34v mies jota säännöllinen baareissa juokseminen ei kiinnosta eikä naisiin tutustuminen arkisissa tilanteissa ole ihan helppoa. Vallan ok töissä, älykäs, huumorintajuinen, liikunnallinen, mutta ikävä kyllä 173cm ja enemmän hoikka kuin raamikas.
Katsoin S24 trefffien naistarjontaa. Haluaisin että nainen olisi fiksu, ei alkoholiongelmainen/baariluuta ja liikkuisi ainakin jonkin verran. Mutta nyt tulikin tenkkapoo. Naiset jotka vaikuttivat edes vähäsen liikunnallisilta ja aktiivisilta listaavat välittömästi melkoiset kriteerit; pitää olla komea, pitkä, raamikas, menevä, ja osa vaatii statustakin (kunnianhimo/määrätietoisuus). Kemioiden pitää tietysti räjähdellä. Naiset itse ovat ihan nättejä muttei kaunottaria, eivätkä vaikuta miltään elämänsä tikissä olevilta 22-vuotiaan näköisiltä juristimaratoonareilta vaikka sellaista kuvaa yrittävätkin antaa. Todella symppiksen oloisia naisiakin löytyy, mutta ikävä kyllä en ole täysin introvertti nörttimies.
Onko tosiaan niin että naisten ikäluokka 30-35v kannattaa heittää suosiolla roskakoriin? Vai onko niin että nettitreffeillä haetaan kuuta taivaalta eikä vähempään tyydytä?
Katsoin S24 trefffien naistarjontaa. Haluaisin että nainen olisi fiksu, ei alkoholiongelmainen/baariluuta ja liikkuisi ainakin jonkin verran. Mutta nyt tulikin tenkkapoo. Naiset jotka vaikuttivat edes vähäsen liikunnallisilta ja aktiivisilta listaavat välittömästi melkoiset kriteerit; pitää olla komea, pitkä, raamikas, menevä, ja osa vaatii statustakin (kunnianhimo/määrätietoisuus). Kemioiden pitää tietysti räjähdellä. Naiset itse ovat ihan nättejä muttei kaunottaria, eivätkä vaikuta miltään elämänsä tikissä olevilta 22-vuotiaan näköisiltä juristimaratoonareilta vaikka sellaista kuvaa yrittävätkin antaa. Todella symppiksen oloisia naisiakin löytyy, mutta ikävä kyllä en ole täysin introvertti nörttimies.
Onko tosiaan niin että naisten ikäluokka 30-35v kannattaa heittää suosiolla roskakoriin? Vai onko niin että nettitreffeillä haetaan kuuta taivaalta eikä vähempään tyydytä?
Vastaukset 64
Vanhimmat
"Onko tosiaan niin että naisten ikäluokka 30-35v kannattaa heittää suosiolla roskakoriin? Vai onko niin että nettitreffeillä haetaan kuuta taivaalta eikä vähempään tyydytä?"
Kyllä ja kyllä.
30 naiset kuvittelevat että työ ja zumba tekee heistä naisten eliittiä jonka kuuluukin vaatia pitkää ja komeaa juristimenestyjävuorikiipeilijää, koska hekin ovat parhaimmillaan (vaativia, eivätkä yhtä nättejä kuin parikymppisinä). Sitten on yh:t, jotka hakevat elättäjää. Mies itsessään kiinnostaa vähemmän kuin isompi talo, lomamatkat ja mopoauto Minna-Petterille.
Pistä hauksi 25-40v (jottet näytä siltä että hakisit reippaasti nuorempia) ja blokkaa kaikki 30 naiset. Varaudu kuitenkin siihen ettet saa netissä samaa kuin livenä. Netissä naiset ampuvat pilviin, livenä nähdään kuka saa ketä.
Siihen on syy miksi ovat nettideiteissä. Myös teillä on se sama syy. Turha vaatia sellaista jota ei sieltä saa.
Ei kannata. Yritin 5 vuotta tuloksetta. Jollet ole rikas ja todella komea niin ei naiset vastaa mitään. Tavis työssäkäyvä mies on ilmaa naisille kuten itse sain huomata. Saat joltain venäläisilta naisilta viestejä korkeintaan ja nekin huijareita.
Samat kokemukset.
Jos olet tosi komea ja ensisijaisesti hakemassa seksikumppaneita, nettitreffit on ihan ok. Tai jos et oikeasti välitä ulkonäöstä niin kyllä sieltä voi löytää kivan ja hiljaisen introverttinaisen joka ei käy baareissa.
Mutta jos naisen ulkonäkö saa viisarin edes värähtämään edes hienoisesti, vaatimukset pomppaavat kattoon saman tien. Ja nyt puhutaan ulkonäöstä siinä kuvassa...jos pääset treffeille asti, pettymyksiä tulee melkoisella varmuudella.
Miksi ajattelet, että hiljaisempi introverttinainen on ruma? :(
"Tai jos et oikeasti välitä ulkonäöstä niin kyllä sieltä voi löytää kivan ja hiljaisen introverttinaisen joka ei käy baareissa."
Avaa silmäsi. Ei se mene niin, että puhelias extroverttinainen on automaattisesti hyvännäköinen ja introverttinainen ei ole. Ei luonne kerro ulkonäöstä mitään, tai toisinpäin.
Silti luonne usein heijastuu myös ulospäin. Iloisuus, positiivisuus, empaattisuus heijastuvat suoraan henkilön eleisiin, olemukseen, silmiin, ääneen jne. Ihan vain pari esimerkkiä mainitakseni.
Mikä tekisi sinusta netissä kiinnostavan?
(Joo, tiedän että tuo kysymys ärsyttää. Osa alkaa nyt jo hakata näppiksiään kertoakseen, että ei naistenkaan tarvitse tehdä mitään ollakseen kiinnostavia - no naisten syytäkö se on, että osa miehistä lähestyy, vaikka nainen ei kirjoittaisi kuin 'moi'?)
Livenä ihmisen voi saada kiinnostumaan persoonallisuudestaan ihan ulkoisilla asioilla. Eläväinen, nauravainen, kohtelias, itsevarma, sosiaalinen mies huomataan (Tässä kohtaa tulee seuraava paskavyöry, mutta katsokaa itse baariympäristössä kumpaan naiset kiinnittävät huomionsa: siihen hiljaiseen ja jopa yksin liikkeellä olevaan, joka varovasti pälyilee ympäriinsä vai siihen seuralliseen ja hauskaan mieheen, joka ottaa aktiivisesti kontaktia ympärilleen.)
Netissä pitää ensimmäiseksi ylittää se kynnys, että naiset avaavat profiilisi, ja silloin juuri nuo mainitsemasi ominaisuudet eli pituus ja ruumiinrakenne ovat ilmeisesti iso miinus. Sanon 'ilmeisesti', koska itselleni pituus ei koskaan ole ollut merkittävä kriteeri, hoikat tosin suljin itsekin hausta pois. Sen jälkeen, kun he avaavat profiilisi tai lukevat viestisi, siellä pitää olla jotain, mikä erottaa sinut positiivisesti niistä mahdollisesti kymmenistä muista miehistä, jotka heitä netin kautta lähestyvät.
Sanoisin, että livenä mahdollisuutesi ovat paremmat. Toinen vaihtoehto on, että netin kautta lähestyt niitä tuon ikäryhmän naisia, jotka eivät kiinnosta muita miehiä. Eivät kiinnosta sinuakaan? Niinpä ;)
No eipä tuo kysymys ärsytä. Ihan totta että suuri osa miesten profiileista on huonosti väsättyjä, kuten toki suuri naistenkin profiileista.
Minusta tuntuu että tuo netin muuttuminen pelimiesten temmellyskentäksi sekoittaa pakkaa melkoisesti. Naisille tulee viestejä seksinvonkaajilta, ja sitten jäädään toivomaan että jospa seuraava komeahko mies olisikin liikkeellä tositarkoituksella. Ja eihän se ole. Miesten vika toki kun valehtelevat, mutta harmi kun naiset sitten yliarvioivat mitä on saatavilla.
Minä en usko että monikaan näistä "elämänsä tikissä olevista" 30 naisista löytää netistä kumppania. Hämmästelen jos kukaan löytää, kun sellainen mies jota hakevat (30 , pitkä, komea, raamikas, urheilullinen, koulutettu, sosiaalinen, parisuhdekokenut, matkaileva ja harrastava, vahva mutta romanttinen, sytyttävä) kyllä saa melkein kenet haluaa nuoremmistakin. Vai mitä olet mieltä?
Jos olen väärässä ja noita miehiä löytyy tavallisille 30 naisille, niin mikäs siinä, toki ottavat mieluummin sen tasokkaan kuin tavallisen.
En tiedä, kun en kuulu tuohon ikäluokkaan, mutta ystäväpiirissäni on monta upeaa 30 naista, joilla on kova halu ja tarve löytää ihminen, jota rakastaa ja joka rakastaisi heitä. Ainakin kahdella tikittää biologinen kello niin kovaa, että lapsen hankkiminen yksin on jo vakavassa harkinnassa. Molemmat ovat akateemisia, työorientoituneita (toinen yrittäjä, toinen tekee väitöskirjaa ja sen ohessa töitä), molemmat ihan oikeasti näyttävän kauniita naisia, hyvin sosiaalisia, aktiivisia monella saralla, liikunnallisia, paljon matkustavia. Kummallakin oma kaunis pieni asunto hyvällä alueella - eli kyllä he itse hyvinkin vastaavat kuvaamasi kaltaista 30 miestä.
Jos kuvaamasi kaltaiset miehet siis haluavat mieluummin kymmenen vuotta itseään nuoremman naisen eikä hänelle kelpaisi em. ystäväni, niin kumpi sukupuoli se on, joka on hypergaminen? ;)
25 luulisi olevan useimmilla lasta haluaville 30 miehille se unelmaikä? 30 naisella, kuten sanoit, alkaa olemaan kiire.
Eli kumpi painaa enemmän vaakakupissa: 5 vuotta ikää vai ura ja asunto? Väittäisin että tuossa yhtälössä sama nainen 25-vuotiaana vie voiton, etenkin jos lapset on suunnitelmissa.
Tuo on vähän kuin minä 173-senttisenä ja hoikkana etsisin 173-senttistä ja hoikkaa kun olen itsekin sellainen...? Ei taida mennä ihan noin, ja siksi minulla onkin kriteerinä vain että nainen edes vähän liikkuisi, vaikka itse olen hyvin liikunnallinen.
Et vastannut kysymykseeni, kumpi sukupuoli tuolloin on hypergaminen ;)
Tämän palstan mukaan em. ystävieni tulisi 'tinkiä kriteereistään', koska he eivät ikänsä vuoksi enää ole ytniä. Mistä tarkalleen ottaen heidän pitäisi tinkiä? Miehen koulutuksesta ja ammatista? Luuletko, että pitkäaikaistyötön mies ihan oikeasti viihtyisi väitöskirjaa JA töitä tekevän naisen, tai pitkiä työpäiviä painavan yrittäjänaisen kanssa? Kuinka kauan pelkän peruskoulun tai amiksen käynyt mies jaksaisi keskustella naisen väitöskirjahankkeesta ja istua iltaa yhteisten ystävien seurassa jutellen tutkimushankkeista ja niihin liittyvistä asioista?
Kenties rahasta? No, tuon väitöskirjaystäväni viimeisin ihastus oli apurahatutkija. Jokainen tiennee, ettei silloin todellakaan olla rikkaita. Eikä siitä tiedekunnasta tulla rikkaiksi.
Kysyn näin päin: millainen mies mielestänne näille esimerkkinaisille "kuuluisi"?
"Kysyn näin päin: millainen mies mielestänne näille esimerkkinaisille "kuuluisi"?"
Joko vanhempi tekijämies tai sitten vaatimattomamman näköinen akaatemismies samasta ikäluokasta. Kolmekymppinen tekijämies saa ystäviäsi vastaavan naisen 20-25 vuotiaana ja ottaa 99 kertaa sadasta nuoremman vaihtoehdon. Näin itsekin toimin ;)
Niin no, kummallakaan en kyllä ole kuullut olevan mitään mainittavia ulkonäkövaatimuksia. Tuo tutkijaihastuskin oli kuvasta päätellen ihan tavallinen "harmaa" silmälasipäinen akateemismies.
