Perehdyttämisen kesto

ikuisuuskysymys

Miten pitkään kalenteriajallisesti teidän mielestänne henkilöä pitää perehdyttää, kunnes se riittää? Tähän on tietysti vaikea vastata yksiselitteisesti, koska en kerro millainen tehtävä ja millä alalla. Kuinka paljon esimerkiksi itse olette saaneet perehdytystä, kunnes teidän on oletettu osaavan tehdä jotain myös itsenäisesti? Kuukausi, kaksi, kolme vaiko vuosikausia?

Kysyn, koska olen joutunut tilanteeseen, jossa tuntuu, että toisen henkilön perehdyttäminen on kestänyt tolkuttoman pitkään eikä hän ole oppinut mitään. Hän ei ole sanonut esimiehelle, että perehdyttämisessä olisi ollut vikaa tai puutteita.

9

2976

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VaikeaVastata

      Ei tuohon pysty vastaamaan koska, kuten itsekin sanoit, riippuu työtehtävästä, työnkuvasta.
      Mietippä vaikka sitä, kun itse olet tullut vastaavaan tehtävään, miten kauan Sinulla meni ennenkuin pystyit tekemään työsi itsenäisesti?

      • ikuisuuskysymys

        Menin nykyiseen työhöni suurinpiirtein suoraan kadulta, tuntematta edes alan peruskäsitteitä. Juuri omaan perehtymiseeni olen verrannut nykyistä tilannetta, sillä perehdytettäväni, joka tulee talon ja oman yksikön sisältä ja jolle ala itsessään on tuttu, on ylittänyt oman perehtymisaikani useilla kuukausilla.

        Mielestäni jossain kulkee raja siinä, miten kauan asioita vain katsotaan yhdessä papereista ja kuvaruudulta. Asioita on vain ruvettava tekemään itsenäisesti ja käytävä kysymässä neuvoa toisilta vaikka miten usein, meillä kyllä mielellään neuvotaan, kunhan toinen osoittaa edes vähän omaa aktiivisuutta. Voisin jatkaa tuota kuvaamaani tapaa vaikka miten pitkään, kuten esimies haluaa, mutta aivan ilmeisesti se ei tuota tulosta. Motivaationi raahata perässäni perehdytettävää, vaikkei hänessä mitään vikaa olekaan, on tasan tarkkaan nolla. Kuvatulla tavalla vain rakennetaan keinotekoista juopaa kahden ihmisen välille, esimies ei näytä tajuavan sitä. Itse hän ei ota mitään vastuuta perehdyttämisestä eikä ymmärrä näkökulmaani. Ja perehdyttävä sanoo, että asiat ovat niin vaikeita, että hän ei osaa niitä tehdä. Pattitilanne. Ajattelin, että jos jollakulla olisi jotain uusia näkökulmia asiaan, itse en enää niitä keksi.

        Itselläni ei ole ollut mitään syytä hoitaa perehdytystä huonosti, päinvastoin. Odotin että olisin saanut kohtuuajassa itselleni työtoverin niiden asioiden pariin joita teen, työkuorma olisi jakautunut tasaisemmin ja ainahan on hyvä olla kollega, jonka kanssa voi vaihtaa ajatuksia työstä ja mitä tehdään. Mutta millä vaihdat ajatuksia ihmisen kanssa, jolla ei ole mistään mitään sanottavaa aikojenkaan jälkeen.


    • asiakasfobia

      Koska töissä perehdytään siihen miten toimitaan vittumaisen asiakkaan kanssa.Lyödään vai soitetaan poliisille?

    • luinko.oikein

      Vaikuttaa siltä, että perehdytettävä henkilö ei ole ihan oikea kyseiseen tehtävään. Siiis useiden kuukausien perehdytys?

      • Viikko_maksimi--

        .

        Viikko on maksimi sitten saa osoittaa ovea ei tarvita

        .


    • ihanoikeajuopa

      No, mulla on kokemusta sellaisesta tilanteesta että perehdyttäjä perehdyttää huutamalla ja haukkumalla ja kaikenlisäksi neuvot ja suunnitelmat muuttuu päivittäin tai niiden seuraaminen on fyysisesti mahdotonta. Myöskin tämä tullaan kirjoittamaan historian lehtiin siten että nimenomaan harjoittelija ei ollut sopiva kyseiseen paikkaan eikä ilmiselvästä oppimisvaikeuksista ja tyhmyydestä päätellen oikein mihinkään muuallekaan.

      • Mentori

        Juuri noin. Perehdyttäminen on taitolaji. Jokaisesta ihmisestä ei ole opastamaan/perehdyttämään toista. Luulee olevansa fiksu opastaja, mutta heittää kapulaa rattaisiin ja hiekkaa hiihtoladulle. Se on tosiasia. Perehdyttäjän täytyy asettua tulokkaan ajattelutapaan. Perehdyttäminen on siis suurimmassa määrin myös herkkyyslaji. Uusi ihminen kun tulee taloon on hän täysin ulkona kuvioista. Porukoihin sisäänajo voi viedä kauan. Vanha nyrkkisääntö: Insinöörihommissa tyypillinen kasvatusvaihe kestää kaksi vuotta, kunnes tulokas kykenee itsenäiseen työskentelyyn. Perehdyttäminen muuttuu jossain myöhemmässä vaiheessa mentoroinniksi, kun konkari neuvoo spesialistia alan syvällisempään filosofiaan. En ole kuullutkaan, että viikon setillä uusi kaveri on sisään ajettu. Ei semmoinen ole perehdyttämistä. Enemmänkin nokkimisjärjestyksen rakentamista. Perehdyttämisen tärkein vaihe on tutustuminen toisiin ihmisiin. Uudesta tulokkaasta tulee ensin tiimin jäsen. Vasta sen jälkeen tulee työkuvioiden fundeeraus !!!


    • akajh

      Viikosta kahteen tehdastyössä aikoinaan. Sitten kun viisi vuotta sitä teki niin alkoi olemaan homma hanskassa kaikkien kikkailujen ja nappuloiden osalta. Jotkut tosin pihalla kaikesta silloinkin.

    • präät_prööt

      Yleensä kai pierehdyttämisen kesto on siinä 1-2 sekuntia...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6314
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe