VAATISIN MIEHELTÄ ENEMMÄN HUOMIOTA, HÄN EI KYSY MINUN PÄIVÄSTÄNI TAI KUULUMISIA ARKENA... MITEN SANOA MIEHELLE NÄTISTI ASIASTA (ETTEI SUUTU) ? VINKKEJÄ MYÖS MITEN ARKI TOIMII?
Vastaukset 8
"Toivoisin, että sinua kiinnostaisi kuulla miten minun päiväni on sujunut. Haluaisin voida jakaa kanssasi asioita enemmän kuin nyt jaamme. Voisimmeko ottaa tavaksi, että arkisin töiden jälkeen istahdamme hetkeksi ihan vain juttelemaan kuulumisista?"
Ei varmasti ole olemassa mitään yhtä yksittäistä tapaa, miten arki toimii, vaan jokaisella yksilöllä, pariskunnalla ja perheellä on omansa.- EiJumanKavita
Toi on tollaista ämmien nalkutusta. Jos haluat pitää miehesi tyytyväisenä, niin et todellakaan rupea saarnaamaan tuolla tavalla.
Teet vain itse aloitteen keskustelulle ja odotat että miehesi reagoi. Jos ei reagoi, niin häntä ei kiinnosta ja sillä selvä. EiJumanKavita kirjoitti:
Toi on tollaista ämmien nalkutusta. Jos haluat pitää miehesi tyytyväisenä, niin et todellakaan rupea saarnaamaan tuolla tavalla.
Teet vain itse aloitteen keskustelulle ja odotat että miehesi reagoi. Jos ei reagoi, niin häntä ei kiinnosta ja sillä selvä.Itse asiassa miesystäväni painottaa kommunikaation tärkeyttä enemmän kuin minä.
- KaikkiEiVaanTajua
Ilmankos olettekin yhdessä. Neuvoni ei ollut sinulle vaan aloittajalla.
Kiinnostus on aitoa tai sitten ei! Teennäisyys kuitenkin paistaisi läpi ja mielestäni se olisi vaiteliaisuutta loukkaavampaa.
Vaimoni ei kysy paljonko vedin maasta tai montako leukaa meni vaan on kiinnostunut siitä ketä muita siellä oli.
Vastaavasti kun vaimoni tänäänkin tuli harmaahapsien ompeluklubilta minua kiinnosti mitä projekteja heillä on menossa ja millaisen vastaanoton saivat vaimoni viemät rihkamat. Lopusta selvittelystä hän pitää itse huolen.- rajatonmies
Rakkaus on tekoja, eikä vaatimuksia, joten jos sinun tekee mieli jutella, niin tee aloite ja juttele.
Aika lapsellista vaatia toiselta sellaista mihin ei itse ole valmis. Et ole prinsessa joten et tarvitse prinsessan kohtelua.
Jos miehesi ei halua jutella takaisin tai häntä ei kiinnosta pätkääkään se mitä sanot, se on sitten toinen juttu. Mutta tee ensin itse se mitä haluat toiselta. - Juttukaveri0
Mikä laki kieltä sinua ensin kysymästä hänen päivästään ja päästyänne keskustelun alkuun, kerrot vuorostaan omastasi. Kerro omastasi niin mielenkiintoisesti ja innokkaasti että hä jaksaa kuunnella sitä.
(Sijaan : mä tulin töistä , siivosin, kävin kaupassa ja tein sun herkkuruokaa") - evdcwdc
Koska miehet ei ole naisia. Naisille on ominaista tuollainen kysy päivästä esitä kiinnostunutta taktiikka. Miehet on suoria ja yksinkertaisia. Miehet ei esitä kaveria vaan he OVAT kavereita. tajuatko? Sama pätee parisuhteessa. Miestä kyllä kiinnostaa tietää, mutta hän olettaa että kumppani ilman muuta kertoo jos on asiaa. Ei mies tajua, että siinä tarvitaan tuollainen näytelmä suorittaa ensin.
Jos menet "sanomaan" asiasta niin se tulee menemään pahasti pieleen ja erottaa teitä toisistaan. Älä "sano" ja nalkuta vaan hyväksy toisen erilaisuus ja puutteet, älä vaadi toiselta sitä ja tätä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1221709Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91857Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja148792- 60780
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35731Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat39631Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔42630Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö248624- 67599
Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol33577