Varmaankin se apurahatutkija sitten? Täytyyhän kumppanin sellainen olla että on keskusteltavaa. Sitten tulee vaikeaa jos haetaan vähintään yhtä kovaa statusta, tuloja, ym. Tai koulutusta - ei "akateemisuus" (miksi tätä sanaa edes käytetään?) ole synonyymi älykkyydelle tai sivistykselle. Miten olisi älykäs ja sivistynyt ei-akateeminen mies?
Täytyy muistaa että ystävättäresi haluaa äidiksi, ei toimitusjohtajaksi. Ura tai urasuuntautuneisuus ei välttämättä ole siinä hyvä asia.
En usko, että kumpikaan heistä haluaa "vain" äidiksi. Eiköhän molemmille ole itsestäänselvyys jatkaa kehittymistä myös uralla.
Juu. Olisi pitänyt kirjoittaa näköisen ja oloisen, mutta kädet toimivat ajatusta nopeammin. Meinasin siis sellaista harmaampaa hissukkaa, joka kuitenkin on fiksu ja sivistynyt muttei mikään luontainen laumanjohtaja. Miksi liekki muuten sammui tutkijaihastuksen kanssa?
Naiset harvemmin kehtaavat myöntää pinnallisuuttaan, erityisesti silloin kun on sivistystä taustalla. Mutta silti se aivoissa raksuttaa. Eikö sinusta miehettömyys tuolla iällä jostakin jo indikoi? Tarjontaa ainakin luulisi olleen vuosien mittaan, jos niin säteileviä kerran ovat kuten maalailet.
Tämä olkoon viimeinen viestini ystävistäni tällä erää, vaikka mahdottomalta tuntuisikin että joku heidät voisi tunnistaa tai että he itse tätä palstaa lukisivat.
"Miksi liekki muuten sammui tutkijaihastuksen kanssa?"
Liekki ei koskaan edes syttynyt molemminpuolisena. Tutkijamies "ei juuri nyt ehdi/pysty/jaksa/halua panostaa ihmissuhteisiin".
"Ainakin kahdella tikittää biologinen kello niin kovaa, että lapsen hankkiminen yksin on jo vakavassa harkinnassa."
Nykyajan feministien vastuuttomuutta. Pitäisi lailla kieltää naisten tarkoituksella yksinhuoltajaksi hankkiutuminen. Itsekin sen teit ja pilasit lapsesi elämän.
Mitä minä juuri luin?
Eikö nämä sinun rakkaat ystäväsi osaa ajatella mitään muuta kuin työasioita?
Täytyykö ne helvetin aapiset vielä kotiinkin raahata. Luulisi, että ihmisen päässä liikkuisi vähän muutakin kuin joku vitun typerä väitöskirja ja tutkimushanke..
Sano camelilta terkkuja, et josko vähän relaiski välillä, ettei ny ihan vanhaks piiaks jää kumminkaan.
Itsehän en ole koskaan tuonut työasioita kotiin. Hankkikaa wannabe uraputkinaiset vaikka ihan oikea elämä ja keksikää oikeita harrastuksia itsellenne.
Hyvä pointti.
Eräs syy miksi ns. uranaisille naureskellaan on se että naiset eivät osaa yhdistää uraa ja vapaa-ajan persoonaa. Kun nainen on mielestään menestyvä se on hänelle saavutus josta pitää puhua koko ajan. Vapaa-ajallakin hölistään projekteista, diileistä ja väikkäreistä. Pahimmassa tapauksessa postaillaan sosiaaliseen mediaankin firman PR-osaston höttöä.
Hassua kyllä, olen alun perin työni kautta olen tavannut muutamia ihan oikeasti isokenkäisiä...ja nämä miehet eivät hölise koko ajan työjutuista vapaa-ajalla. He osaavat rentoutua, olla hyviä jätkiä siinä missä muutkin.
Ehkä joku päivä naiset oppivat elämään uran kanssa, mutta ainakaan tällä hetkellä se ei tunnu moneltakaan onnistuvan.
Ai. Onneksi olen tavannut miehiä, joita kiinnostaa myös työni. Ihminen viettää työpaikallaan lähes puolet hereilläoloajastaan ja olisi kamalaa, jos se pitäisi leikata pois parisuhteesta. Kun mietin esimerkiksi nykyisen kanssa päivittäisiä (iltaisia) puheluita, niin kyllä molemmin puolin ensimmäinen kysymys on "miten sun päiväs?" On ihanaa, kun saa jakaa toisen kanssa onnistumiset ja saavutukset ja toisaalta saa lohdutusta, jos (kun) jokin asia ei ole onnistunut toivotulla tavalla. Ja ymmärtääkseni tämä on yhtä tärkeää hänelle kuin minulle. Aika vähiin jäisi puheenaiheet, jos kuulumisia saisi vaihtaa vain muista kuin työasioista.
Mutta kukin tavallaan.
Miksi pitää heti vetää äärilaitoihin? Miksi otit esimerkiksi pitkäaikaistyöttömän ja pelkän peruskoulun käyneen? Aika harva on pelkän peruskoulun käynyt. Tiesitkö että myös akateemisia on pitkäaikaistyöttöminä?
Minä tiedän useammankin parin jossa nainen on miestä korkeammin koulutettu. Yksi tohtorin tutkinnon suorittanut seurustelee alemmin koulutetun, eikä edes mitenkään varakkaan miehen kanssa. Yksi akateeminen seurustelee pelkän ammattikoulun käyneen kanssa ja ovat olleet naimisissa vähän alle 10v. Muutama seurustelee AMK:n käyneen perusinssin kanssa.
Itse olen akateeminen ja olen viettänyt iltoja kaikkien noiden pariskuntien kanssa. Joskus ollaan keskusteltu tutkimusprojekteista yms, mutta pääasiassa keskustellaankin ihan jostain muusta (kauheaa, eikö!), eikä kukaan ole näyttänyt siltä ettei voisi mitenkään osallistua keskusteluihin.
Vielä hullumpaa on se, että suurin osa sen tohtorinaisen kavereista ei olekaan itse tohtorikoulutettuja, eivätkä läheskään kaikki edes akateemisia!!!!!! Miten kehtaavatkin!
