Anoppi ja Appi

Rauplaattori

Mulla on todella mukavat appivanhemmat. Tullaan hyvin toimeen jne. Appi vähän rasittava, kun sillä on "omat mielipiteet", jotka ei värähdäkään, vaikka todistaisit hänen olevan väärässä, mutta hyvin tullaan toimeen kuitenkin. Anoppi on ihana hössöttäjä positiivisessa mielessä!

6

174

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opååpo

      Kiva lukea välillä tällainen kommentti. Onneksi jokaisella saa olla mielipiteensä - mileipiteenhän ei tarvi ollakaan totuus vaan oma ajatus asiasta.
      Helpommalla pääsee kun ei yritä "käännyttää" ketään vaikka ottaisikin päähän sen mielipiteet.

      Itsekin aikanaan olin työlääntynyt appivanhempien erilaiseen katsantokantaan, mutta iän mukana oppinut suvaitsemaan.
      nyt olen itsekin anoppi ja yritän olla ainakin puuttumatta poikieni ja miniöitteni elämään liikaa.

    • tiukatmielipiteet

      ""Appi vähän rasittava, kun sillä on "omat mielipiteet", jotka ei värähdäkään, vaikka todistaisit hänen olevan väärässä,""
      Heh, tuo ei koske pelkästään appi ukkoa vaan myös vaimoani ja hänen kaksi veljeään. Varsinkin veljet joiden yleis sivistys ja yhteiskunta tieto ei ole kaikkein korkeinta kastia. Heidän tieto ja käsitys eri asioista ovat "ainoat oikeat" ja korostavat sen tiukalla ja vihaisella sävyllä kuuntelematta ja kumoaamalla esimerkiksi minun näkemystäni. Jos heille todistaa asioiden joista keskustellaan oikea tieto niin suuttuvat. Olen vuosien varrella oppinut että parempi olla hiljaa vain ja hymyillä tietäen että kyllä totuus heille jossain vaiheessa valkenee.

      • älkäävaansanoko

        Ihailen suunnattomasti oikeinkirjoitustaitoasi. Missä noin viisaita ihmisiä asuu?


      • tiukatmielipiteet
        älkäävaansanoko kirjoitti:

        Ihailen suunnattomasti oikeinkirjoitustaitoasi. Missä noin viisaita ihmisiä asuu?

        Heh, oliko ironiaa? äidinkieleni on ruotsi joten suomenkielen varsinkin kielioppiin liittyvä kirjoitustaito ei aina mene oikein...


    • piparminttuli

      Hienoa että muillakin on hyvät välit appivanhempiinsa. Niin on meilläkin. Paljon se on kyllä siitä lähtösin minkä verran kukin joustaa. Jos jokainen pitää oman pään ja alkaa yrittää määrätä asioita niin seinähän siinä tulee vastaan.
      Hienoa lukea välillä näitäkin kirjoituksia. Enempi tällasta. Eikä pelkkää haukkumista.

      • tässä_ollaan

        Kerropa, missä oma anoppi ja appesi joustaa, ja missä sinä itse? Entä onko miehesi pyytänyt jotain sinun vanhemmiltasi, ja he ovat joustaneet eli antaneet periksi? Miten ne pyynnöt sinun vanhemmilta teiltä, onko niitä tullut paljon? Entä sisarukset? Tai kaverit? Molemmin päin?

        Kun alkaa laskea kontakteja, jota minulla ja miehellänikin on, ja vaatimuksia ja odotuksia, joita voisi olla, niin niissä menisi meidän kaikki yhteinen ja oma vapaa-aika töiden jälkeen ja vapaapäivinä, ja takuulla lomallakin.

        Jos pitäisi kaiket päivät vaan miettiä muiden tarpeita ja miten aikataulut pitäisi suunnitella jatkossa, saisi tehdä aika paljon vain miettimistä. Pitäisi tehdä kaiket päivät vain joustoja, jos ei saisi pitää yhtään omaa päätään, eli tehdä, mitä itse haluaa.

        Jos minä ja mieheni esim. haluamme viettää la-päivän kahdestaan, ja miehen kaveri ehdottaisi kahvillakäyntiä mieheni kanssa, mutta minulle se ei käykään, niin aivan tasan tarkkaan kerron sen miehelleni. En jousta, en anna periksi, jos olen sillä päällä. Jos mies taas ei halua, että minä puolestaan menen jonnekin, vaan haluaa, että olla kahdestaan, hän voi sanoa suoraan mulle. Me tykätään olla kahdestaan, mutta älkää murehtiko, pääsee hänkin kavereiden kanssa, välillä. Saan silloin omaa aikaa esim. siivota, pestä pyykkiä ja olla vaan. Näin tullaan tekemään myös jatkossa.

        Mitä vanhemmaksi on tultu, ja mitä kauemmin on oltu naimisissa, niin sitä enemmän halutaan olla kahdestaan. Koko kesälomakin oltiin vain kahdestaan, lomamatkalla, ei nähty sukulaisen sukulaista, eikä yhtään tuttavaa, loman alusta loman loppuun, ja ennen kuin mentiin takaisin töihin. En koe, että menetettiin siinä yhtään mitään.

        Itse en ole määräämässä yhtään mistään anopin ja apen asioista. Ei kiinnosta nähdä eikä kuulla heistä. Sehän tässä onkin, nyt saa kaikki tehdä ihan mitä itse haluaa, kukin tahollaan, omissa perheissään, oman katon alla. He voivat soittaa, me emme vastaan. Me. emme. enää. soita.

        Se, että en tule toimeen juuri mieheni vanhempien kanssa, ja miehen sisaruksetkin on ihan syvältä, ei tee minusta ollenkaan huonoa ihmistä. Ei ole päivittäisiä itsesyytöksiä, että mikä minua oikein vaivaa, miksen ole parempi ihminen, miksen vaan ymmärrä. On aika rauhallinen ja levollinen olo. Tässä elämänvaiheessa ollaan nyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      265
      9985
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      192
      5694
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      167
      5274
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      75
      4901
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      7
      3183
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      0
      2550
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2479
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2289
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      355
      2049
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      22
      1828
    Aihe