Mulla on todella mukavat appivanhemmat. Tullaan hyvin toimeen jne. Appi vähän rasittava, kun sillä on "omat mielipiteet", jotka ei värähdäkään, vaikka todistaisit hänen olevan väärässä, mutta hyvin tullaan toimeen kuitenkin. Anoppi on ihana hössöttäjä positiivisessa mielessä!
Anoppi ja Appi
6
148
Vastaukset
- opååpo
Kiva lukea välillä tällainen kommentti. Onneksi jokaisella saa olla mielipiteensä - mileipiteenhän ei tarvi ollakaan totuus vaan oma ajatus asiasta.
Helpommalla pääsee kun ei yritä "käännyttää" ketään vaikka ottaisikin päähän sen mielipiteet.
Itsekin aikanaan olin työlääntynyt appivanhempien erilaiseen katsantokantaan, mutta iän mukana oppinut suvaitsemaan.
nyt olen itsekin anoppi ja yritän olla ainakin puuttumatta poikieni ja miniöitteni elämään liikaa. - tiukatmielipiteet
""Appi vähän rasittava, kun sillä on "omat mielipiteet", jotka ei värähdäkään, vaikka todistaisit hänen olevan väärässä,""
Heh, tuo ei koske pelkästään appi ukkoa vaan myös vaimoani ja hänen kaksi veljeään. Varsinkin veljet joiden yleis sivistys ja yhteiskunta tieto ei ole kaikkein korkeinta kastia. Heidän tieto ja käsitys eri asioista ovat "ainoat oikeat" ja korostavat sen tiukalla ja vihaisella sävyllä kuuntelematta ja kumoaamalla esimerkiksi minun näkemystäni. Jos heille todistaa asioiden joista keskustellaan oikea tieto niin suuttuvat. Olen vuosien varrella oppinut että parempi olla hiljaa vain ja hymyillä tietäen että kyllä totuus heille jossain vaiheessa valkenee.- älkäävaansanoko
Ihailen suunnattomasti oikeinkirjoitustaitoasi. Missä noin viisaita ihmisiä asuu?
- tiukatmielipiteet
älkäävaansanoko kirjoitti:
Ihailen suunnattomasti oikeinkirjoitustaitoasi. Missä noin viisaita ihmisiä asuu?
Heh, oliko ironiaa? äidinkieleni on ruotsi joten suomenkielen varsinkin kielioppiin liittyvä kirjoitustaito ei aina mene oikein...
- piparminttuli
Hienoa että muillakin on hyvät välit appivanhempiinsa. Niin on meilläkin. Paljon se on kyllä siitä lähtösin minkä verran kukin joustaa. Jos jokainen pitää oman pään ja alkaa yrittää määrätä asioita niin seinähän siinä tulee vastaan.
Hienoa lukea välillä näitäkin kirjoituksia. Enempi tällasta. Eikä pelkkää haukkumista.- tässä_ollaan
Kerropa, missä oma anoppi ja appesi joustaa, ja missä sinä itse? Entä onko miehesi pyytänyt jotain sinun vanhemmiltasi, ja he ovat joustaneet eli antaneet periksi? Miten ne pyynnöt sinun vanhemmilta teiltä, onko niitä tullut paljon? Entä sisarukset? Tai kaverit? Molemmin päin?
Kun alkaa laskea kontakteja, jota minulla ja miehellänikin on, ja vaatimuksia ja odotuksia, joita voisi olla, niin niissä menisi meidän kaikki yhteinen ja oma vapaa-aika töiden jälkeen ja vapaapäivinä, ja takuulla lomallakin.
Jos pitäisi kaiket päivät vaan miettiä muiden tarpeita ja miten aikataulut pitäisi suunnitella jatkossa, saisi tehdä aika paljon vain miettimistä. Pitäisi tehdä kaiket päivät vain joustoja, jos ei saisi pitää yhtään omaa päätään, eli tehdä, mitä itse haluaa.
Jos minä ja mieheni esim. haluamme viettää la-päivän kahdestaan, ja miehen kaveri ehdottaisi kahvillakäyntiä mieheni kanssa, mutta minulle se ei käykään, niin aivan tasan tarkkaan kerron sen miehelleni. En jousta, en anna periksi, jos olen sillä päällä. Jos mies taas ei halua, että minä puolestaan menen jonnekin, vaan haluaa, että olla kahdestaan, hän voi sanoa suoraan mulle. Me tykätään olla kahdestaan, mutta älkää murehtiko, pääsee hänkin kavereiden kanssa, välillä. Saan silloin omaa aikaa esim. siivota, pestä pyykkiä ja olla vaan. Näin tullaan tekemään myös jatkossa.
Mitä vanhemmaksi on tultu, ja mitä kauemmin on oltu naimisissa, niin sitä enemmän halutaan olla kahdestaan. Koko kesälomakin oltiin vain kahdestaan, lomamatkalla, ei nähty sukulaisen sukulaista, eikä yhtään tuttavaa, loman alusta loman loppuun, ja ennen kuin mentiin takaisin töihin. En koe, että menetettiin siinä yhtään mitään.
Itse en ole määräämässä yhtään mistään anopin ja apen asioista. Ei kiinnosta nähdä eikä kuulla heistä. Sehän tässä onkin, nyt saa kaikki tehdä ihan mitä itse haluaa, kukin tahollaan, omissa perheissään, oman katon alla. He voivat soittaa, me emme vastaan. Me. emme. enää. soita.
Se, että en tule toimeen juuri mieheni vanhempien kanssa, ja miehen sisaruksetkin on ihan syvältä, ei tee minusta ollenkaan huonoa ihmistä. Ei ole päivittäisiä itsesyytöksiä, että mikä minua oikein vaivaa, miksen ole parempi ihminen, miksen vaan ymmärrä. On aika rauhallinen ja levollinen olo. Tässä elämänvaiheessa ollaan nyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812326- 1831944
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1711784Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1141603Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311545- 1131345
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711155Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771093Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1601078Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,591035