Olet jotenkin tyypillinen esimerkki naisesta joka yliarvioi sen mihin ja kuinka paljon joku suositettu tutkinto vaikuttaa. Toinen vaihtoehto on että kuulut niihin ihmisiin jotka rakastavat ihmisten lokerointia, eivätkä tosiaan vietä aikaansa kenenkään muiden kuin siihen samaan lokeroon kuuluvien kanssa. Suosittelen avartamaan vähän maailmakuvaa ja ottamaan siihen kaveriporukkaan myös vähän erilaisia ihmisiä.
"Miksi pitää heti vetää äärilaitoihin?"
Koska olen tottunut palstan keskustelutyyleihin. Eihän nainenkaan voi olla täällä kuin huora tai neitsyt, virtahepo tai fitness-mimmi jne ;)
Minäkin tiedän pareja, joissa nainen on paremmin koulutettu ja/tai paremmassa ammatissa ja/tai varakkaampi, mutta kun kirjoitan heistä, niin "yhden ihmisen kokemuksia (tuntemia ihmisiä) ei voi yleistää vaan nainen on aina hypergaminen pihtarihuora". Usko tai älä niin siihen väsyy. Alkaa puhua samaa kieltä kuin muut, vetää mutkat suoriksi.
Saattaa olla, että kommentoinneissasi on tuotakin mistä puhuit, mutta kyllähän nämä tietyt jutut mitä lauot täällä kertoo myös jotain sinun ajatusmailmastasi...Se on mielestäni kohtuu tylsän ihmisen mailmankuva.
Mielestäni vain tyhmä ihminen voi pitää itseään älykkäänä..Älykäs ihminen tajuaa kuinka tyhmä on. Eli mitä tämä kertoo näistä ystävättäristäsi?
He tekee väitöskirjaa ja pum. ovat yht äkkiä niin älykkäitä, että ei samaan kahvipöytään enää sovi tavallisten ihmisten kanssa. Muistuttaisin nyt kumminkin vielä kertaalleen, et aapisten lukeminen ei lisää älykkyyttä. Se mikä siellä päässä on ja tapahtuu on ollut siellä todellakin lapsesta saakka kun puhutaan oikeasta älystä, eikä kirjoista opituista diipa daapa höpinöistä.
Muistutan myös sen, että kaikki merkittävät keksinnöt ja innovatiiviset ratkaisut ja myöskin toteutus tässä mailmassa on miesten aikaan saamaa. Naiset eläisivät edelleen savimajoissa ilman miehistä älyä. Tämä on totuus. Miehen aivot ovat merkittävästi suuremmat ja tuottavat mitä ihmeellisempiä ideoita kaiken aikaa:)
No hyvä tosissaan kun olet läytänyt kaverin jota sinun työsi kiinnostaa noin kovin..Kauankohan tuota kiinnostusta sitten riittää ja mistä puhutaan kun on tarpeeks jauhettu työasioista ja pidetty työpalaveria kotonaan kun mies yrittää unohtaa työasiat ja keskittyä rentoutumiseen. Voin kertoa, että minua ei kiinnostaisi pätkääkään mitä joku Helena teki jossain ja sanoi jollekkin jossain.
Viestisi perusteella ennuste on heikonpuoleinen.
Ensinnäkin tuntuu, että yliarvioit omaa tasoasi kuten lähestulkoon jokainen tekee. Jotain älykkyyttä ei tarvitse niin alleviivata, koska se tekee itse sen. Eikä se muutenkaan ole kovin oleellista kuin ehkä epäsuorasti. Komeus, miehekkyys, karisma ja hauskuus taasen ovat niitä avaintekijöitä joilla haaroja auotaan. Kaikkinensa mielikuvaksi viestistäsi jäi, että seiska-kasin mies hakee ysin naista, mikä nyt on yleisesti ottaen tuhoon tuomittu idea. Toki jos omaat Tom Cruisen pärstän ja statuksen, niin arvioni menee metsään. Mutta yleensä jos asiaa joutuu netin keskustelupalstalla pohtimaan niin tasojen kanssa on jotain häikkää. Kannattaakin siis muistaa, että kysyntä luo arvon.
Nettimaailmassa kaikki on tokikin vielä raaempaa kuin elävässä elämässä. Erityisesti laatunaisten saama huomio on netissä järisyttävän suurta, koska kaikki heitä haluavat. Aivan kuten sinäkin. Siksi vaatimuksia voikin asetella taivaisiin tajuamatta että seksuaalinen MA > parisuhde MA. Kolmekymppiset ovat ehkä pahimpia tässä suhteessa kuten yllä onkin jo huomioitu. Luulot ovat nuoruuden huuman sekoittamina pilvissä ja taloudellinen riippumattomuus taattu sun muuta, vaikkakin se tärkein arvottaja eli ulkonäkö on jo laskusuunnassa. Joskus vanhemmiten rima sitten valahtaa, jos nyt on edes valahtaakseen. Nuoremmilla kysyntää on toki enemmän, mutta heitä ei tunnu vielä niin vaivaavan sellainen "vahva itsenäisen naisen"-syndrooma. Mutta varsinkin netissä pitää sitten olla ulkonäköä korostetusti.
Mutta nettimaailmassa voi myös onnistaa, koska sitä vipinää on vähän joka suhteessa ja verkotkin ovat suuremmat. Ja isoon lampeen mahtuu myös poikkeustapauksia. Itse olen tälläiseen vasta netissä törmännyt, mutta se tuntuu silti melkoiselta neulaselta heinäsuovassa parin vuoden intensiivisen nettideittailun kokemuksella. Varaudu siis siihen, että valtaosa naisista on sangen ärsyttäviä typeryksiä pariutumismielessä puhuttaessa. Muutenhan naisten kanssa voi kivasti rupatella niitä näitä.
Joten koitappa ja voitappa.
"Kaikkinensa mielikuvaksi viestistäsi jäi, että seiska-kasin mies hakee ysin naista, mikä nyt on yleisesti ottaen tuhoon tuomittu idea."
Kriteerini ovat:
- harrastaa jonkin verran liikuntaa, on suurin piirtein terveellisissä mitoissa
-- noista melkein kaikki riittävän nättejä minulle, luonne ratkaisee kuka miellyttää
- tekee jotain työkseen
-- tai opiskelee, tms
- on fiksu
-- ei tarvitse olla Mensan jäsen
- ei juoppo, kaheli, ym
-- kova vaatimus?
Jos näillä on automaattisesti ysin nainen, niin joo, pitänee varmaan luovuttaa.
Ei sinänsä mutta kun mennään reaalimaailman puolelle, niin sellainen kauniimman puoleinen sekä luonteelta ja ajatuksilta klassisen hyvä on jo ysin nainen. Monet kaunokaiset tippuu alaspäin narttumaisen/lutkamaisen luonteensa takia. Tai sekopäisyyden jos on kovin kaunis ja älykäs. Itse kerran tuollaiseen ihastuin ja kehoitan tovereita varovaisuuteen. Toki jos hyvin tavallisen näköinen nainen kelpaa ja heihin keskityt, niin projektisi on huomattavasti lähempänä toteutumista. Tiedän vain kokemuksesta että kiusaus liehitellä kaunokaisia tavisten sijaan on aika suuri.
Eikä näin virtuaalisesti voi tietänkään mitään sanoa kovin varmaksi, kun kaikki määritelmät riippuu niin määrittelijästä ja ulkomuoto on hallitsevin tason määrittelijä. Fiksuus, tasapainoisuus jne. Kai kauneuskin.
Mutta jos ohjenuoria elämään kaipaa niin naisen ulkonäkö ja luonne ovat yleensä kääntäen verrannollisia. Toimii toki miehilläkin saman suuntaisesti, mutta miehet eivät ole aivan yhtä ulkonäköriippuvaisia. Jos arvo on kohdillaan, niin se harvoin jää pääkopalta huomioimatta ja vaatimustaso nousee...
Otetaan vaikka tällainen esimerkki:
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2012/10/26/article-2223772-15AD3CFC000005DC-3_306x402.jpg
Kuvitellaan että tämä nainen on lähihoitaja, ei kovasti ylipainoa, asuu vuokralla kaupungissa, käy pari kertaa viikossa hölkkäämässä. Haluaa pitkän, komean, lihaksikkaan, itsevarman miehen isolla M:llä joka sytyttää ensisilmäyksellä. Onko hän 9?
http://www.infoniac.com/uimg/average-woman-body.jpg
Entäs tämä? Asiantuntijahommissa julkisella sektorilla, haluaa kunnianhimoisen ja määrätietoisen, urallaan menestyneen akateemisen miehen joka saisi olla vähintään 180cm, raamikas, komea ja suorastaan poikkeuksellisen itsevarma saadakseen tämän vahvan naisen. Onko hän 9?
Ja nämä olivat sieltä kauniimmasta päästä, kovia vaatimuksia on vielä huomattavasti arkisemman oloisilla tantoilla.
http://a2.format-assets.com/image/private/s--_8nx4IxO--/c_limit,g_center,h_65535,w_960/a_auto,fl_keep_iptc.progressive,q_95/30999-9420877-IMG_1896_jpg.jpg
Olisiko tämä sitten 10?
http://hd.wallpaperswide.com/thumbs/beautiful_young_woman-t2.jpg
Ja jos tuo oli 10, mikäs tämä sitten on...?
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2012/10/26/article-2223772-15AD3CFC000005DC-3_306x402.jpg
7
http://www.infoniac.com/uimg/average-woman-body.jpg
7
http://a2.format-assets.com/image/private/s--_8nx4IxO--/c_limit,g_center,h_65535,w_960/a_auto,fl_keep_iptc.progressive,q_95/30999-9420877-IMG_1896_jpg.jpg
8
http://hd.wallpaperswide.com/thumbs/beautiful_young_woman-t2.jpg
9
Vaikeuden muodostaa se, että jokainen noista linkitetyistä naisista saattaa pitää itseään kympin naisena tai vähintään kiitettävänä, koska kaksikymppisenä heihin on kohdistunut valtava kysyntä.
Tätä em mielikuvaa vahvistaa vielä se, että miehet ovat aktiivisempia 8-9 naisia kohtaan kuin täyden kympin naisia kohtaan.
Totta. Ja tuon lisäksi naiset saattavat nähdä itsensä parempina kuin nuorempina, koska he esim. kuntoilevat. Mutta oikeasti kuntoilu tarkoittaa sitä että nuorempana ysin vatalo on nyt seiskan vartalo eikä kutosen tai vitosen.
Viimeinen nyt on ainakin selkeä kymppi ja yksi omiakin suosikkeja. Ihan sama mitä suusta tulee kunhan sinne välillä vain menisi jotain lihaisaa.
Ensimmäinen taas on makuuni kasi noilla spekseillä ikäistensä joukossa. Omiin silmiin jotain muuta, mutta kai näissä tasotuksissa pitää vähän asemoida myös. Toinen taas näillä tiedoilla olisi kai 8 tai 9 ikäistensä joukossa. Jos numero on annettava kuin rexi konsanaan niin ysi.
Kolmas on vaikeampi pala. Minusta tuo on aika tavallinen seiskan nainen, korkeintaan sääli 8, mutta kai tuon voi sitten nähdä hyvin kauniinakin? Ja taas ikäistensä joukossa.
Jos tässä olisi tarjokkaat niin iskisin sinuna kynteni kolmoseen, jolloin saisit silmääsi miellyttävää ulkonäköä ja nuoruuden vetreyttä mukavasti samaan pakettiin. Luonnehan ei tässä hupsuttelussa oikein avaudu. Kaikki naiset haluaa, mutta vain kauneimmat saa.
Nyt menee arviot yläkanttiin.
Ja mitä tarkoittaa "ikäistensä joukossa"? Jos 35v tai 40v on ikäistensä joukossa 9 niin ei sillä ole mitään arvoa koska tuon ikäinen ysin mies pystyy helposti valkkaamaan nuoremmankin.
http://www.infoniac.com/uimg/average-woman-body.jpg
Meinaatko tosissasi että ysin mies, esim. varsin komea lääkäri tai juristi, ei saa tätä parempaa? Oikeasti!?
