Eli..Olen pitkään laulanut itsekseni sekä yleisölle (karaoke jne). Laulan kotona, autossa, suihkussa, joka puolella ja moni joka on kuullut lauluani ovat kehuneet ääntäni. Haluaisin johonkin bändiin tai soolo-laulajaksi miten se käytännössä onnistuu? Asiallisia kommentteja, kiitos! Tykkään esiintyä!
Miten pääsen näyttämään kykyni
4
482
Vastaukset
- Jippo
Mene vaikka tuonne suomi24 "oma bändi" palstalle ja selaa haetaan laulajaa -tyyppisiä ilmoituksia. Saman tapaisia palstoja löytyy myös noise.fi, rokkizine.com, muusikoiden.net, desibeli.net -sivustojen keskustelupalstoilta. Mikseri.netistäkin voi tässä tapauksessa olla hyötyä. Käytännössä otat vain yhteyttä jonkin ilmoituksen kautta ja sovit jostain koe-esiintymisen tapaisesta bändin kanssa.
Soololaulajaksi tie aukeaa myös parhaiten jonkin bändin (tai kilpailun) kautta. Muuten voi olla vaikea tuoda itseään esiin markkinoille, joilla tulevia laulajalupauksia tuntuu riittävän pilvin pimein.
Jos sinulla on muita musiikillisia lahjoja, kuten soittotaitoa, on siitä aina huomattavaa etua. Jos taas osaat mielestäsi soittaa ja vielä tehdä itse biisejä sanoituksineen, kannattaa ostaa kompuutteriin jotain musaohjelmia ja alkaa nauhoittelemaan demoja. Sitten vaan lähetät niitä levy-yhtiöihin jne.
Toivottavasti näistä oli edes vähän apua!
Muista kuitenkin, että kotoa, tai tuskin edes karaoke baarista, sinua tuskin kukaan tulee studioon hakemaan, vaan sinun on oltava itse aktiivinen. - Study
Itselläni oli sama ongelma ja ostin sen Artist abc kirjan (jolla on muuten weppisivutkin http://www.artistabc.com). Siinä oli neuvottu todella hyvin kaikki mistä on kyse ja mukana vielä yhteyslista kaikkiin levyyhtiöihin ja muualle!!
- Songer
Vaikuttaa hyvältä.
Kuulin eka kertaa koko jutusta.
Lieneekö ollut pitkäänkin kaupoissa ja mistäkä sitä saa?
- kara oke
Onnistuu parhaiten
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle513326Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472782Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1412573Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572291Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3552014- 1511634
- 761485
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231308Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.351258- 241164