Turvapaikanhakijoiden rikoksista ei saa kertoa

poliisilaitoksen henkilöstölle lähetettiin viime viikolla sisäinen ohjeistus turvapaikanhakijoihin liittyvästä rikostiedottamisesta. Henkilökunta on ihmetellyt erityisesti päivittäistiedottamista koskevaa ohjetta, jonka mukaan rikoksista uutisoitaessa ei saa mainita epäillyn asemaa turvapaikanhakijana.

http://www.iltalehti.fi/pakolaiskriisi/2015102120541868_cm.shtml
10123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Se taas tätä,eiköhän salailu jo sitä on kääntyy itseään vastaan.Jos tälläinen menettelytapa on annettu ohjeeksi virkamiehille,minkälaisessa yhteiskunnassa elämme.Tuollaista voi odottaa totalitäärisessä yhteiskunnassa missä salaillaan vallanpitäjien tekoja,ei tässä meidän demokratiassa.Tai sitten meillä ei ole sitä.

Äänestä

Minkälaisessa yhteiskunnassa elämme jossa pakolaiset saa leimata loisiksi ja raiskaajiksi, ilman mitään perustetta?

Äänestä
  • Se on asian kääntöpuoli.

    Äänestä

  • lue MVLEHTI.NET selvii asiat

    Äänestä

  • Eihän loisien mammanpoikien rikoksista saa kertoa,miksi saisi eihän mamuloiset rikoksia tee,vai tekevätkö?

    Äänestä

  • Poliisin tehtävä on valvoa yleistä turvallisuutta ja järjestystä ,myös turvapaikanhakijoiden turvallisuus on taattava Suomen poliisin vähäisistä resursseista huolimatta. Vaikka kyseinen ohje nyt tuntuukin ensivaikutelmalta salailulta lienee kysymys kuitenkin ihan puhtaasta varotoimenpiteestä . Kielenkäyttö nykyisessä tilanteessa turvapaikanhakijoita kohtaan on aika ajoin melko negatiivista täälläkin miksei sitten muissakin eri kuppilakuntien foorumeissa . Nyt ei todellakaan tarvita mitään mielenosoituksia vastaanotto paikkojen porteille puhumattakaan oman käden oikeudesta tai Hennalan tapaisista polttopulloiskusta. Kiihkomielisyys kun saattaa kiehua yli epävakaan ihmisen mielissä .

    Mutta tämä pakolaisasia kääntyy mielestäni maahanmuuttokriittisten tahojen eduksi ehkä jo piankin. Komission puheenjohtaja on kutsunut hätäkokouksen koolle Balkanin humanitaarisen kriisitilanteen vuoksi .Ihmisiä vaeltaa balkanilla pitkin maanteitä ja he joutuvat yöpyvät ulkona nollakeleissä. Lapsia ja naisia on nyt sentään saatu evakuoitua katon alle . Kun tilanne on näinkin paha ja talvi on tulossa Euroopan on pakko alkaa sulkea rajoja ,rajoittaa maahantuloa ja saada tätä viestiä eteenpäin lähtömaihin jotta ihmiset eivät lähde liikkeelle .Olisihan se aika katastrofi Eurooppalaisen kristillisen ja humaanin moraalikäsityksen kannalta jos tuhannet ihmiset paleltuisivat kuoliaaksi Euroopan porteille. Euroopan on siis jokseenkin pakko alkaa noudattamaan valtioiden välisiä sopimuksiaan jo uskottavuutensa vuoksi ,mutta myös kiireesti auttamaan avun tarpeessa olevia ihmisiä konfliktialueiden naapurimaissa. Rahaa palaa kuitenkin joka tapauksessa
    Elikkä Perussuomalaisten maahanmuuttokriittinen linja alkaakin toteutumaan pakon sanelemana nykyisen kriisin ansiosta .

    Ainoa este persujen kannatuksen vakautumiselle ja uskottavuudelle lieneekin nyt omien kannattajajoukkojen kuumakallet jotka uskoakseni eivät kuitenkaan mitenkään malta olla tuomatta kielteistä suhtautumista ja mielipidettään julki turvapaikanhakijoista .

    Äänestä

Katsokaa missä on VOK netistä ja sitten suomi 24 sillä paikkakunnan nimellä sieltä selviääpi jotakin joo, netistä nämä kaikki löytyvät, lisäksi youtubesta esim pakolaiset tai maahanmuuttajat, sieltä rupeaa hässäkkää pukkaamaan.

Äänestä
  • liveleak:sta löytyy myös refugees värinää.

    Äänestä

Rikoksen kun täytyisi olla käännytysperuste turvapaikanhakijalle ja vielläpä hyvä sellainen. Laista löytyy taatusti kohta mikä oikeuttaa käänyttämiseen rikoksiin
syylistyneelle vaikka hänen asijansa olisi kesken. Miksi ei sitä käytetä?

Äänestä

Karrikoiden:
Jos negeri lyö minua asia ok. Jos minä lyön negeriä --> linnaan!!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


LappajärviRulez kirjoitti:

poliisilaitoksen henkilöstölle lähetettiin viime viikolla sisäinen ohjeistus turvapaikanhakijoihin liittyvästä rikostiedottamisesta. Henkilökunta on ihmetellyt erityisesti päivittäistiedottamista koskevaa ohjetta, jonka mukaan rikoksista uutisoitaessa ei saa mainita epäillyn asemaa turvapaikanhakijana.

http://www.iltalehti.fi/pakolaiskriisi/2015102120541868_cm.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu