takatilan verhous

7843

Tarkoituksena tehdä pakettiautosta matkailuauto ja verhoilla se. Pakettiauton takatilan kattohan muodostaa kosteutta ja sen kun vaneroi, homehtuuko se.
Entä mikä on hyvä lämmön ja äänen eriste vanerin alle.

4

1731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • m.atkailija

      Se kattopelti pitää eristää jollain umpisoluisella taipuisalla eristelevyllä, esim armaflex jossa on liima toisella puolella. Kotelopalkkeihin joita yleensä yös on katossa, voi ruiskuttaa maltillisesti uretaania. Eristettynä se ei kondensoi kosteutta.

    • 7843

      Toiset sanoo autonkattoon kannattaa ensin vetää joku öljymäinen mönjä, mutta tuo armaflex kuulostaa hyvältä. Entäs seinät mikä niissä hyvä eriste, lämmön ja äänen eristävä. Seiniinhän kosteus ei iske.

    • Muutoskastsastus

      Selvitä ensin katsastuskonttorilla suunnitelmasi avulla veroasiat ihan pikkutarkasti. Jollet aio maksaa täyttä autoveroa tai jollei sulla ole jo täydellä henkilöautoverolla verotettu pieni pakettiauto, silloin on helppoa.
      Tuossa tarvitaan muutoskatsastus jos sulla on nyt alennetulla verolla oleva pakettiauto ja haluat siitä matkailuauton ilman henkilöauton autoveroa. Niiden veropykälät on erilaiset ja jos joku menee sulla pieleen etkä tee hommaa veropykälien mukaan joudut aina täydelle verolle. Eli maksamaan henkilöautoveron autostasi tai purkamaan rakennelmat jotta se hyväksytään edelleen alennetun veron pakettiautoksi.

    • 7843

      Se takatilan korkeus on tärkein, että on sen 190 cm kyllä muut onnistuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6378
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      357
      5897
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2853
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2298
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1978
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1774
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1643
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1310
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1128
    Aihe