Mikä on...

periaate?

15

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sellaastseo

      Joku uskonto, vrt esim. luterilaisuus

    • Siruntunappi

      No se, kun kahta ei vaihda.

    • Eikös se ole jonkinlainen ohjenuora jonka mukaan ihminen ajattelee ja toimii.

      • On, mutta...


      • a-teisti kirjoitti:

        On, mutta...

        Sen pitäisi perustua rehellisyyteen ja edes jokinlaiseen todellisuuteen ja todistettavuuteen.

        Minun todellisuus on nyt vaimo joka odottaa olohuoneessa.


      • pimpitpii
        sage8 kirjoitti:

        Sen pitäisi perustua rehellisyyteen ja edes jokinlaiseen todellisuuteen ja todistettavuuteen.

        Minun todellisuus on nyt vaimo joka odottaa olohuoneessa.

        Olet siis lesbo.


      • Heh heh, päättelykykysi asioista ei liene vahvimpia puoliasi.


      • osui.ja.uppos
        sage8 kirjoitti:

        Heh heh, päättelykykysi asioista ei liene vahvimpia puoliasi.

        Jos naisella on vaimo niin lesbohan se on. Sinä ainakin kirjoitat kuin häiriintynyt ämmä.


    • ihan.selvää

      Homo ei ole ihminen. Tv. fundis.

      • Fundamentalisti ei ole ihminen, koska ihmisyyteen kuuluu kyky empatiaan, ja fundamentalistilta puuttuu tuo ominaisuus.
        Ei itsensä ja omien uskonveljiensä rakastaminen ole mitään empatiaa vaan itserakkautta. Lisäksi tuo fundamentalistin rakkaus omaa uskonveljeään kohtaan loppuu heti jos uskonveli luopuu uskostaan.
        Ehdollistettu rakastaminen onkin kiristämistä eikä rakastamista..
        "Lapseni, isä rakastaa sinua kunhan todistuksesi keskiarvo on aina vähintään kahdeksan".
        Tämän vuoksi fundamentalistit muistuttavat minusta enemmän narsistista zombia kuin ihmistä.
        Tv. skeptinen rationalisti


    • Periaate on toimintamalli /ajatustapa jota yksilö pitää jostakin syystä hyvänä ja/tai tavoiteltavana.

    • ijhtgv

      tässä kai se...:
      "usko, ota kaste ja luovu Jumalasta ja ihmisyydestä tai et ole järjetön ja ymmärtämätön ikuisesti rikollinen kristitty."

    • ”Periaate tarkoittaa toiminnan, menettely- tai ajattelutavan perusajatusta, johtavaa ajatusta, ohjenuoraa, perussääntöä. (MOT Kielitoimiston sanakirja 1.0).”

      Tästä tuli ensimmäisenä mieleen tyypit jotka ”periaatteesta” vastustavat aina jotain. Heillä on siis periaate että jotain tai joku koetaan vastenmieliseksi, niin kaikkea vastustetaan vain siksi – oli se ajatus tai ehdotus kuinka hyvä tahansa.

      Periaatteitaan on hyvä tarkistaa aina välillä, mitä ne todellisuudessa ovat. Jos periaate on esim. noudattaa Jeesuksen opetuksia, niin silloin tulee niitä omia mielikuviaan joskus hyvä peilata sen kautta eikä vain tunteen huuman kautta.

    • hyväpahap-a

      Periaate voi olla hyvinkin piintynyt toimintatapa. Jossakin asioissa se on hyväkin asia, mikä estää ja suojelee ihmistä monilta vastoinkäymisiltä. Väärät ja vahingolliset toimintatavat vahingoittaa ja estää ihmisen toimimasta toisin, vaikka se olisi ihmiselle hyödyksikin.
      Mieleeni tuli se mainos, jossa lähes hampaaton mies kerskuu että " hän ei ole koskaan juonut maitoa, enkä juo".

      • Tuo oli hyvä tiivistelmä. Periaatteitaan on siis hyvä tutkiskella aika ajoin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8018
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3842
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1896
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1290
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1123
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      30
      1057
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      840
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      812
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      752
    Aihe