puolisoni ex kumppanineen pilasi suhteeni

pitääkö-vain-hyväksyä

Nyt ei ole kysymys pettämisestä vaan tosi monimutakisesta jutusta jonka haluan nyt jakaa kanssanne.
Tapasin vuosia sitten lumoavan naisen jota kosin heti ensi tapaamisella. Hän ei tietenkään suostunut mutta aloimme tapailla ja olin hetkessä korviani myöten rakastuntu ja ymmärsin hänenkin olevan, tai ainakin pitävän minusta.
Hällä oli takanaan erittäin vaikea ja riitaisa avioero jonka vuoksi oli varovainen. Mutta mitä sitten seurasikaan, ette voi edes kuvitella, kertomukseni onkin monelta osin eritttäin erikoinen mutta jokainen sana on totta.

Naisen ex ja tämän uusi kumppani ottivat yhteyttä minuun ja omaisiini. Se ilkeyden määrä minkä suustaan sylkivät oli jotain aivan käsittämätöntä.
Saatuaaan tietää asiasta halusi naiseni elää yksin, koska ei halunnut sekoittaa ketään exänsä ja tämän uuden kumppanin riitoihin. Eromme ei kuitenkaan ollut pysyvä ja palasimme yhteen. Hänen ex ja tämän puoliso ovat jatkuvasti välissämme. Aina on jollakin tutulla/ystävällä ja jopa omaisillani jotain sanomista tuon kiusantekijä parin kertomuksien pohjalta. Nyt olemme sitten lopullisesti eronneet.
Noiden jutut aiheuttivat mustasukkaisuutta ja turhaa riitaa välillemme joten olemme päättäneet elää kumpikin omaa elämäämme.

Tässä tämä oli. Mitä mieltä olette?

8

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hirvittävää

      Eikö ilkeydellä ole rajoja ollenkaan. Joillekin toisten elämä ei ole minkään arvoinen.Tsemppiä sinulle.

    • ELMO.elmo

      Rakkaus menee tuossa kyllä vastamäkeen. Heittää heissuliveit tuollaisille jutuille.
      Kyl sä sit tiedät kun se kunnolla kolahtaa ;) kahta rakastunutta ei voi mikään erottaa.

      • pitääkö-vain-hyväksyä

        Niinhän sitä luulisi. Joskus ihminen ei vain jaksa enempää. Siinä ei tunteet paina kun tarpeeksi monta kertaa loukataan. Hän väsyi. Syytän tottakai itseäni, eihän mun olis tarvinnu mustasukkasena viedä eteenpäin jokaista herjaa jonka hänestä kuulin.


      • mölyätyhjästä
        pitääkö-vain-hyväksyä kirjoitti:

        Niinhän sitä luulisi. Joskus ihminen ei vain jaksa enempää. Siinä ei tunteet paina kun tarpeeksi monta kertaa loukataan. Hän väsyi. Syytän tottakai itseäni, eihän mun olis tarvinnu mustasukkasena viedä eteenpäin jokaista herjaa jonka hänestä kuulin.

        No ei niin, todellakaan! Näitä aina joskus voi täältä lukea. Miten aikuistenoikeesti joku edes välittää kolmannen-neljännenkäden kautta kuulemastaan?
        Oletteko te niin nuoria vielä vailla elämän tuomaa kokemusta vai eikö enää ole muuta miettimistä kuin mitä "puhutaan ja huhutaan"....
        Oletko paikkakunnallasi merkittävässä asemassa, kenties, silloin voisin edes uskoa tämän stoorin?


    • luodut

      Puolisosi erokäsittely on vielä kesken. Jos suhdetta yritetään vahingoittaa ulkoapäin se yleensä vahvistaa suhdetta, joka on kaikinpuolin tyydyttävä ja onnellinen,kokemusta on. Siihen tarvitaan 100 prossaa tahtoa ja luottamusta muuten ei onnistu. Me teimme sen. Kävimme sellaisen mankelin läpi että emme koskaan olisi uskoneet. Missään vaiheessa emme riidelleet keskenään eikä ulkopuolisen provosointi vaikuttanut. Otimme asian huumorilla ehkä se olikin paras keino. Kummallakaan ei käynyt edes mielessä luovuttaminen.

      • tapaukseterinlaisia

        Meidän tapauksessa, häpeän myöntää, että vahingoittajat ovat päässeet päämääräänsä. Olen heikkouttani sortunut työkalukseen.


      • hyvä.minä

        Jokainen täysijärkinen aikuinen tietää, että hyvää suhdetta ei kolmas osapuoli voi pilata. Siihen tarvitaan jompaakumpaa parisuhteen osapuolta, hän joka alkaa etsimään uutta suhdetta tai mitä nyt hakeekin. Sitku pystyy itselleen tekemään selväksi, toinen löys uuden koska ei ollut mun kanssa onnellinen, sit alkaa toipuminen. Mun ex löysi nuoremman, ensin syytin tuota nuorikkoa, oli vienyt mun miehen, hain hänestä vikoja, keksin niitä päästäni. Olin säälittävä. Ystävilleni suorastaan rasittava. Keksin mitä hulluimpia juttuja... nyt voin jo nauraa. Mutta voin myös sanoa, hitto en ollut SE jonka mies halusi mutta en halua myöskään olla se huono häviäjä jota ystävätkin karttavat ... Nenä on jo ylhäällä ja partytime voi alkaa!


      • hehhgdgfddeefee

        Kuka nyt jaksaakaan roikkujaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4919
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      192
      3860
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      191
      3649
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3299
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2989
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      2004
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1981
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      187
      1857
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1706
    10. HULLU MERSU KUSKI LIIKKEELLÄ

      Onko kukkaan pannu merkille shamppanjan väristä w211 mersua josta puuttuu taka puskuri, ajelee hirveitä nopeuksia keskus
      Kiuruvesi
      98
      1406
    Aihe