vapaaehtoisena armeijaan

arghmy

Jännittää aivan suunnattomasti. Näen joka yö unta armeijasta miten olen aina väärään aikaan väärässä paikassa ja olen aina yksin. Päässä pyörii miljoona asiaa, tulenko toimeen tuvan naisten kanssa, sovinko muuten joukkoon ja toivon etten ole tekemässä siellä vain pelleä itsestäni. Vapaaehtoisena naisena pitäisi olla valmis siihen koitokseen, koska olen sitä itse halunnut.
Mistä sain ajatuksen lähteä inttiin. Siitä kun olen koko elämäni liikkunut jätkäporukassa ja sieltä tottakai jokainen on aina vuorollaan lähtenyt inttiin. Kuuntelin heidän juttujaan haltioissani, mutta vasta parin vuoden kuluttua sain itseäni niskasta kiinni lähteä itsekkin. Siihen vaikutti suuresti kun ensimmäinen nainen minun tuttavapiiristäni lähti ja suorittaa sitä vielä loppuun. Muutoin motiivini on myös se etten halua jäädä toimettomaksi jos sota syttyisi. Myös se että naiset pystyvät samaan kuin miehet sitä halutessaan.
Toivon vastauksia naisilta, jotka ovat käyneet intin itse ja heidän kokemuksiaan siitä. Toki haluan vinkkejä tulevaa koitosta varten. En halua negatiivisia kommentteja ollenkaan. Tiedän ettei sinne ole kaikki halukkaita menemään. Apua?

4

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ent.alokas

      Hyvin se menee. Itse suorastaan laihduin alipainoiseksi kun viikkoja jännitin Inttiin menoo. Se porukan henki vie mukanaan.
      Hengittele rauhallisesti silloin kun jännitys valvottaa. Tulet pärjäämään siinä hulinassa hienosti.

    • melkeinikämiesnainenjo

      Kävin silloin alkuaikoina. Olen aina ollut arka ja pienikokoinenkin, ja siitä huolimatta sain suoritettua homman. Siitäkin huolimatta, että moni sporttisempi hajotti paikkojaan. Eli jos olet kohtuullisessa kunnossa ja päässä ei pahemmin hierrä, kyllä sinä pärjäät.

      En tiedä, kauanko lähtöösi on aikaa, mutta suosittelisin tekemään lihaskuntoharjoittelua riittävällä rasituksella. Miehillä lihakset kasvavat naisia helpommin, joten ovat hieman etulyöntiasemassa. Tosin ei minulla ollut sinänsä voimasta, eikä kestävyydestäkään kiinni. Eikä sitkeydestä. Lähinnä räjähtävä voima oli puutteeni. Varusteet painavat suunnilleen saman verran isolla ja pienellä taistelijalla. Riittävällä painoharjoittelulla olisi ehkä tätäkin eroa saanut kurottua kiinni.

      • arghmy

        Lähtöni on tammikuussa ja olen käynyt salilla parisen vuotta intensiivisesti. En ole kuitenkaan teräsnainen, tiedän sen jo nyt että vielä riittäisi tekemistä. Toivottavasti päättäväisyys ajaa eteenpäin kun on fyysisesti loppu. Olen myös tehnyt pitkiä kävely/juoksu lenkkejä. Totuttanut jalat rasitukseen :) nämä vastaukset jo auttoivat rimakauhuun :D


    • 15v

      En voi kokemuksia tms jakaa koska olen vasta viidentoista mutta oli pakko kommentoida että nostan sinulle hattua ja toivotan onnea! :) Itsekin meinaan käydä armeijan vapaaehtoisena kunhan ikä riittää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pienimäki ei anna haastatteluja

      medialle Ähtärin kunnan velka sotkuista, kertovat luotettavat lähteet.
      Ähtäri
      18
      4091
    2. Sinuun ei tehoa mikään

      Annan periksi. En vain jaksa tuulimyllyä vastaan taistella. Miehelle
      Ikävä
      37
      3851
    3. Onko Kuhmolaiset tyytyväisiä?

      Kun pääsivät eroon huijari Polvisesta?
      Kuhmo
      22
      3500
    4. voitaisiinko unohtaa se sotku?

      Olisiko mahdollista aloittaa puhtaalta pöydältä vielä? Ikävä sua ****
      Ikävä
      21
      2682
    5. Huomenta ja hyvää tiistaita

      Huomenta ja hyvää tiistaita. ❄️🐺☕❄️
      Ikävä
      88
      2011
    6. En tiedä mitä ajatella

      Petaatko perjantaille jotain. Ei meidän kannata minun sydän on viety. Se joka sen vei ei ole mieheni, etkä se ole sinä.
      Tunteet
      36
      1952
    7. Naisten ulkonäkö, jos miehiä ei olisi?

      Mä meinasin ensiksi, että en aloittaisi tätä keskustelua, ainan nyt, mutta huomasin tossa toisessa ketjussa, että tämä s
      Sinkut
      258
      1840
    8. Hyviä vinkkejä täällä

      Eli kaivattua vain kädestä kiinni ja jos vastustelee niin sanoo, että hei beibi beibi nyt mennään vaan. Näin he elivät e
      Ikävä
      17
      1697
    9. Myös lähellä keskustaa oleva Marttaliitto jättää lihan pois tilaisuuksistaan ja suosituksistaan.

      Marttaliitossa siirrytään terveellisempään ruokavalioon ja ihmiselle tarpeeton liha jätetään pois, ympäristö ja luonto k
      Suomen Keskusta
      223
      1348
    10. Jee! Palsta toimii jälleen!

      Viestiarkisto näkyy ja kaikki pelittää. Tätä on odotettu, vaikka ei tässä mitään odotettavaa ole ollut.
      Sinkut
      22
      1182
    Aihe