Minun tuntemanieni ysin miesten vaimot ovat suurin piirtein tätä luokkaa:
n. 25v nainen
http://cdn.okcimg.com/blog/older_lover/User-Comparison/20s_user_2.jpg
n. 35v nainen
http://cdn.okcimg.com/blog/older_lover/User-Comparison/30s_user_3.jpg
Ja luonnollisesti molemmilla vartalot tip top kunnossa. Ei todellakaan lenkki kahdesti viikossa, vaan juoksua ja fitnessiä.
http://a2.format-assets.com/image/private/s--_8nx4IxO--/c_limit,g_center,h_65535,w_960/a_auto,fl_keep_iptc.progressive,q_95/30999-9420877-IMG_1896_jpg.jpg
Ja tämä ap:lle ehdottamasi nainen on juuri niitä klassisia perusnättejä, nuorena hyvin kauniita, joilla on kriteerit pilvissä. Nyt seiska/kasi, nuorena ysi, haussa vähintään ysin mies.
Voi mennäkin, mutta nuo olivatkin vain varsin päteväksi osottautuneen arvioitsijan näkemyksiä. Kannattaa myös huomioida, että itse suosin kouluarvosanoja, enkä mitään jenkkiätmien 1-10 asteikkoa.
Ikäistensä joukossa taas tarkoittaa sitä mitä siinä lukeekin. Näet valtaosa ihmisistä pariutuu oman ikäryhmänsä sisällä. Poikkeuksena lähinnä poikkeuksellisen komeat, statuksekkaat tai luonteen omaavat miehet joilla on mahdollisuus pariutua huomattavasti nuorempien kanssa. Yleensä tarvitaan noistakin useampaa avua. Jotain Pattaya-Reiskoja on ihan turha ottaa tähän miksikään esimerkiksi, koska heiltä tuntuu tietyn byrokraattisen portaan jälkeen lähtevän naikkoset lätkimään. Toki jollakin Madonnalla on naisista mahdollisuus samaan, mutta naisissa nämä ovat poikkeuksien poikkeuksia. Toisaalta jollain hc-ätmillä ainoa mahdollisuus pariutua on vanhemman eikä mitenkään hehkeän naikkosen kanssa. Mikä se yksi mehu-Keijokin oikein oli, näin esimerkin omaisesti. Eli jos ei halua tarkastella aivan äärimmäisiä päitä, niin lienee järkevää puhua ikäistensä joukossa ( /- 10v). Toki itsekin tiedän erään nelikymppisen miehen joka seurustelee kaksvitosen naisen kanssa, mutta hänkin on komea sekä omaa statusta ja luonnetta vaikkei julkkis olekaan.
Linkkiviidakkoosi en jaksanut tutustua kun on työpäivä lopuillaan.
Keskimääräinen ikäero taisi olla nuoremmilla 3v ja hieman vanhemmilla 5v.
Jos vertaa naisia ikäluokassa 30-40v niin 5-10v nuorempi on yleensä melkoisesti paremman näköinen. Esim. nelikymppisen pitää olla ikäluokkansa todellista eliittiä jos haluaa kisata edes tavallisia kolmekymppisiä vastaan, ja melkoisen harva 35-vuotias pärjää 25-vuotiaalle. 10v ei ole mikään poikkeuksellinen ikäero kun on kyse 35-45v statuksekkaasta ysin miehestä.
Enkä usko että (omasta mielestään) sporttinen 35v nainen ensisijaisesti katselisi 45-vuotiaita ja sitä vanhempia. Eli kyllä tuon ikäiset naiset joutuvat kilpailemaan harvoista vapaalla jalalla olevista ytmeistä nuorempia vastaan - "ikäisekseen nätti" ei riitä.
Jos ymmärrän sanomaasi, niin lienemme suht samaa mieltä? Laitoin tuon /- kymmenen vuotta karkeaksi haarukaksi, vaikka ihmiset pariutuvat vielä lähekkäimmin iän puolesta kuten olitkin jostakin tuon tiedon kaivanut. Siksi siis käytin sitä ikäistensä joukossa. Poikkeuksen muodostavat lähinnä ne ääripäät joilla on mahdollisuus pariutua selvästi nuorempien kanssa tai ei ole mahdollista kuin pariutua selvästi vanhemman kanssa.
Tekijämiehet voisivat toki pariutua yleisemminkin selvästi nuorempien kanssa, jos painottaisivat pelkkää nuoruutta. Mutta yleensä halutaan myös muita laadullisia ominaisuuksia samaan pakettiin, joten pitää olla erityisen vetovoimainen vanhempi mies, että saa selvästi nuoremman ja yleisesti halutun naisen. Muuten se haluttu nuorempi nainen valitsee likempänä omaa ikäänsä olevan tekijämiehen. Siksi puhun poikkeustapauksista.
Nuorempi on tietenkin aina hehkeämpi. Samaa mieltä lienevät ostoskeskuksissa pikkutyttöjen perässä kuolaavat ulkomaiden uudet tulokkaat.
:D Voi hyvänen aika sentään mitä taas saa lukea. Jos on aikaa kuluttaa joidenkin kuvien arvioimiseen netissä, niin kyllä nettideitit on varmaan ihan oikea paikka. Tai sitten ei. Menkään ja tutustukaa toisiinne. Kovin on tarkkaa puuhaa tasoineen ja arvosanoineen taas. Ei se ulkomuoto ole kuin pisara meressä, jos siis tavallisista ihmisistä puhutaan. Ja kaikki nuo esitetyt naiset oli ihan kauniita.
Olen samaa mieltä. Mutta pointti on siinä että tuollaiset "ihan kauniit" eivät netissä kelpuuta "ihan komeita", vaan haluavat ja vaativat sen komean prinssin - jota eivät kylläkään saa.
Palstallekin on linkattu testi jossa 5 miestä ja 5 naista loivat identtiset nettiprofiilit. Naisista kaksi hyvin kaunista saivat rutosti viestejä, kaksi tavista saivat mukavasti viestejä, ja vähiten kauniskin sai yli 10 viestiä.
Miehistä kaksi komeinta saivat paljon viestejä, loput kolme eivät saaneet ainuttakaan viestiä.
Se ei olekaan miehet jotka ovat tarkkoja, vaan naiset. Miehille kelpaa netissä taviskin, naisille ei.
Yllättävää, että pidät tuota kakkosta ysinä. On aika lihava, vaikka onkin noin neliviisikymppinen. alle kolmekymppisen vartalona olisi varmaan kutosen luokkaa, mutta ikä antaa tietysti anteeksi. Sanoisin että seiska tuon ikäiseksi. Onhan nelikymppisissä vielä ihan seksikkäitäkin vartaloita, ilman pelastusrenkaita.
