Olen ajatellut aloittaa Nuvaringin käytön mutta haluaisin kuulla kokemuksia sen käytöstä?
Eli onko painon nousua, turvotusta, mielialan vaihteluita, rintojen arkuutta/kasvua..
Eli onko painon nousua, turvotusta, mielialan vaihteluita, rintojen arkuutta/kasvua..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olen itse käyttänyt n. puoli vuotta, on ollut todella hyvä, ei mitään sivuvaikutuksia! Helppo käyttää. Ensimmäisen renkaan ajan voi olla vähäistä vuotoa, alavatsakipua, mutta menee nopeasti ohi.
sama täällä, voin suositella kyllä. Ei ole ollu sivuvaikutuksia, toisin kun mulla oli pillereiden kans. Kannattaa ottaa rengas pois yhdynnän ajaks jos mies tuntee sen, omani tuntee joissain asennoissa.
Olen itse ollut todella tyytyväinen NR:iin! ei ole minulla aiheuttanut painonnousua, pikemminkin päinvastoin (en sitten tiedä johtuuko renkaasta vai mistä?). Alussa, noin viikon käytön jälkeen, yhdynnän aikana tuntui hieman "kipeältä" ja aralta paikat, mutta se meni nopeasti ohi ja nyt en kyllä käyttäisi enää mitään muuta ehkäisykeinoa!
Suosittelen lämpimästi! :)
Ja oikein mukavaa Joulua!
nyt on kohta kolmas kk alkamassa ja tähän mennessä on ollut:
- turvotusta
- alapään kuivumista (valkovuotoa ja 'liukastetta' ei tullut tippaakaan)
- ärsytystä
- veristä virtsaa viikon ajan
- 15päivän menkat ekana käyttökk:na
- toisena kk:na ylirunsasta valkovuotoa
mutta nyt oireet alkavat vähentyä, olisinpa vaan toivunut että terkkari olis kertonu näistäkin. lisäksi NR:n ohjeet ovat vähän puutteliset, esim. mulle ei ollut itsestäänselvää saako taukoviikkona olla yhdynnässä ilman kortsua (ohjeessa ei mainittu tästä sanallakaan)