilaallisin keinoin Isisiä ei voine nujertaa. Pahuus on joskus sitkeää: Yhdysvaltain armeija suisti 14 vuotta sitten Talebanin vallasta Kabulissa, mutta sama Taleban ottaa nyt haltuunsa kaupunkeja Pohjois-Afganistanissa.

Kremlillä on Syyrian-retkelle myös sisäpoliittisia syitä. Yksi niistä on halu näyttää venäläisille, että heidän presidenttinsä on kova poika. Sisäpoliittiseen kulutukseen työnnetään viesti, että Putinin johtama Venäjä tekee nyt Lähi-idässä sitä, mihin lännestä ei ole.
IL

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu