Verkkokeskusteluissa ja sosiaalisessa mediassa jaetaan uutisia, jotka eivät ole totta. Siellä on entistä enemmän perättömiä hälyuutisia. Esim. MV-lehti jakaa sellaisia. Joku saattaa jakaa FaceBookissa jonkun sensaatiomaisen uutisen, mutta iltauutiset eivät mainitse koko uutista lainkaan. Se on varma merkki siitä, että uutinen on perätön. Sen tarkoitus on saada mahdollisimman paljon klikkauksia sivuilla, jotta lehti saisi klikkauksista rahaa Google-mainosten kautta. Jokaisesta klikkauksesta lehtii saa Googlelta rahaa. Aiheet valitaan niin, että ne varmasti kiinnostavat. MV-lehti on rikollisen perustama.
Maahanmuutto puhuttaa tänä päivänä ja sitä hyödynnetäänkin surutta. Siitä kerrotaan paljon perättömiä uutisia. Esim. tyyliin: "Maahanmuuttajat ryhtyivät nälkälakkoon, vaativat väh. 2000 € kuukaudessa toimeentulotukea".
Sitten on myös yksityisiä blogeja, joissa kerrotaan paljasta puppua. Kenenkään yksittäisen ihmisen mielipiteet eivät saisi hetkauttaa ketään. Heidän tarkoituksensa on vain saada aikaan hämmennystä samalla tavalla, kuin virukset internetissä ja tietokoneissa. Jotkut ihmiset kun saavat kiksejä sellaisista.
Maahanmuutto puhuttaa tänä päivänä ja sitä hyödynnetäänkin surutta. Siitä kerrotaan paljon perättömiä uutisia. Esim. tyyliin: "Maahanmuuttajat ryhtyivät nälkälakkoon, vaativat väh. 2000 € kuukaudessa toimeentulotukea".
Sitten on myös yksityisiä blogeja, joissa kerrotaan paljasta puppua. Kenenkään yksittäisen ihmisen mielipiteet eivät saisi hetkauttaa ketään. Heidän tarkoituksensa on vain saada aikaan hämmennystä samalla tavalla, kuin virukset internetissä ja tietokoneissa. Jotkut ihmiset kun saavat kiksejä sellaisista.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Aika kova väite. Mitähän Ilja sanoo tuohon kommenttiin. Kysäistäänpä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015042519578915_uu.shtml
Lue tuolta!
Ne uutiset tulee ihan luotettavista ulkomaisista lähteistä.
Niitä ei Suomen uutisissa mainita..
Suomessa ei näytetä kuvaa siitä miten paljon pakolaiset riehuu itä-euroopassa.
Heittelee kiviä ihmisten päälle, kaataa ruokaa menemään..
Suomessa ei tiedetä sitäkään että Ruotsista on tullu raiskaustilastojen ykkösmaa.
Jos alettaisiin puhumaan totta niin ei täällä kukaan halua pakolaisia tai mamuja afrikasta/lähi-idästä tänne.
Ainoastaan vaan joku kiimavittu suomihoro haluais jonku ali baban tai jamalin tänne ku se antaa hänelle sitä niin kaivattua huomiota.
Se on kumma, kun sinä "tiedät" vaikka juttusi vaikuttavat ihan lapsentasoiselta. Olen seurannut myös ulkomaalaisia lehtiä netissä. Sielläkään ei ole mitään sellaista mitä sinä "tiedät". Tällaisia henkilöitä, jotka ovat tietävinään niin helvetin hyvin, miten kaikki asiat on ja miten pitäisi olla, on juuri alemmissa yhteiskuntaluokissa, kuten sinäkin. ÄO ei siis ole kovin korkea. No niin, sain sinusta nyt vihamiehen, mutta kaikella on hintansa, kaikkia ei voi miellyttää. Minä uskon valtamediaa ja maalaisjärkeä. En kenenkään yksittäisen mielipiteitä ja "tietoja" jos niille ei löydy mitään tukea.
Täällä on kuule sen tasosta "ähäkutti" juttua naisten toimesta että ei viitti alkaa puhumaan niinkuin normaalille ihmiselle.
Meidän valtamedia on erilainen kuin vaikka Iso-Britannian valtamedia..
Täällä heti joku lässyttää rasismista kun julkaisee raiskaajan kuvan..
Maalaisjärjellä jos ajateltais niin ei yhtään ammattitaidotonta vätystä päästettäis tänne.. Ja rikolliset mamut potkittais heti ekan rikoksen jälkeen pihalle.
Jos porukalla olis maalaisjärkeä niin ei olis näitä nyky ongelmia.
Siitä olen samaa mieltä, että rikoksen jälkeen mamu potkaistaisiin pihalle.
Jaha, Tuuren Tytteli on sentään valmis poistamaan rikolliset mamut maasta. Se on suuri myönnytys häneltä.
No Suomen politiikassa ei ole mitään maalaisjärjellä ajateltua asiaa..
Kaupunkilais homot ja kananaivoiset mamupatjat on päässy päättämään asioista.
Vitun hienoa olla tasa-arvon/ihmisoikeuksien puolesta ja sitten ottaa tänne sellanen lahko joka hirttää homot ja kivittää/dippaa happoon suutaan soittavat eukot..
Keveinkin muslimi on vitun kusipää... Potentiaalinen uber kusipää..
Mamupatja ei tota oikein käsitä koska hänestä on kivaa alistua tälle 170-senttiselle alfa-urokselle ja ottaa melaa poskeen..
Päästä kuolee viimisekki aivosolut ku unohtaa ottaa happea välissä.
Kuulostaa vähän moukkamaiselta mutta vittuako sitä alkaa rumaa asiaa kaunistelemaan.
jaetaan täällä vaihteeksi tottakin: http://yle.fi/uutiset/maahanmuuttajien_korkeaan_raiskaustilastoon_ei_loydy_yhta_patevaa_syyta/7877771
Arvostettu media jakaa vain uutisia, jotka ovat tosia. Kuten aiemmin on todettu, niin sensaatiolehdet haluavat vain klikkauksia sivuilleen. Sitten on keskustelupalstoilla paljon vääriä väitteitä. Tällä palstalla esim. jore on suurin väärää tietoa levittelevä.
Ei ne jaa ees kuvia siitä miten nää pakolaiset käyttäytyy...
Asioita vääristellään että ne sopii jonku suomalaisen viher vasemmisto puolueen agendaan.
Selitäppä mikä helvetti siinä on että näytetään pikkulapsia ja äitejä mediassa kun 72% niistä on täysiä miehiä?
Harvassa ne naiset ja lapset. Tuo prosentti määrä on ihan YK:lta.
Miksei Suomessa näytetä miten ne Syyriaan jätetyt naiset ja lapset tuomitsee miestensä pelkurimaisen käyttäytymisen.
Pelkureitahan ne on... Sitä on turha alkaan selitteleen jollain "ei siellä ole mulle sopivaa puolta"... Niin pelkurit sano talvi -ja jatkosodassaki.
Tiedän yhden toimittajan 'arvostetussa mediassa' joka on täysin kyllästynyt Suomen halkitsemattomaan maahantunkeutumiseen. Hän ei kuitenkaan voi kirjoittaa siitä kuten haluaisi koska toimituspäälliköltä tulee tiukat sensuuriohjeet. Näin on kuulema kaikissa 'laatulehdissä'.
Vaikeneminen onkin eri asia, kuin valheitten kertominen.
Tarkoitit siis vaikeneminen eli totuuden piilotfaminen. Kyllä valtamedia myös kertoo muuneltua totuutta, kuten huoltosuhde paranee pakolaisten myötä,oli otsikko, kun sitten luki itse haastattelun puhui jutussa tutkija ohimennen maahanmuuttajista, tästä taas valveutunut kansalainen selvittää maahanmuuttaja ja pakolaisen eron ja vielä valveutuneempi selvittää tilastoista ketkä maahanmuuttaja ryhmät olivat hyödyntäneet suomen huoltosuhdetta. Eli jotka harhaanjohtavan otsikon ja muunellun totuuden sijaan selvittää faktat, jotuukin tavallinen tallukka näkemään vaivaa saadakseen oikeaa tietoa, näin ihmisiä hämätään vuosia kunnes meillä on valtava hiekkamaan asukkien huolettava menoerä ja jopa sinäkin kiroat tuolloin typerän idealismisi sekoittamaa päätäsi.
Satua, satikutia satiirilla vai satku?