Kielen valkoinen kate

kjkhh

Ongelma on jokapäiväinen kielen haiseva kate... Harjaan hampaat ja kielen sekä käytän lankaa aamuin illoin. No, lankaa pelkästään illalla. Hampaani ovat priima kunnnossa mutta muuten suu haisee likakaivolle.. Mikä on ja mikä avuksi? Ongelma ei katoa harjauksen jälkeen..

11

3646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lemulärpäke

      Välttämättä kate ei lähde pelkällä harjalla. On olemassa erilaisia kielenpuhdistimia. Itselleni sopivan löysin halpamarketista, toimii itselläni peremmin kuin apteekin versio. Kannattaa kokeilla kielenpuhdistimia, ehkä eri mallejakin.

      Kielessäkin tietysti voi olla esim. sienikasvustoa, jonka vuoksi voi käydä lääkärissä. Happamilla jutuilla voi koettaa luomusti hoitaa sienikasvustoa (makeuttamaton karpalomehu, sitruuna tms). Onko sinulla suurentuneet kita- tai nielurisat? Niistäkin voi tulla hajua (en tiedä, onko suurilla risoilla yhteyttä kielen peitteisiin, omat nielurisani ovat ainakin suuret).

      Itse epäilen, että kielessäkin on erilaisia "prototyyppejä". Ainakin omani kerää katetta, ja hammastahnakin jää siihen valkoiseksi peitteeksi. Ja jos syljen tahnat ja kielenpesuvedet vessanpönttöön, enkä vedä sitä, niin haju on kamala muutaman tunnin päästä. Kielen bakteeripeite lienee massiivinen. Kerääköhän sellainen kieli enemmän katetta, jossa makusilmuja on paljon?

    • kjkhh

      Kiitos asiallisesta vastauksestasi! Lääkärissä käyntiä olen harkinnut mutta semmonen hurja juttu, että suu tuntuu paljon raikkaammalta kun olen sitä hinkannut keittiöveitsellä :D Ehkä semmonen joku kielikaavin olisi turvallisempi vaihto ehto.. Mutta kielen "karvat" tuntuu mulla olevan vahvat ja niissä se kate... Kita ja nielurisat on normaalit, kai? Ainakin ihan terveen (sopivan) punaiset jne näyttää olevan.

      Luulis, että kerää semmonen kieli ja on työläämpi missä on enemmän näitä makusilmuja.

      Eli eli..Mietin lääkärissä käyntiä ja pitää joku kaavin hommata.. Nimittäin uskon vahvasti, että se haju tulee kielestäni koska siinä sitä valkoista katettakin on.

    • toimiiimullahyvin

      Kielenkaavin on hyvä valinta. Ja kestää lopun ikääsi, jos hintaa mietit. Maksaa tosin alle 10 €.

      Maitotuotteet kerää katetta kielen pinnalle sekä sokerit ja kuiva suu.

      Juo aina vettä syömisen jälkeen, niin suu huuhtoutuu.

      Jos ei auta, niin ota 1/2 tl soodaa suuhun ja purskuttele pari minuuttia, niin johan on puhdas.

      Vältä marketin tahnoja, jotka vaahtoavat. Se vaahtoava aine ärsyttää ja kuivattaa suuta.

      Ethän tupakoi?

    • Raikassuu

      Hei, kokeilepa sellaista uutta tuotetta kuin Toothguide aikuiset plus purutabletti. Se vaikuttaa suun hiivojen toimintaan. Se valkoinen kate ja haju on todennäköisesti hiivan aiheuttama.

      • toimiiimullahyvin

        Hiiva lähtee ruokasoodalla.

        Joten ei kannata ostaa mitään kalliita apteekin kamoja.


    • Kielenkate
    • HammasKeiju4

      Vielä yksi asia: ruokavalio! Ja juomavalio...:)

      Eli paljon sokeria, hiilihydraatteja sisältävät ruoat/juomat aiheuttavat sitä katetta kielelle. Hyviä ohjeita jo olet muilta saanutkin...

    • demimoore

      Miten usein ruokasoodaa tulee käyttää kielen puhdistamiseen eli purskuttelu? Mitä jos sooda ei auta?

    • harjaus

      Varaa aika suuhygienistille,kerro ongelmasi niin hän osaa ammattinsa puolesta kertoa tarkemmat hoito-ohjeet,uskon että pääset siten vaivastasi jos seuraat ohjeet.Onko kurkussasi valkoisia palleroita? NE haisee viemärille,purskuta suuta aamuin illoin haalealla merisuolalla vedessä ja kurlaa hyvin kurkkusi joka kerta.

    • kkdhf

      Merisuola on hyvä ohje ja hiivasyndrooman aiheuttamaan kielen katteeseen auttoi itselleni greipinsiemen uute jota laitettiin muutama tippa veteen ja se juotiin. Muutamassa viikossa valkoiset katteet kielestä hävisivät eikä hiivasyndrooma ole enää uusinut.

    • marttojenohje

      Mie purskuttelin soodaa pari kertaa päivässä pari päivää ja hiiva oli tipotiessään.

      Soodalla voi tehdä paljon muutakin.

      Pesin uunin.

      1 rkl soodaa
      1 rkl tavallista pöytäsuolaa
      1 rkl kuumaa vettä

      Tää tahna levitetään uuniin. Annetaan vaikuttaa vaikka yön yli ja sitten hangataan sellä pesuvampulla, jossa on karhunkieli toisella puolella.

      Pese vedellä.

      UUni on kuin uusi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      3002
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      71
      2881
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1842
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1699
    5. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1667
    6. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      26
      1632
    7. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1620
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1307
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1283
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1279
    Aihe