Jätin exäni ikävällä tavalla riidan jälkeen, nyt muutaman kuukauden jälkeen omatunto kolkuttaa ja ajattelin pyytää vielä kerran kasvotusten anteeksi. Mitään yhteyttä ei olla pidetty joten kannattaako???
Kannattaako anteeksipyyntö???
3
184
Vastaukset
Hei Anissiamoi
Elämässä useinkin tulee töpättyä ja sanottua pahasti. Terveellä ihmisellä siitä syntyy terve syyllisyys, kuten sinunkin lyhyestä kirjoituksestassi paistaa.
Anteeksipyyntö on prosessi, jonka aikana on tarkoitus vapautua myös katkeruudesta.
Kun mietit, ottaako yhteyttä tauon jälkeen anteeksi pyytämällä, mieti, mitä siitä seuraa. Teetkö sen, jotta exälläsi olisi parempi olla, jotta hän saisi oikeudenmukaisen anteeksipyynnön, tuntisi tulleensa ymmärretyksi siinä, miten häntä loukattiin ja jotta hän pääsisi elämässään eteenpäin. Jos näin on, kannustan lämpimästi pyytämään anteeksi. Siitä voi seurata myös syvä anteeksi saamisen kokemus joka vapauttaa kumpaakin. Anteeksipyynnön tulee olla vilpitön ja etuun pyrkimätön. Sen myötä opit antamaan anteeksi tapahtuneen hiljalleen myös itsellesi.
Jumalallahan tätä puuhaa riittää, antaa anteeksi meidän mokailut. Silti sen lisäksi pitää myös puhua asiat reilusti ihan ihmiseltä ihmiselle -tasolla.
Diakoni Meiju- eräskinmies
Jos olisin exäsi, niin sanoisin, jotta tuolloin tuntuisi siltä kun lyötyä Moraa käänneltäisiin ja haavat vuotavat taas. Useimmiten aika parantaa kummankin osapuolen haavat. Se , että omatuntosi kolkuttaa edes näin jälkeenpäin on varmasti hyvä juttu sinulle - et ole aivan menetetty tapaus jos osaat oppia tekemistäsi virheistä.
- sekommunikointi
Parasta lähettää kunnon wanhan ajan kirje jossa muutamalla sanalla kerrot olevasi pahoillasi sanottuasi niin ilkeästi hänelle riidan aikana. Toivot hänelle kuitenkin parasta mahdollista jatkoa.
Ei muuta. Tuo riittää. tuo selvästi ilmoittaa että asia on loppuun käsitelty. Piste.
Ota opiksesi että seuraavan ihmisen kanssa mielipiteiden mentyä ristiin, asiallisella ja ystävällisellä keskustelulla saa parhaiten oman ideansa esille ja pystyy pitämään kommunikoinnin avoimena.
Ellei toinen sitä tajua, eikä halua oppia, miksi viettää aikaa sellaisten ihmisten kanssa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain597474Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232906- 1421746
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651639Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151448Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671384- 1291116
- 73817
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 51707