Kannattaako anteeksipyyntö???

Anissiamoi

Jätin exäni ikävällä tavalla riidan jälkeen, nyt muutaman kuukauden jälkeen omatunto kolkuttaa ja ajattelin pyytää vielä kerran kasvotusten anteeksi. Mitään yhteyttä ei olla pidetty joten kannattaako???

3

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei Anissiamoi

      Elämässä useinkin tulee töpättyä ja sanottua pahasti. Terveellä ihmisellä siitä syntyy terve syyllisyys, kuten sinunkin lyhyestä kirjoituksestassi paistaa.
      Anteeksipyyntö on prosessi, jonka aikana on tarkoitus vapautua myös katkeruudesta.

      Kun mietit, ottaako yhteyttä tauon jälkeen anteeksi pyytämällä, mieti, mitä siitä seuraa. Teetkö sen, jotta exälläsi olisi parempi olla, jotta hän saisi oikeudenmukaisen anteeksipyynnön, tuntisi tulleensa ymmärretyksi siinä, miten häntä loukattiin ja jotta hän pääsisi elämässään eteenpäin. Jos näin on, kannustan lämpimästi pyytämään anteeksi. Siitä voi seurata myös syvä anteeksi saamisen kokemus joka vapauttaa kumpaakin. Anteeksipyynnön tulee olla vilpitön ja etuun pyrkimätön. Sen myötä opit antamaan anteeksi tapahtuneen hiljalleen myös itsellesi.

      Jumalallahan tätä puuhaa riittää, antaa anteeksi meidän mokailut. Silti sen lisäksi pitää myös puhua asiat reilusti ihan ihmiseltä ihmiselle -tasolla.

      Diakoni Meiju

    • eräskinmies

      Jos olisin exäsi, niin sanoisin, jotta tuolloin tuntuisi siltä kun lyötyä Moraa käänneltäisiin ja haavat vuotavat taas. Useimmiten aika parantaa kummankin osapuolen haavat. Se , että omatuntosi kolkuttaa edes näin jälkeenpäin on varmasti hyvä juttu sinulle - et ole aivan menetetty tapaus jos osaat oppia tekemistäsi virheistä.

    • sekommunikointi

      Parasta lähettää kunnon wanhan ajan kirje jossa muutamalla sanalla kerrot olevasi pahoillasi sanottuasi niin ilkeästi hänelle riidan aikana. Toivot hänelle kuitenkin parasta mahdollista jatkoa.

      Ei muuta. Tuo riittää. tuo selvästi ilmoittaa että asia on loppuun käsitelty. Piste.

      Ota opiksesi että seuraavan ihmisen kanssa mielipiteiden mentyä ristiin, asiallisella ja ystävällisellä keskustelulla saa parhaiten oman ideansa esille ja pystyy pitämään kommunikoinnin avoimena.
      Ellei toinen sitä tajua, eikä halua oppia, miksi viettää aikaa sellaisten ihmisten kanssa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      64
      7109
    2. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      155
      6710
    3. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      45
      6674
    4. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      70
      5637
    5. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      101
      5415
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      20
      5353
    7. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      11
      5165
    8. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      33
      5139
    9. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      106
      5025
    10. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      12
      4842
    Aihe