Suomen virallinen köyhyysraja on 1166 € /kk tulolla. Suomen eläkeläisistä 60 % saa eläkettä alle 1500 € /kk. Eläkeläisistä 30 % saa 1500 - 2500 € / kk .
Eläkeläisistä vain 10 % saa eläkettä yli 2500 € / kk. Taitettu indeksi vaikuttaa näin.
Eläkkeelle esim. 69 vuotiaana jäävä saa eläkettä 1820 € / kk ja kun eläkeläinen on saavuttanut 100 vuoden iän eläke on vain 1224 € / kk. Eläke on pudonnut tuon ajan kuluessa taiteun indeksin vuoksi 596 € /kk . Alkaisko olla mielenosoituksen paikka??? Että silleen.
Eläkeläisistä vain 10 % saa eläkettä yli 2500 € / kk. Taitettu indeksi vaikuttaa näin.
Eläkkeelle esim. 69 vuotiaana jäävä saa eläkettä 1820 € / kk ja kun eläkeläinen on saavuttanut 100 vuoden iän eläke on vain 1224 € / kk. Eläke on pudonnut tuon ajan kuluessa taiteun indeksin vuoksi 596 € /kk . Alkaisko olla mielenosoituksen paikka??? Että silleen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Eläkeläiset valittavat, mutta ikääntyneiden ja muidenkin pitkäaikaistyöttömien on tultava toimeen vielä vähemmällä. Moni saa käteen vain n. 600 €/kk, mistä on maksettava kaikki menot asumista myöten.
Eläkeläisellä on oikeus tienata työtöntä enemmän eläkkeen leikkautumatta. Lait on laadittu niin, että hyväveliherrat voivat tienata eläkkeelläkin istumalla tyhjänpäiväisissä työryhmissä ja hallituksissa.
Ei naurata yhtään, eläkkeet on köyhyysrajalla. Putkiremontti tulossa talouhtiöön ja kela supistaa lääkeiden korvauksia. Nytkin talous nakuttaa miinukselle. Kuka maksaa tietokoneen, kun vanha hajosi. Tässä yhteiskunassa ei juurikaan ilman konetta pärjää. Täytyy toivoa, että vielä pysyy 2 vuotta hengissä, että saa koneen maksetuksi.
Kansa nousee vielä !
mihin ne kymmeniä vuosia maksetut eläke kertymä on karonnut matkan varrella. sillä maksamatta mitään eli kansan eläkekin on sentään 750ekk.
Eläkeindeksi pitää palauttaa taannehtavasti, eläkkeet on leikkautuneet 20% ja se on väärin.
Nuoret työttömät voi sentään tehdä tilapäistöitä jonkinverran mutta kurjaa elämä noilla tuloilla on jokatapauksessa,
siksi Suomeen on saatava perustulo,
työttömyys tulee lisääntymään robottien ansiosta, ja nyt hallitus vain lisää sitä leikkaamalla ja tuhoamalla sen vähänkin ostovoiman mitä vielä on.
Pienyrittäjien konkussit tulossa, siihenkö hallitus pyrkii?
Työeläkeyhtiöiden eläkerahat ovat kiinni yrityksissä ja osittain lainassa valtiolla. Osa työeläkevakuutusmaksuista ja sijoitustuotoista menee eläkejärjestelmän pyörittämiseen. Mitään ylimääräisiä miljardeja ei ole.
Onko koko rahoja edes olemassa muualla kuin paperilla? Ainakin rahat houkuttelevat kaikenlaisia rosvoja, jos niitä vielä on jäljellä. Sinne katosi suuret summat Hedke-rahasoihin veroparatiiseihin ja ei koira haukkunut perään eikä kukaan joutunut vastuuseen. (joku tuon niminen kusetus se oli)
Veroparatiisien rahat ovat myös kierrossa itse kunkin arjessa. Veroparatiisissa on vain sijoitusyhtiön nimi. Yhtiö pyrkii välttämään kaikki mahdolliset verot ja kulut sijoittaessaan esim. Suomeen. Parasta bisnestä on valtion tavalla tai toisella tukema liiketoiminta, esim. hoiva-ala.
Eläkerahastoissa oli kesän alussa jo yli 170 miljardia ja se on vain kasvanut kokoajan lisää, kyllä sieltä riittä rahaa eläkkeisiin. Kuten tuolla ylemmässä jutussa oli nykyisin eläkkeellä olevien eläkeet ovat leikkautuneet, sen 20 % eläkeen alkamispäivästä lähtien. Että silleen.
niin onko eläkekassa vai sijoitus pössi yhtiö jonka varat hakevat kohdetta tuotolleen niin tai näin. mutta alku peräineni tarkoitus sukan varsi takuu eläkkeet ovat menneen talven lumia.
Onneksi eläkeläisillä on oaljon kiinteää omaisuutta jota vastaan pankki tarjoaa riihikuivaa rahaa.
Perinnönjaossa voi perillisille tullakin kylmä rinki tietyn paikan ympärille.
Pankki ei tarjoa mitään ilman palvelumaksua. Kiinteän omaisuuden rahallinen arvo on nolla, jos ostajia ei ole.
Just niin asunto kupla on vielä puhkeamatta Suomessa. Ei kaikki eläkeläiset asu omassa osakkeessa ta omakotitalossa. Että silleen.
ilmankos eläke yhtiöt kusee hunajaa kun osa eläke rahoista kustantaa yhteiskunta tukineen.
Huono tilastotaulukko . Montako prosenttia eläkkeensaajista on alle köyhyysrajan.?
No parempaakaan taulukkoa, ei ohjelmassa esitetty. Eikäsellaista tietoa saa julkaista Suomen medioissa . Että silleen.
eläke kun on vain noin puolet työ palkasta .
Vanhemmilla ikäluokilla se oli vielä 66 % palkasta, sen jälkeen niitä on leikkailtu ja taiteltu tähän mennessä jo 20 % eli vuosi / prosentti. Että silleen.
heikossa asemassa on yksitys yrittäjät jotka ovat maksaneet alinta eläke maksua ikänsä sitten kun tulee eläke päivät niin tulee ylläri kun summa on noin 750ekk ja joutuvat paiskimaan työtä eläke päivinään sitten.
No eiköhän siinä ollut omaakin vikaa, jos valitsi pienimmän eläkemaksun ?
Että silleen.
Menkää nyt hyvät ihmiset allekirjoittamaan se kansalaisaloite asiasta. www.kansalaisaloite.fi ja on heti siinä oisko kolmantena.
Eläkeläisten on syytä herätä todellisuuteen 20 vuotta sitten eläkkeelle jääneiltä on taitetulla indeksillä leikattu ostovoimaa jo 20 % eläkkeistä. Että silleen.
kukahan enää motivoituu keskiijällä pidentämään työ uraa paremman eläkkeen toivossa jos leikkuri syö toista päätä.