Voiko Jumala vastata eriuskoisen rukouksiin?

Voiko kristinuskon Jumala vastata joskus eriuskoisen, esim. muslimin rukoukseen, jos se vaikka sanomaltaan sopisi myös kristinuskon Jumalalle? Vai jääkö ei-kristityt täysin ilman rukousvastauksia?
758
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mistäpä sen voisi tietää.
Jumala vastaa kenelle tahtoo,tai jättää vastaamatta.
Tunnen Kristittyjä (ei tapauskovia ,)jotka ovat rukoilleet vuosikymmeniä ja vielä odottavat vastausta.
Sinnikkäitä ainakin ovat.
Itse väsyin pyytämään samaa,ja nykyään vain kiitän siitä mitä on,ja pyydän varjelua ja voimia tuleviin päiviin,sillä suomen hallitus aikoo ajaa suomen kaaokseen,tai se alkoi jo Mauno Koivistosta,ja sen jälkeen onkin ollut alamäkeä kaikessa,koska kaikki kaaos on suunniteltua.
Tiedän syyn,mutten nyt tässä yhteydessä sitä kerro.

Äänestä

Kyllä Jumala vastaa kaikille, jotka häntä avukseen huutavat, oli sitten muslimi taiu hindu.

>>Vai jääkö ei-kristityt täysin ilman rukousvastauksia?<< Enhän minäkään ollut kristitty, ennen kuin tulin uskoon ja kuitenkin sain rukousvastauksen ja olen nyt Jeesuksen oma.

Äänestä
  • Vastaa hänen omiensa rukouksiin,jotka rukoilevat hän tahtonsa tapahtumista.
    Ei itsekäisiin rukouksiin omaa etuaan tavoittelemista.

    Äänestä

Raamattu ei sano, että Jumala ei kuuntelisi kaikkien ihmisten rukouksia. Kun puhut totta rukouksessa, Jumala kuulee, sillä Jumala näkee sydämen asenteen jumalaa kohtaan. Kun sydän huutaa kaikkivaltiasta jumalaa, niin Jumala kuulee, vaikka et puhuisi mitään. Mutta muista, jeesus oli hebrealainen mies ja raamattu on tullut juutalaisesta raamatusta, vanha testamentti. Uusi testamentti tuli ensin juutalaisille, sen jälkeen pakanoille. Kristin uskon juuret on Israelissa. Kun hyväksyt tämän, hyväksyt raamatun jumalan.

Äänestä
  • Se ei kyllä lohduta,että Jumala kuulee rukoukset,vaan se lohduttaisi kun hän vastaa rukouksiin.
    Tämähän on verrannollinen maalliseen isään.
    Kun lapsi pyytää ruokaa millainen isä vain kuulisi pyynnön ruokaa antamatta,tai mitä perustarvetta lapsi sitten pyytäisikin.?

    Pitäisikö isien toimia samalla tavoin,ja olla vain hyvä kuuntelija,ja välillä antaisi raippaa jos lapsi kiukuttelisi ihmetellessään isänsä käytöstä.

    Äänestä

Jumala on YKSI ja KAIKKIALLINEN. Jokaisella uskonnolla on oma näkemyksensä Jumalasta ja niin on myös jokaisella ihmisellä. Rukous on yhteyttä itsenkunkin oman sisimmän kautta kaikkialliseen Jumalaan, josta kukaan ei voi olla erillään (vaikka mitä uskoisi). Riippuu vain rukoilijasta ja hänen intentiostaan miten ja milloin saa vastauksen rukoiluunsa. On vain osattava myös hiljentyä kuuntelemaan "Jumalan puhetta" omassa sisimmässään....ja opittava erottamaan oman mielensä tuottamat höpinät siitä hiljaisesta Hengen äänestä joka ei koskaan ole tuomitsevaa tai pelottavaa vaan aina henkilökohtaista ja vain rukoilijan parasta tarkoittava.

Äänestä

Anonyymi kirjoitti...

Olen nimim. 'Nainen Pirkanmaalta' kanssa samoilla toivelinjoilla. New age-eksytys kun on tulossa vauhdilla uskovienkin pariin.

Itse ihmettelen, miksi Raamattu ei enää riitä uskovalle riittäväksi oppikirjaksi?

Miksi vaikuttaa sitä kuin 'Jumala' yllättäen tässä ajassa haluaisi antaa meille jotain lisävalaistusta joidenkin tiettyjen, 'valittujen' ihmisten kautta siitä, miten Jeesusta tosiasiassa tulee ja voisi täysipainoisesti seurata?

Eräskin opettaa, kuinka pitkällä paastolla oppii kuulemaan Pyhän Hengen ääntä paremmin. Jos tuollainen opetus on raamatullista ja välttämätöntä tietoa, niin miksei sitä sitten lue Raamatussa selkeänä ohjeena kaikille?

Tai kirurgi Eben Alexanderin kokemus, jonka 'taivassanoman' mukaan 'mitään ei voi tehdä väärin'? Raamatullistako? En minä ainakaan sellaista muista lukeneeni Raamatusta. Kuitenkin sanoma uppoaa uskoviin kuin veitsi voihin.

Itse haluan perustaa uskoni vain Raamattuun ja pitää yllä yksinkertaista uskoa Jeesukseen ja tehdä perustehtäväni, eli pyrkiä rakastamaan ja evankelioimaan muita.

En ymmärrä näiden kaiken maailman 'henki- ja taivasmatkojen' ja 'paastovaikutuksien' yms. kokemusten painoarvoa, jollaisista jotkut (uskoviksi itseään tituleeraavat) jaksavat tänä päivänä blogeissaan ym. jauhaa.

Olen entinen new age-ihminen ja minulle tuollaiset pyrkimykset ja kokemukset ovat tuttuakin tutumpia sen vuoksi, koska tiedän, että ne ovat puhdasta new age'ä! Tiedän new age'stä, että henkioppaat tykkäävät hölistä ihmiselle kaiken päivää ja Raamatusta tiedän, että saatana tekeytyy valon enkeliksi. Ja että paasto, mielen hiljentäminen, musiikki, hokeminen yms. herkistää aistit kuulemaan henkimaailmasta tulevia viestejä. Erilaiset new age-opit näyttävätkin olevan kovaa vauhtia rantautumassa myös kristillisyyteen ja niitä pidetään jo täysin raittiina 'Jeesuksen seuraamisena'. Sitä on pelottava seurata sivusta. Moniko uskova esim. tietää, että new age'ssäkin on 'Kristus' ja 'Pyhä Henki', joista kumpikaan ei kuitenkaan ole Raamatun Kristus tai Pyhä Henki! Varokaa, ettei kukaan teitä eksytä!

Todellakin: kun Jeesus tulee takaisin, odottaako Häntä ITSEÄÄN enää kukaan, kun kaikki ovat täynnä tätä kokemuskristillisyyttä? Ja kenelle meistä Jeesus mahtaa sanoa ne epämiellyttävät sanansa: 'minä en tunne teitä'.

Siunattua joulua ja raitisoppista uutta vuotta kaikille!

21. joulukuuta 2012 klo 15.04

Lähdetieto

http://uskonpuolesta.blogspot.fi/2012/10/jeesus-tulee-takaisin-odottaako-hanta.html

Äänestä

Kommentoi aloitusta


djiahdj kirjoitti:

Voiko kristinuskon Jumala vastata joskus eriuskoisen, esim. muslimin rukoukseen, jos se vaikka sanomaltaan sopisi myös kristinuskon Jumalalle? Vai jääkö ei-kristityt täysin ilman rukousvastauksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu