parta kasvaa

Miksi anopillani kasvaa parta?
9286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jollakin naisilla parrankasvua on. Siihen vaikuttaa keenit ja hormoonit. Eli ihan normaalia ihmisen elämää. Joillakin saattaa sen vuoksi kasvaa jos on murrosiässä erehtyny seivaamaan muutaman kerran. Ei mitään luonnotonta. Monella naisella alkaa myös parrankasvu vaihdevuosien aikana. Sen kanssa vain on opittava elämään. Varaudu itsekkin siihen. Niin voi käydä myös sinulle.

Äänestä
  • Juuri noin. Myös kilpirauhasjutut voi kiihdyttää kasvojen karvoituksen kasvua, mutta ennen kaikkea ikääntyvän hormonitoiminta. Ihan normaalia. Useimmat naiset vain ottaa ne vahalla tms. pois.

    Äänestä

Mä oon kyl mieshenkilö ja parta löytyy jo.

Äänestä
  • "Ei parta pahoille kasva, turpajouhet joutaville".

    Äänestä

Annapa anopin parran olla! :) Ihan rauhassa.

Äänestä

Se on sun appi saatana!

Äänestä

...

Äänestä

Se johtuu hormoneista. Kaikilla meillä on hormonituotantoa, naisilla estrogeeni ja miehillä androgeeni. Kaikilla on jonkun verran myös toisen sukupuolen hormoneja, jotka kuitenkin jää peittoon sen hallitsevan hormonituotannon alle. Vanhemmalla iällä hormonintuotanto vähenee ja sen vuoksi sen toisen - eri sukupuolen hormonit - pääsevät paremmin esiin. Sen takia miehet vanhetessaan saavat vähäisiä naisellisia piirteitä ja naiset vastaavasti miehisiä. Naisille tulee helposti lievää karvankasvuakin leukaperiin, ei nyt ihan parraksi asti mutta ihmisestä riippuen jonkun verran kuitenkin. Joillakin kasvaa vain joitakin yksittäisiä haivenia, joillekin tulee selvästi erottuvaa viiksikarvoitusta tms. Miehille taas saattaa alkaa kasvaa rinnat, yleisintä on kuitenkin vatsamakkaroiden ilmestyminen ja lantion leveneminen. Eli ihan normaalia ihmisruumiin toimintaa.

Tässä naisten partahaivenien ilmestymisessä on se kurja puoli, että ne ei nyppimällä tai vahaamallakaan häviä, vaan ilmestyy aina uudestaan, kulmakarvojen tapaan. Jaloissahan karvantuotanto pikkuhiljaa vähenee, kun vaan sitkeästi vahaa tai nyppii niitä pois.

Yksi naisille iän tuoma hyvä puoli karvoituksessa on, että kainalokarvoitus alkaa hävitä. Niitä ei juurikaan enää tarvitse ajella, kun ikää karttuu.

Eli anoppisi on ihan normaali nainen. Minulla on ollut työtoveri, jolla jo kolmekymppisenä oli selvästi havaittava parrankasvu ja siitä se vain kiihtyi ajan myötä. Pahaa teki katsoa, kun näki, että sitä oli ihan miesten tapaan täytynyt ajella ja silti se vain tunki esiin. Sairaudesta se johtui, hormoneihin liittyvä.

Äänestä

Mitä se sinulle kuuluu. Onko hän lainannu sinun partakonetta ilman lupaa ja nyt kiukkuat. Et taida paljon ihmisen anatomiasta tietää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


parrat.on kirjoitti:

Miksi anopillani kasvaa parta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu