Mahtavaa oli ilkassa ilmoitus yleisestä virkistyksestä ja luonnon ihanuuden turvaamisesta. Ne jotka on kusetettu ostamaan osakkeet Nykälänniemestä, ovat tulleet taas kerran kepulaisten kusettamaksi. Petetyksi, luvattu luonnon kauneutta , viihtyvyyttä, rauhaa ja idylliä, Nyt ei ole tulossa kuinkas otaat bikineissä aurinkoa omalla terasillakaan. jos joku satuus kiihotuun.. Hursti päällä jos omistatte loma-osakeen Nykälästä. kallis kusestus.
vastuuseen Kivitipun toiminanjohtaja ja adresseilla kuntajohtaja pois.. Tulee mainosta pitäjään, päivälehtiin vaan kaikki toimenpiteet
vastuuseen Kivitipun toiminanjohtaja ja adresseilla kuntajohtaja pois.. Tulee mainosta pitäjään, päivälehtiin vaan kaikki toimenpiteet
Vastaukset 8
Vanhimmat
Töttöröö...ilmoitus on kusetusta, Kivitippu toimii laillisesti ja kunta ei voi kieltää majoitustoiminnan jatkumista vastaanottokeskuksen muodossa. Siihen ei kaavavaltuudet riitä. Tulevat asiakkaat ova ihmisiä, kultuuriero on olemassa, eikä kenenkään paikallisen vaatetusta rajoiteta heidän takiaan. Jos joku sitten kiihottuu kauniista "naisellisesta" maisemasta on ko. henkilön oma asia. "Ei katseella voi raiskata".
Ilmoitus todellakaan ole kusetusta. Lomayhtymän päätös vie alueen kiinteistönomistajien omaisuudesta suuren osan pois. Kukapa sieltä enää mitään ostaa ja ostaneiden omaisuuudella ei ole arvoa.
Oletan, että osalla lomaosakkeiden ostajista on vielä maksamatta osakkeestaan ja osake on vakuutena pankille.
Jos ja kun pankit jossakin vaiheessa tarkistavat velkojensa vakuuksia, niin osake, jolla ei ole enää arvoa ei vakuutena riitä. Entäs, jos henkilöllä ei olekkaan antaa lisävakuuksia, tällöin pankki perii velkansa lainaajalta. Tilanteessa, jossa omistajalla ei kenties rahaa maksaa velkaansa. Ja lomaosakkeen arvo on nolla. Kuka vastaa ostajan vahingot? Lomayhtymäkö, valtio vai Lappajärven kunta. Tuskin kukaan heistä! Saattaapi ostajan koko omaisuus olla vasaran alla. Törkeätä Lomayhtymä!
On höpöä luottaa ympäristön muuttumattomuuteen
HEHeee! Ei ole bikiiniporukkaa näkynyt kymmeniin vuosiin nykälän niemessä, ehkä joskus 70-luvulla.
Matkailutoimintahan pysyy ennallaan, kun alueelle majoitetaan turvapaikkaturisteja :D
Mutta alueella osakkeita, mökkejä tai jotain muuta omistavien omaisuuden arvo häviää. Ostajilla ja muilla toimijoilla on ostaessa ollut selkeä käsitys, että Lomayhtymän toiminta on jatkuvaa ja tukee arvon säilymistä. Miettiikö Lomayhtymässä kukaan tälläistä vastuuta?
Olen aivan varma, että Lomayhtymän omistajat kantavat täyden poliittisen vastuun tapahtuneesta ja ovat omalla suurella panoksellaan kehittämässä Lappajärvestä nykyistä elinvoimaisempaa, houkuttelevampaa ja asukkaitaan kunnioittavaa kuntaa.
Niin, ymmärtää varsin hyvin, että tuo edellinen kirjoitus oli tietysti provoksi tarkoitettu. On tosi kusipäistä ja vastuutonta tehdä naapureille tuolla tavoin. On myös kummallista sanoa, että on yksityinen yritys, jolla ei ole tarve kuunnella kuntalaisia, kunnan päättäviä elimiä. Tämä siksi että koko pakolaistoiminta vaikuttaa suuresti kaikkiin kuntalaisiin. Kunta on jatkossa vastuussa pakolaistuesta, pakolaisten koulunkäynnistä, kotouttamisesta jne. .. ja kuten on saatu tietoa, edes alussa eivät valtion varst riitä vaan kunnan täytyy kustantaa mamujen ylläpitoa. Tämähän tarkoittaa veroäyrin nostamista !!! Vaikka onkin kaukaisempi asia niin paskamaisen tempun teki myös Sipilä (kuten uutisoidaan) antamalla oman asuntonsa esimerkkinä turvapaikanhakijoille. Itseasiassa ei hän mitään antanut vaan kyseessä oma hyöty vuokraamalla talonsa suurella vuokralla (jos muistikuva oikein 6000 eur/kk) ja itse poistumalla muualle. Että tälläista... Oma etu ensin!!!!!!!