Ei seksiongelmia aiheuttava lääke

Löytyykö mitään sosiaalisten tilanteiden pelkoa ja paniikkihäiriötä lievittävää/hoitavaa lääkettä, muita kuin bentsot, joka ei aiheuta seksuaalisuusongelmia?
9335
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kyllä. Lyrica.

Äänestä

Ei sellaista ole olemassa. Bentsotkin voivat vähentää seksuaalista halua ja kykyjä. Terveempiä tapoja puuttua paniikkohtauksiin ja pelkoihin on käsitellä niiden lähteet ja siedättää itseään.

Äänestä

Mirtatsapiini, mianseriini, agomelatiini, vortioksetiini, moklobemidi, tratsodoni, buspironi, hydroksitsiini.

Äänestä
  • Noista seksuaalitoimintojen häiriöitä aiheuttavat ainakin mirtatsapiini, vortioksetiini, moklobemidi ja tratsodoni. Mitä todennäköisimmin kaikki noista luetelluista aiheuttavat. Katsos, sellaista psykoaktiivista ainetta, joka ei vaikuttaisi ihmisen seksuaalisuuteen ei ole olemassa. Jos ottaa MDMA:ta niin lyhyellä aikavälillä sillä saattaa olla, ja monelle on, seksuaaliviettiä lisäävä vaikutus. Pidemmässä käytössä katoaa halut ja kyvyt. Aivot eivät pidä epänormaalista kuormituksesta ja vaikutus kääntyy ylösalaisin pidemmän päälle. Kuinka pian, se on yksilöstä riippuvaa.

    Äänestä

tramadol

Äänestä
  • Ehkä ei seksiongelmia tuosta mutta monia muita kyllä;

    Tramadoli voi aiheuttaa psyykkistä tai fyysistä riippuvuutta. Tramadolin vaikutus voi heikentyä pitkäaikaisessa käytössä, jolloin tarvitaan suurempia annoksia (toleranssin kehittyminen). Potilaille, jotka ovat riippuvaisia muista opioidi-kipulääkkeistä, tramadolia tulee käyttää varoen ja vain lyhyitä
    aikoja.
    Epileptisiä kohtauksia on esiintynyt potilailla, jotka ovat käyttäneet tramadolia suositusannoksilla.
    Riski kasvaa, kun tramadolin suurin suositeltu vuorokausiannos (400 mg) ylittyy.

    Äänestä

Kenelläkään kokemusta Aurorix-lääkkeestä? Itse en onnistunut sivuoireiden takia (hirvittävä alakulo tunti pari lääkkeenoton jälkeen) jatkamaan lääkkeenottoa kuin muutaman päivän. Ehkä se niin on, ettei kropalle ole nuo myrkyt tarkoitettu, pitänee koittaa pärjäillä ilman niin paljon kuin mahdollista, ja sitten pahimmissa paikoissa klonatsepamia.

Äänestä

Ite olen käyttänyt useita lääkkeitä elämäni aikana kuten Optipar,sepram,Efexor,Lyrica ja Cipralex.
Oman kokemuksen mukaan Optipar oli sellainen että sai paukuttaa julmetun kauan ennen kun h-hetki lähestyy. Efexorista tuskin nousi edes nalli pystyyn. Loput Sepram,Cipralex sekä Lyrica ei omalla kohdallani ole laukeamiseen eikä seksuaaliseen haluun vaikuttanut millään tavalla.
Sepramia söin 3 vuotta,Lyricaa n. 2kk, Venlaa 3kk,Optiparia 2v ja Cipralexia 6v.

Nää on vain minun kohdalleni sattuneita,toisella voi olla ihan päinvastoin.

Äänestä

Buspironi ainakin. Se on sitten tuurissaan vaan että auttaako.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rdftgyhujik kirjoitti:

Löytyykö mitään sosiaalisten tilanteiden pelkoa ja paniikkihäiriötä lievittävää/hoitavaa lääkettä, muita kuin bentsot, joka ei aiheuta seksuaalisuusongelmia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu