Aitoavioliittolaiset änkyröivät, taas

rwwrw

Nyt ne kauhistelee sitä että rekisteröidyssä parisuhteessa elävät saavat hallituksen lakiesityksen mukaan ilmoituksella muuttaa rekisteroidyn suhteensa avioliitoksi, kun tasa-arvoinen avioliittolaki tulee voimaan.

Kauhea epäoikeudenmukaisuus ja suosionosoitus valtiolta homopareille! Joopa joo kyllä onkin kauheeta ja epäreilua. Oikopolku avioliittoon ilman vihkimistä homopareille! Hirveetä suosimista! Tämä muuttaa avioliittokäsitystä ja halventaa sitä!

Perustelut tälle laille ovat selvät. Jatkuvuus, ei ole mitään järkeä että pitää ensin erota rek.parisuhteesta, miätöidä se ja sitten solmia erikseen avioliitto.

Sitä paitsi on olemassa joitain etuuksia joissa on aikarajoja sen suhteen kuin kauan rek. parisuhde/avioliitto on täytynyt olla voimassa, jotta etuuden saa.

Aitoavioliittolaisten vaatimus riistäisi joiltakin pareilta tällaisia etuisuuksia, se olis tietenkin ihan kohtuutonta ja epätasa-arvoista.

12

<50

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PapitVaihtoon

      Arkkipiispa Jukka Paarma:
      - ”On olemassa hyvin laaja kirjo erilaista homoseksuaalisuutta. Jotkut ovat syntymästään saakka omanneet vahvan homoseksuaalisen identiteetin. Osa on horjuvia, rajalla. Vaikka homous on epäluonnollista eikä Raamattu sano mitään myönteistä homouden harjoittamisesta, tiedämme nyt
      sen synnystä enemmän kuin Raamatun kirjoittamisen aikaan. Ei ole olemassa yksimielisyyttä siitä, mistä homous johtuu.” Suomen Viikkolehti, 24.4.2002, s. 4

      Tuollaisella papilla ei ole mitään virkaa

      • fda

        Onhan se varmasti sinusta erikoista, että pappi tietää enemmän kuin tiedettiin tuhansia vuosia sitten.


      • aghag

        Onhan sillä virka, Arkkipiispan virka. Etkä voi sille mitään vaikka pierisit verta, lahkovajakki.


      • Piispatvaihtoon
        fda kirjoitti:

        Onhan se varmasti sinusta erikoista, että pappi tietää enemmän kuin tiedettiin tuhansia vuosia sitten.

        Piispa Wille Riekkinen:
        - "Toivon, että homot ja lesbot voisivat osallistua kirkon työhön jäseninä, tekijöinä ja päättäjinäkin.” Karjalainen, 14. 2 2002, s. 9
        - Riekkisen mukaan "virallistettu parisuhde tukee homojen ja lesbojen elämänmittaista suhdetta", Riekkinen sanoo että homoseksuaalisuus on heteroseksuaalisuuden rinnalla myös tosiasiallinen seksuaalisuuden muoto, Riekkinen sanoo, että käsitys homoseksuaalisuudesta on muuttunut Raamatun ajoista. Kotimaa 26.4.2002, s. 4
        - Riekkisen mukaan tietämys homoseksuaalisen käyttäytymisen synnystä oli Raamatun kirjoitus ajankohtana vielä lapsenkengissä sekä propagandistinen pelote. Riekkisen mukaan Raamattu ei ole yksityiskohtainen lakikirja, joka sopisi nykyisen modernin elämän jokaiseen tilanteeseen. Helsingin Sanomat, 15.5.2002, s. A 13
        Tuollaisella piispalla ei ollut mitään virkaa, silloin.


    • Avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto, eikä mikään muu yhdistelmä. Siksi homoseksualistit eivät voi mennä keskenään avioliittoon mistään parisuhteesta, eikä muistakaan lähtökohdista. Minkään maan eduskunnalla, parlamentilla tai hallituksella ei ole valtuuksia tai oikeutta tehdä tähän Jumalan säätämään avioliittoon mitään muutoksia.

      • tyws

        Suomi24:n kaappihomo nro 1.


      • huvittavaaaaa

        "ei ole valtuuksia tai oikeutta tehdä tähän Jumalan säätämään"

        Mielikuvitusjumalasi on täysin impotentti toimimaan ja näin ollen laki tulee voimaan. Miten voimaton tuo mielikuvitusjumalasi onkaan :)


    • ” rekisteröidyssä parisuhteessa elävät saavat hallituksen lakiesityksen mukaan ilmoituksella muuttaa rekisteroidyn suhteensa avioliitoksi”

      Kyllä kai avoliitonkin sitten saa muuttaa avioliitoksi, vai eikö?
      Ihan naurettavaa, ryhdytään kutsumaan kaikkia ihmissuhteita avioliitoksi, niin ketään ei syrjitä. Jos et ole avioliitossa, on se merkki siitä, että sinua on syrjitty.

      Homoille ei riitä avioliitto, vaan heille pitää olla tarjolla myös rekisteröity parisuhde. Ruotsissa vain harvat muuttivat rekisteröidyn parisuhteensa avioliitoksi, jatkoivat suhdetta entiseen tapaan pysymällä rekisteröidyssä parisuhteessa. Naurettavaa yrittää pakkonaittaa homoja avioliittoon. Herää kysymys, keitä varten päätöntä lakia oikeasti ajetaan? Ilmeisesti heitä varten, joille ”tasa-arvo” on tärkeää. Joillakin on ’unelma’ saada nähdä kaksi homoa alttarilla.

      • Mark5.eikirj

        on se unelmaa, ja Jumalan tahtokin, älä sinä itikka siinä inise.


      • tyws

        Suomi24:n kaappihomo nro 2


      • Taikauskonnoton

        "Kyllä kai avoliitonkin sitten saa muuttaa avioliitoksi, vai eikö?"

        Rekisteröity parisuhde ja avoliitto ovat aivan eri asioita. Avoliittoa ei rekiströidä mihinkään. Taas uskovainen lajitoveremme sotkee yksinkertaisia asioita.


    • Piispatvaihtoon

      Piispa Juha Pihkala:
      - ”Minusta olisi parempi, jos homot ja lesbot toteuttaisivat seksuaalista taipumustaan pysyvässä parisuhteessa.” Etelä-Suomen Sanomat, 6.2.1999

      Nykyisin on n. 150 pappia on samoilla linjoilla ja määrä tulee kasvamaan vuoteen 2017 mennessä. Kyllä Suomestakin tehdään paskamainen maa kristityn kannalta.
      Muutaman kymmenen vuoden (ehkä jo 50 päästä)päästä muslimit ottaa ohjat käsiin, silloin ei enää pappeja tarvita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1598
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1299
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      507
      1247
    4. 65
      1021
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      74
      980
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      53
      766
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      110
      733
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      75
      732
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      657
    10. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      38
      648
    Aihe