Ap:lle. Koita jotain toista nettitreffipalvelua, jos yksi ei tuota tulosta, tai sitten harrastusten kautta voit löytää sopivamman naisen. Ei kannata jonkun yhden treffipalvelun (eikä missään nimessä tämän palstan) perusteella heittää pyyhettä kehään. Yleinen ohje on, että jos ei yhdestä paikasta löydy sopivaa, kokeile jotain toista paikkaa (tai keinoa). Kärsivällisyyttä.
Ei niissä ole eroa.
Vain miesten kärkijoukko pärjää netissä. Ja koska he saavat viestejä juurikin noilta vaativilta tavistylleröiltä jotka haaveilevat komeasta prinssistä, he hakevat helpon seksin netistä ja suhteet muualta.
Nettitreffeily on kuollut Tinderin takia joten ainoa "netti"treffipaikka on Tinder nykyään. Se suurimmaksi osaksi perustuu ulkonäköön, mutta ainakin itse olen saanut mukavia kontakteja hyvin tehdyllä profiililla missä myös kuvaan itseni lyhyesti.
On se kumma kun tarvii jonkun helvetin tinderin pokatakseen itselleen seuraa.
Miten ne ihmiset löysi toisensa ennen näitä somevirityksiä, on se vaan kummallista.
Jos täällä keskustellaan juurikin nettitreffeistä niin Tinder voidaan mielestäni vielä laskea sellaiseksi. Kaikki eivät käy baareissa iskemässä sakkia.
Tätä on mukavampi kuunnella, kuin tuiskua nähdä.
https://youtu.be/DDKsk9oTOPc
Netissä naiset on niin pinnallisia että ei kannata alkaa sieltä naista etsimään. Mene vaikka baariin niin löydät sata kertaa helpommin seuraa. Itse etsin aluksi netissä ja naiset ehkä vastasi kerran, kehui että olet kiinnostava ja haluaa tutustua ja seuraavan viestin jälkeen nainen lopettaa vastaamisen. tuhlaat siis aikaasi vain jos etsit netissä ellet ole todella komea borari mies. Onneksi löysin rauhallisen naisen joka ei tykkää baarista joka arvostaa muuta kuin miehen ulkonäköä.
Netissä ja tinderissä kannattaa olla aktiivinen, vaikka ei tärppäisikään. Ainakin kaksi kertaa olen baarissa törmännyt naiseen, jonka olin netissä tavannut. Siitä on mukavasti riittänyt jutunjuurta alkuun.
Tässä asiassa komppaan aika pitkälle Helkaa. Netissä täytyy tehdä itsestään poikkeuksellisen kiinnostava. Tavallinen ei siis kelpaa.
Aloita vaikka katsomalla profiilikuvaasi. Oletko vakava, hymyiletkö vai peräti naurat. Katastrofi ovat tietysti nämä klisheiset peilikaappiselfiet tai autolla-ajoselfiet.
Sitten vain profiilitekstiäväsäämään. Kerro enemmän harrastuksista, kuin vain luettelo, matkailen, kuntoilen jne.
Helppo on tietysti syyttää naisia siitä, ettei saa vastauksia, mutta koska ne nallekarkit eivät mene koskaan elävässä elämässä tasan, pitää jotain tehdä, että pääsee panemaan.
Ääh. EI jaksa enempää.
Kiinnostava profiili ei auta ellet ole mieluiten 9-10 tai vähintään kasi.
Kukaan ei lue profiilia ellei naama miellytä. Kasin mies pystyy näyttämään ysiltä tai kympiltä hyvin otetulla kuvalla, ilman että tarvitsee huijata. Jos naamasi on seiska, huonolta näyttää mutta hirveällä tuurilla saattaa tärpätä. Jos kutonen, eli karvan verran alle keskitason, forget it.
Jo kirjoituksestasi voin päätellä 100% varmuudella että olet hyvin komea mies, muuten et kirjoittaisi noin. Samaa sarjaa kuin kauniiden naisten "itsevarmuus ja sosiaalinen luonne ratkaisee"-höpinät.
Ei niin etteikö sinulla olisi tuossa pointtiakin. FB on hyvä kanava, jos vain omaa riittävästi kavereita. Kun tykkäilee aktiivisesti toisten kirjoituksista ja keksii hauskoja päivityksiä, niistä syntyy juttua livenä.
Siksi kehoitinkin pohtimaan ensin valokuvaa. Jos ihminen on mukavan ja hyväntuulisen oloinen kuvassa, hän voi mennä monen vähän paremman näköisen murjottajan ohi.
Jos taas kuva on huono, monet eivät edes lue profiilia.
Oletkos kokeillut naamaltasi sellaisena vitosen-kutosen miehenä että kuinka onnistuu?
Aika vaikea kokeilla, kun olen ns naamakomea mies. Silti huomaan suuren eron sillä millaista kuvaa käytän.
Tuo kuulostaa ihan loogiselta.
Oletkos nähnyt sen graafin jossa todettiin että naisten silmissä 80% miehistä on keskimääräistä rumempia? Eli jos 20% on keskimääräistä parempia ja heistäkin vain osa naisten mielestä komeita, eikö ole luultavaa että jos sanotaan vaikka naamaltaan top 5-10% mies laittaa huonon kuvan, niin suosio laskee, mahdollisesti jopa niin paljon että tippuu ruman enemmistön joukkoon?
Sen sijaan on vaikea kuvitella miten heikoimpaan viidennekseen kuuluva mies saisi itsensä näyttämään top 5-10% mieheltä. Valotusta ja kuvakulmaa voi muuttaa, ehkä filtteröidä, ja tietysti pitää hymyillä...mutta ilman Photoshopilla huijaamista alle kasin miehestä ei tule ysiä tai kymppiä.
Ja muistetaan että kasin mies on naisten silmissä kutosen mies.
Olen kyllä samaa mieltä, että rumalla on erittäin vaikeaa saada treffejä aikaiseksi netissä. AP:n ulkonäköä ei oikeastaan pysty tässä mistään päättelemään. Ajattelin, että, jos hän on keskiverto mies (ja vaikka ei olisikaan), niin turha pilata edes niitä vähäisiä mahdollisuuksia käyttämällä huonoa kuvaa.
