maailman aika

erakoitunut2

Kuka viisas selittäisi kun katselin tuossa maailman aikavyöhykettä niin siellä ei ol kuin 22h tuntia vuorokaudessa vaikka pitäis olla ilmeisesti 24h mihin siellä häviee 2h.

4

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö kukaan tiedä selitystä asiaan?

    • Anonyymi

      Ei niitä olekkaan. Nämä on niitä virheitä mitä on jäänyt kun ihmisille on sepitetty että maapallo on pyöreä vaikka se on litteä.

    • Anonyymi

      Kyllä pääasiallisia aikavyöhykkeitä on 24 ihan niin kuin pitääkin. Muista laskea nollavyöhyke mukaan. "Luonnoliset vyöhykkeet" ovat välillä 12 ja -11, nolla siellä keskivaiheilla.

      Sitten on maita, jotka ovat päivän edellä todellista aikaa, eli aikavyöhyke on tyyliin 14 tuntia. Lisäksi on alueita/maita, jotka ovat 30 tai 15 minuuttia erossa normaaleista tunnin vyöhykkeistä, esimerkiksi Intia ( 5:30) ja Nepal ( 5:45).

      Kaiken kaikkiaan aikavyöhykkeitä on käytössä 37 erilaista, välillä 14 ja -12.

      https://www.timeanddate.com/time/current-number-time-zones.html

      • Anonyymi

        Kiitos valistavasta tietopaketista 👍


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10954
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5230
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2443
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1176
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe