Oleskelulupa Suomeen

naimisiink

Kertokaahan te, joilla on ollut puoliso toisessa maassa ja jotka nyt asutte yhdessä Suomessa, että miten tämä prosessi tapahtuu? Pitääkö ulkomaalaisen kumppanini (ei eu-kansalainen) ensin tulla turistiviisumilla Suomeen, mennä täällä naimisiin ja sitten saa oleskeluluvan? Oleskelulupaahan ei tarvitse silloin erikseen anoa jos avioituu, vai pitääkö? Entä miten voisimme varmistua, ettei viisumipäätöstä hylätä? Pitäisikö viisumia hakiessa matkan syyksi mainita tarkoitus avioitua? Entä kauanko oleskelulupa yleensä kestää ennen kuin sitä täytyy hakea uudestaan vai onko oleskelulupa pysyvä avioitumisen jälkeen? Itse olen siis täällä Suomessa ja mies Intian kansalainen. Olen kuullut, että intialaiset eivät kovin helposti saa Shchengen-viisumia, mutta luulisi että avioituminen olisi riittävän painava syy? Kiitos vastauksista etukäteen!

5

286

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eikannata

      En usko, että viisumin saamiseen riittää aikeet avioitumiseen. Sinun täytyy varmaankin mennä Intiaan ja siellä naimisiin. Sitten hän todennäköisesti saa oleskeluluvan Suomeen. Itse olen tämän tien kulkenut, vaikkakaan ei ole kyse intialaisesta miehestä.

    • Aasialaisentulevaexvaimo

      En usko että intiasta tulette viisumia saamaan . Minulla on/oli mies Intian nimeltä mainitsemattomasta naapurimaasta. Ei saatu turistiviisumia . Mentiin naimisiin ulkomailla , sitten tuli kyl viisumit ja oleskeluluvat melkein heti . Melkein heti Suomeen tultua alkoi pettää . Sitä en olisi ikinä hänestä uskonut , eikä kukaan muukaan joka hänet tavannut . Nyt mennyt joitain vuosia ja vihdoin olen saanut tarpeekseni , vaikka yhä rakastankin :( olehan varovainen ...itse olin 100% että kuulutaan niihin 10% suomi-ulkomaapareista jotka ei eroa. No ei oltukaan. En myöskään ole ruma, lihava tai mieheäni vanhempi ja muutenkin kaikkeni tehnyt suhteen eteen . Silti meni näin . Olehan varovainen .

    • tiedämiten

      Minulla sama tilanne. EUn ulkopuolella miesystävä (kihloissa olemme) ja haluaisimme aloittaa yhteis elämän Suomessa ja mennä täällä naimisiinkin jos mahdollista :/ en tiedä turistiviisumiko vai kannattaako heti hakea oleskelupaa vaikka emmä ole naimissa parisuhteen perusteella.....

    • Muneer

      Hei en ole kihloissa enkä naimisissa hänen kanssa miesystäväni on indiassa ja minä Suomessa miten hän voi pääse suomen mun luona

    • 9vuotta

      Hei,

      On näyttänyt kovasti tiukentuneen ei-shengenmaan kansalaisille myönnettävät viisumit.

      Meille tuli juuri pari viikkoa sitten kielteinen päätös.

      Olemme olleet 9 vuotta porukassa kihlattuni kanssa ja eläneet kaukosuhteessa sekä reissailleet jatkuvasti puolin ja toisin.

      Aikaisemmin ei ole tarvinnut viisumia hakea kun miehellä oli oleskelulupa toisessa eu maassa.

      Joo, kutsukirjeen lähetin miehelleni ja viisumihakemukseen matkan tarkoitukseksi avioituminen.
      Olihan prosessi. Jopa ulkoasiainministeriöstä nainen soitteli ja kyseli sataan kertaan samat asiat.

      Todella nöyryyttää yhden viisumin hakeminen. Molemmat tunsimme , että olemme pahimman luokan rikollisia.

      Mieheni maassa Suomen suurlähetystö oli tyhjä, muissa lähetystöissä oli säpinää. Kaikki siellä kertoivat, että Suomeen ei viisumia tipu.

      Niin, on se mukavaa kun jokin viranomainen voi päättää toisen ihmisen parisuhteesta ja tehdä kaiken mahdollisimman vaikeaksi. Tietyistä maista tulevat saavat viisumin helposti, toisista ei millään.

      Jos ulkomaalaisen kanssa meinaa elää samassa massa, niin pakotetaan naimisiin. Ja sitten kun ollaan menossa naimisiin niin sekään ei ole hyvä.

      Voimia taisteluun:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1792
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1189
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      973
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      15
      866
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      81
      636
    6. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      92
      595
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      528
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      505
    Aihe