Minusta 90% yli kolmekymppisten miesten kuvista netissä ovat huonoja tai keskinkertaisia. Nuoremmat miehet ja naiset ovat tottuneet poseeraamaan kuvissa ja onnistuvat siksi paremmin.
https://www.youtube.com/results?search_query=kuvakulman+t%C3%A4rkeys
Mikäli seksiä haluat, niin nettitreffeiltähän sitä saa, mutta elämänkumppanin löytäminen moisesta paikasta on kohtuu toivotonta.
Seksuaalis sävytteiset profiilitekstit ja lähestymiset ovat toimineet todellakin kaikkein parhaiten itselläni. Viime viikolla tosin laitoin sivuun yhden naisen kun halusi vakavissaan tutustua, mutta mitäpä minä työttömällä naisella teen, joka ollut eläissään vain muutaman vuoden töissä ja ulosanti heikko. Mitoiltaan olisi ollut oikeenkin hyvä. Tsemppiä, koska sitä todellakin tarvitaan nettimarkkinoilla.
Kannattaa mennä OkCupidiin, täyttää mahdollisimman paljon kysymyksiä ja ottaa kontaktia sopivan lähellä asuviin naisiin joilla korkea yhteensopivuusprosentti.
Ei kannata. Naiset olleet siellä vuosia kurppaantumassa eivätkä löydä ketään.
"eivätkä löydä ketään"
Väärin. Heille ei kelpaa mikään.
"Väärin. Heille ei kelpaa mikään."
Väärin. Heitä ei huoli kukaan. Kukaan mies ei huoli yli 25-vuotiasta naista. Ja jos on grammakin ylipainoa niin forget about it. Pakkohan siellä sitten on vaan kurppaantua.
Tv. 10 vuotta kurppaantunut.
Kyllä mä oon rehellisesti sitä mieltä että ei kannata. Laitat vaan löylykauhan takapuoleen ja jatkat elämää kuin mitään ei olisi tapahtunut.
https://www.youtube.com/watch?v=_GB3FqB6Kks
Tapasin itse maailman ihanimman naisen n. vuosi sitten S24-treffeillä. Nyt ollaan kyllä jo erottu...
Ennen sitä ehtisin olla 2 vuotta sinkkuna. Kyllä sieltä voi löytää. Aika turhauttavaa se kyllä on.
Itse en näytä juuri kiinnostavan suomalaisia naisia, mutta valtameren takana ja muualla eurooppa olisi paljon vientiä viesteistä ym. sellaisen käsityksen saaneena.
Itsekään en siis käy baareissa ym. bilepaikoissa, joten sieltä kautta mahdollisen kumppanin löytäminen ei ole mahdollista. Muutenkaan en haluaisi bile naista laisinkaan, joten tää netti on oiva paikka mulle.
Sellaisen naisen kun löytäis joka on ihan normitöissä käyvä/työtön, ei biletä/ei päihteitä ym. eikä myöskään olisi himourheilija tämä on toinen asia joka korostuu useilla. Vaan joka harrastaisi ihan muuta esim. tiedettä, nähtävyyksiä, ym. perinteisempiä asioita kuten vaikka ruuan laittoa, kutomista, jne. Joka myös lähtisi matkalle kun on resursseja ja fiilistä lähteä.
Ruumiinrakenteeltaan olisi mieluummin runsas ja pehmeä :) Niin nuo kriteerit kun pistää pohjalle niin mahdollisten ehdokkaiden määrä tipahtaa minimaaliseen pieneen osaan.
Olet huomannut saman minkä kymmenet tuhannet muutkin 30+ miehet: Jos et ole pitkä, komea menestyjä-YTM, niin kannattaa ihan suosiolla tiputtaa hauista pois noin 26-37v naiset. Näillä ns. perheenperustamisiässä olevilla naisilla on huikean kovat vaatimukset omaan tasoonsa nähden. Ihan tavallinen, töissä käyvä ja satunnaisesti kuntoilua harrastava nainen kuvittelee olevansa ainakin jonkin verran muita parempi ja siksi vaatii "parasta".
Näihin naisiin on turha tuhlata aikaa ja viestejä, koska lähes takuuvarmasti et saa edes sitä "kiitos mutta ei kiitos" -viestiä takaisin. Ilmiö johtunee siitä että nämä naiset ovat nuorempana kokeneet sen minkä lähes jokainen perusnätti ja normaalipainoinen nainen kokee: Mihiltä sataa huomiota säännöllisin väliajoin, lähes paikasta riippumatta. Sen perusteella naiset ovat sitten päätelleet olevansa jotain priimaa, jolle kuuluu vain se miesten top 10% silti vaikka se nuoruuden hehkeys onkin jo katoamaan päin ja kuppiloissakin miehet keskittyvät jo muihin naisiin.
Tismalleen. Kun tavistyllerö on nuorena tottunut siihen että saatavilla on niitä komeita tulevia menestyjiä, onkin vaikeaa hyväksyä että kolmekymppinen tavisnainen on oikeasti tavisnainen joka kyllä saa miehen, muttei sitä lentäjäkomistusta.
Itse olen rajannut ikäluokan 25-40v pois. Moni sanoisi että olen hieman liian vanha parikymppisille ja nelikymppiset ovat hieman liian vanhoja minulle, mutta väliäkö sillä. olen tavannut suloisia ja todella mukavia parikymppisiä, jotka eivät ole niitä hottiksia mutta ikäisekseen tosi fiksuja. Nuoruuden energisyys tarttuu. Olen myös tavannut nelikymppisiä kokeneita, rentoja ja syvällisiä naisia joiden kanssa on ihana ja helppo olla. Upeita naisia hekin.
Mutta -30v, naisia jotka kuvittelevat olevansa parikymppisiä ulkonäöltään ja nelikymppisiä elämänkokemukseltaan, olematta kumpaakaan. Worst of both worlds. Mähän vaadin että, mä kyllä haluan että, mähän en tyydy enkä ala enkä ole, siis mun miehen pitää olla sitä ja sitä, jne.
Ei kiitos, pitäkää tunkkinne.
Olen varmaan noin 200 naiselle vastannut netissä mutta yhtään vastausta en ole saanut takaisin. Poistin sitten profiilin koska olen liian ruma.