ja se lähti Tallinnaan tyttöporukalla. Onhan se mukavaa, että hän saa työnsä vastapainoksi rentouttavan loman keskelle arkea ja meidän kuopus Minttu-Petterikin on varmasti iloinen saadessaan virolaisia karkkeja tuliaisiksi.
Minä sen sijaan tulin kahdeksaksi töihin tänne toimistolle. On kyllä mukavaa kun toi Octavia toimii jälleen, joten ei tarvinnut pyöräillä. Tulomatkalla mittaristoon kylläkin syttyi jokin "check DSG-transmission" vikavalo, mutta onneksi se sammui pian, joten tuskinpa siinä on mitään vakavaa. Varmaan joku kosteudesta johtuva kontaktihäiriö.
Työpäivän jälkeen ajattelin käydä Myllyssä ostoksilla. Tarvitsemme ainakin Pedigree koiranruokaa, Perheleipurien viipaloitua sekaleipää, Valion arki-juustoa sekä Kelloggs aamiaismuroja. Bicky the Kid pyysi tuomaan pussillisen jotain proteiinijauhetta ja sanoi että tuskin se paljoa yli 30e maksaa. Oivoi.. kallista jauhetta...
Päivän asuni on harmaat suorat housut, vihreä ruudullinen kauluspaita, ruskeat nahkakengät, kännykkä vyökotelossa.
Vaimolla on pari vapaapäivää
3
134
Vastaukset
- eipahalle
Mitähän minä sinulle vastaisin. Jos vastaisin että suositaan kotimaa matkailua se elvyttää vaikeassa tilanteessa sillä se olisi valtiomiesmäinen teko.
Nyt pitäisi olla tavoitteena kotimaan kulutus nousemaan.
Huomaatko että asioita voidaan tarkastella monista näkökulmista mitä muuten pidät näkökulmastani näin niinku valtiontalouden näkökulmasta katsoen.
Ajatus oli se että kulutetaan Suomessa matkaillen ja soppaillen suomalaista tavaraa se joka omalta osaltaan vähentäisi leikkaus tarvetta. Nyt olisi isänmaallisen näytön paikka kansalliselta pohjalta jos ei ole liikaa kasvanut maailman kansalaiseksi joka köyhdyttää aika tavalla meitä Suomalaisia.
Toteaisin lopuksi että ei ulos valuuttaa eikä tänne sitä joka on kohtuuton menoerä.
Pitäkäämme itsestämme huoli itse kukin omalla kohdallaan ja vahvistakaamme niitä elementtejä joka pitää perheen pystyssä peruskivijalalla. Sävytetään ajatusta lauleskelemalla yhdessä ain, käsikkäin ja rinnakkain. Mä pyysin Janicaa tuomaan mulle muutaman Saaremaa 80% lekan, teidän nuorimmainen saa karkkia ja varmaan myös teidän koira saa virolaisia puruluita. Mutta mitäs sä Timppa saat tuliaisiksi? Sukupuolitaudin? Ison luottokorttilaskun?
- suitsetamine
Taitaa tulla raukea nainen Tallinnasta kotia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1447228Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1265025L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa694462TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153533Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242331Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3391911Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241796Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91639- 681517
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581468