Kertokaahan te, joilla on ollut puoliso toisessa maassa ja jotka nyt asutte yhdessä Suomessa, että miten tämä prosessi tapahtuu? Pitääkö ulkomaalaisen kumppanini (ei eu-kansalainen) ensin tulla turistiviisumilla Suomeen, mennä täällä naimisiin ja sitten saa oleskeluluvan? Oleskelulupaahan ei tarvitse silloin erikseen anoa jos avioituu, vai pitääkö? Entä miten voisimme varmistua, ettei viisumipäätöstä hylätä? Pitäisikö viisumia hakiessa matkan syyksi mainita tarkoitus avioitua? Entä kauanko oleskelulupa yleensä kestää ennen kuin sitä täytyy hakea uudestaan vai onko oleskelulupa pysyvä avioitumisen jälkeen? Itse olen siis täällä Suomessa ja mies Intian kansalainen. Olen kuullut, että intialaiset eivät kovin helposti saa Shchengen-viisumia, mutta luulisi että avioituminen olisi riittävän painava syy? Kiitos vastauksista etukäteen!
Oleskelulupa Suomeen
5
204
Vastaukset
- eikannata
En usko, että viisumin saamiseen riittää aikeet avioitumiseen. Sinun täytyy varmaankin mennä Intiaan ja siellä naimisiin. Sitten hän todennäköisesti saa oleskeluluvan Suomeen. Itse olen tämän tien kulkenut, vaikkakaan ei ole kyse intialaisesta miehestä.
- Aasialaisentulevaexvaimo
En usko että intiasta tulette viisumia saamaan . Minulla on/oli mies Intian nimeltä mainitsemattomasta naapurimaasta. Ei saatu turistiviisumia . Mentiin naimisiin ulkomailla , sitten tuli kyl viisumit ja oleskeluluvat melkein heti . Melkein heti Suomeen tultua alkoi pettää . Sitä en olisi ikinä hänestä uskonut , eikä kukaan muukaan joka hänet tavannut . Nyt mennyt joitain vuosia ja vihdoin olen saanut tarpeekseni , vaikka yhä rakastankin :( olehan varovainen ...itse olin 100% että kuulutaan niihin 10% suomi-ulkomaapareista jotka ei eroa. No ei oltukaan. En myöskään ole ruma, lihava tai mieheäni vanhempi ja muutenkin kaikkeni tehnyt suhteen eteen . Silti meni näin . Olehan varovainen .
- tiedämiten
Minulla sama tilanne. EUn ulkopuolella miesystävä (kihloissa olemme) ja haluaisimme aloittaa yhteis elämän Suomessa ja mennä täällä naimisiinkin jos mahdollista :/ en tiedä turistiviisumiko vai kannattaako heti hakea oleskelupaa vaikka emmä ole naimissa parisuhteen perusteella.....
- Muneer
Hei en ole kihloissa enkä naimisissa hänen kanssa miesystäväni on indiassa ja minä Suomessa miten hän voi pääse suomen mun luona
- 9vuotta
Hei,
On näyttänyt kovasti tiukentuneen ei-shengenmaan kansalaisille myönnettävät viisumit.
Meille tuli juuri pari viikkoa sitten kielteinen päätös.
Olemme olleet 9 vuotta porukassa kihlattuni kanssa ja eläneet kaukosuhteessa sekä reissailleet jatkuvasti puolin ja toisin.
Aikaisemmin ei ole tarvinnut viisumia hakea kun miehellä oli oleskelulupa toisessa eu maassa.
Joo, kutsukirjeen lähetin miehelleni ja viisumihakemukseen matkan tarkoitukseksi avioituminen.
Olihan prosessi. Jopa ulkoasiainministeriöstä nainen soitteli ja kyseli sataan kertaan samat asiat.
Todella nöyryyttää yhden viisumin hakeminen. Molemmat tunsimme , että olemme pahimman luokan rikollisia.
Mieheni maassa Suomen suurlähetystö oli tyhjä, muissa lähetystöissä oli säpinää. Kaikki siellä kertoivat, että Suomeen ei viisumia tipu.
Niin, on se mukavaa kun jokin viranomainen voi päättää toisen ihmisen parisuhteesta ja tehdä kaiken mahdollisimman vaikeaksi. Tietyistä maista tulevat saavat viisumin helposti, toisista ei millään.
Jos ulkomaalaisen kanssa meinaa elää samassa massa, niin pakotetaan naimisiin. Ja sitten kun ollaan menossa naimisiin niin sekään ei ole hyvä.
Voimia taisteluun:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1802220- 1751841
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701702Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1101528Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise261484- 1091220
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1651099Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771073Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,58945Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud238925