Hangon Kokoomuksen sisäinen valtapeli ei ole mistään kotoisin. Puolue on muuten suoraselkäinen, ei kähmijäpuolue kuten SDP tai RKP, mutta Hangossa on joidenkin henkilöiden vallanhimo sekoittanut ja tahrannut puolueen toimintaa. Valtimon kohtelu oli ala-arvoista. Sitten loikkareiden houkuttelu SDP:stä ei sekään ole puolueen ydinohjelmaa. Asiat pitää tehdä oikeasti oikein, ns. lukujärjestyksen mukaan eikä vain muodollisesti "enemmistön" päätöksen mukaan. Ei pidä alistua yksittäisten jäsenten egon kohottamiseen. SDP:n "porukalla päätettiin" on oikeasti harvain valtaa, Kokoomuksen ei pidä omaksua Hangossa tätä huonoa käytäntöä.
Kokoomuksen valtapeli ei mistään kotoisin
huisinhyvä
17149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
SDP päätti porukalla rakentaa Lähiliikuntapaikan ja se rakennettiin. SDP päätti rakentaa myös jäähallin, mutta se hävittiin niukasti pääsääntöisesti RKP:n ja vas-liiton vastustukseen.
Melkoisen omahyväistä omia Lähiliikuntapaikka SDP:n porukan ansioksi. Vain yksi kolmasosa valtuutetuista on SDP:n kannattajia. Kukaan ei tietääkseni vastustanut Pfeffe-puistoa. Jäähalli taas kaatui poliittiseen peliin. RKP ymmärtämättömyyttään SDP:n ja RKP:n välisen lehmänkaupan kariuduttua päätti äänestää vastaan. Eikö ole hullua, että kiukustuminen ja puolueiden väliset salaiset "mulle-sulle" -sopimukset rankaisevat hankolaisia lapsia ja nuoria? SDP ei sallinut koirapuistoa ja RKP ei sitten jäähallia. Potut pottuina. Nyt ei kukaan pääse harrastamaan jääliikuntaa. Mitä järkeä? Kyllä kaupungista poismuutto on suurelta osin SDP:n ja RKP:n pelleilyn syytä. Kuka tuollaista viitsii katsoa? Paljastusten aika on edessä.
Hyvä, että äänestäjät muistavat Roosin ja Alenin tempun. Roos yhden äänin turvin valtuustoon ja Alen ei ja kuitenkin he kähmivät itselleen kaikki vaikutuspaikat. Neljä henkeä heidän lisäkseen sivuutti 143:n tahdon. Tämän takia politiikassa menee huonosti, kun osa asettaa oman edun etusijalle
Alen, HV, tee miehen työ ja give up. Muuten menetämme rehdin komentajan....
Hyvä pointti sisäsestä tappelusta niillä, tosin Valtimo... Sanotaanko että kaverilla on monta naamaa, hyvä ettei päässyt, tilanne olis niillä varmaan vielä pahempi
Kyllä sitoutumaton Valtimo on paljon parempi kuin sitoutunut demari. Siellä vasta tapellaan ja annetaan piut paut demokratialle ja vielä huvitellaan sillä! Kannattaa ottaa etäisyyttä sellaiseen. Oikeasti.
Mistäs ne demarit ovat tapelleet ? Olis hyvä jos kommentoija kertoisi asiasta enemmän, eikä vaan heittelisi letkautuksia ilman perusteluja ?
Kaikki valtahattuunnousseet miehet vaihtoon, niin jo menee kaikilla paremmin, puolueesta riippumatta!
Kokoomus nyt ei muutenkaan ole mistään kotoisin.
Likaista peliä!
Keskustelussa on unohdettu, että demokratiassa vaaleilla valitaan edustajat. Alen voi olla hyvä. Vielä parempia kaupunginhallitukseen olisivat Markku Hämäläinen ja Sture Holm. Isoja johtajia, jotka ymmärtävät raha-asioista. Mutta Valtimo sai lähihistorian suurimman % osuuden kokoomuksen äänistä, lähes 29. Aina aiemmin on menestyminen vaaleissa ratkaissut. Äänestin Valtimo, kuten 142 muuta lisäkseni. Nyt Alen ja Roos äänestivät omilla äänillään + ex demari Aspisen ja 3 muun kanssa itsensä päättäviin hommiin. Alen ei päässyt edes valtuustoon. Roos yhden äänen turvin. Ruotsinkielisisten demarien puhjoht on hallituksessa, kun ei ollut muita halukkaita, kuulemani mukaan.
Ei Alen voi olla hyvä, kun ei ottanut huomioon äänestäjien tahtoa. Oli itse ahne ja halusi kaupunginhallitukseen hinnalla millä hyvänsä.
Miten Hangon kokoomuksella nyt menee. Vieläkö Alen muodollisesti johtaa, mutta Roos päättää kaiken. Kertokaa joku miten on. Kohtahan on taas vaalit
päätää joo 10% eiku 90% vai olikse toistepäin..no sori siitä
niin ja muistetaan kantaa sitä VASTUUTA
Kokoomuslaiset suksikoot suolle ja sinne jääkööt. Niin kauan kuin Kokoomus on saanut vaikuttaa maamme politiikkaan, on täällä kaikki asiat meneet aivan poskelleen, aivan poskelleen!
Rafat on etsitty sotarikollinen Irakista. Hän oleskelee Suomessa turvapaikanhakijana.
http://mvlehti.net/2016/03/28/takiainen-josta-suomi-ei-paase-millaan-eroon-rafat-altmeme/