MiniDisc vs MP3

???

Kertokaa tietämäöttömälle mitä eroa on minidiscillä ja mp3- soittimella?

Kumpi on parempi, kalliimpi yms?

Kertokaa vaikka ihan parilla sanalla!
Kiitos!!

4

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poaojsneoi

      joo mä katsoin mun kaikkinäkevästä kristallipallosta ja siitä näkyi että juuri SINUN tarpeisiisi näistä kahdesta parempi on... sorry, nyt kristallipallon kuva meni savuiseksi, en näe ihan selvästi.

    • sat

      Jos kuuntelet vain tietokoneelta siirrettyjä biisejä, niin mp3-soitin on kätevämpi laite.

      Jos taas haluat myös tallentaa ääntä ilman tietokoneen apua tuolla kannettavalla laitteella, niin sinun kannattaa hankkia MD-soitin.

      Hinnat ovat molemmilla laitteilla samalla tasolla, sekä mp3- että md-soitinten hinnat alkavat n. 60 eurosta ylöspäin. Taivas on kattona ;)

    • MD-Guru

      Jos hankit MD-soittimen, niin hanki suoraan Hi-MD. Yhdelle Hi-MD:lle mahtuu 1GB musaa. MD:llä voi äänittää monista lähteistä, kuten mikrofonilla, digitaalisesti mm. CD-soittimista ym. ja analogisesti mm. radiosta, kasettisoittimesta tai melkein mistä laitteesta vain jossa on esim. paikka korvalapuille. Hinta perus Hi-MD-soittimelle n. 200€.
      MP3-soittimet. Vaihtoehtoina kapasiteetiltaan, kooltaan ja yleensä hinnaltaan pienet USB-soittimet sekä kapasiteetiltaan suuret, korkeintaan n. kasettisoittimen kokoiset ja hinnaltaan hieman hintavat kovalevysoittimet.
      Pienet USB massamuisti soittimet maksavat halvimmillaan jotain 50€ ja niissä on yleensä muistia joko 128MB tai 256MB. Koko noin peukalon luokkaa.
      Kovalevysoittimissa on kapasiteettia yleensä luokkaa 5GB, 20GB, 30GB tai 60GB (isompiakin toki löytyy mutta jo 20GB on monelle ihan riittävästi, sillä siihen saa mahtumaan satoja CD:itä). Koot yleensä kasettisoittimen luokkaa tai hieman pienempiä, tosin Sonylta löytyy noin luottokortin kokoinen NW-HD1 (20GB) joka on n. 1,2cm paksu. Hinnat ehkä jotain 200€ ja ylöspäin.

      • MD-Guru

        Jos et halua kuluttaa paljoa rahaa eikä tallennus tilaa tarvitse olla älyttömästi niin voit ostaa halvan ja pienen USB-soittimen, jollaisen saa jopa viidelläkympillä. Huom. tuollaiselle mahtuu vain pari CD:tä. Creativelta löytyy esim. monia malleja.
        Jos käytettävissä on n. 200€ hanki Hi-MD. Pieni, monipuolinen, laadukas, kestävä ja kappaleita voi poistaa, siirrellä, muokata ja nimetä uudelleen. Tilaa saa aina lisää ostamalla pari diskiä lisää tai poistamalla turhia biisejä. Levyt ovat tosin niin isoja että niitä ei tarvi kovin usein ostella. Yhdelle levylle mahtuu jopa 45h musiikkia, mutta laatu ei ole aivan parhaasta päästä. Hi-MD:llle voi tosin kyllä laaduttaa myös CD tasoista musiikkia jos haluat, tai jotain tältä väliltä. Sony MZ-NH600 on esim. kahden sadan euron perusmalli.
        Jos rahaa on yllinkyllin hanki kovalevysoitin hinnat keskimäärin 200-500€. Kaikkein huolettomin vaihtoehto koska tilasta ei ainakaan ole pulaa, mutta jokaisella soittimella on yleensä omat pikku vikansa (äänenlaatu, ominaisuudet, akunkesto, ohjelmisto jne.).
        Esimerkkejä:
        Philips HDD065 (5GB) n. 200€, Sony NW-HD1 (20GB) n. 400€, Creative Zen Xtra (60GB) n. 450€.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6424
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3843
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3220
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1736
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      989
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      966
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      890
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      879
    Aihe