http://www.voice.fi/pop/ilmiot/14-vuotiaan-tyton-ilmiomainen-kitarasoolo-leviaa-netissa-katso-57026 siinä on teille karvaset ukkelit vähän mallia kitaran soitosta.että sillee.tytön naamasta näkee että ei tee ees tiukkaa :)
voi poijaat ! vetäkääpä perässä :)
9
110
Vastaukset
- Ammuusko
Samanen tytsy jo kasvanu vähäsen lisää. Ihan hyvin likka vetää ei siinä mitään mutta ei se kitaransoitto ole pelkkää tilua kuiteskaan eiks niin.
Ja tuo kyseinen video ei ole tytsyn parasta antia ja sisältää vielä kuitenkin hienoisia epäpuhtauksia, jotka tarkkakorvaset kuulee tuon särösoundinkin takaa ;D
Olisit laittanu muuten tuorempaa esimerkkiä tuon tytsyn soitosta. On kehittyny soittamisen suhteen tuosta 14 vuotiaan suorituksesta paremmaksi ja puhtaammaksi.
Ihan kivahan se on että tytsyt tai sanoisko naisetkin soitta skittaa, sehän on vaan rikkaus että nekin "tiluttaa" joskaan pelkkä tilutus ei ole musiikin tarkoitus vaan enemmänkin mauste :D
Mitä nopeammin muuten kitaristi sen soolon vetää sen vaikeampaa on siihen saada kunnolla niitä nyansseja, jotka on yksi musiikin suola ja elämä.
Kun sä varmaan arvostat ja tykkäät naiskitaristeista niin tutustu myös Nili Brosh ja muihin. Näitä naisia löytyy aina vaan enempi kitaristeista ja kyllähän ne osaa soittaa.
Ps. jos tykkäät Basistien vedoista niin sielätkin puolelta löytyy naisia ja todella kovia ammattilaisia kuten Tal Wilkenfeld https://www.youtube.com/watch?v=tgffDVO2UyA
Ja loppuun toteamus, ettei musiikki ole tiluskabaa tai nopeuskisaa jne. vaan musiikin sisältö ratkaisee ja ei se maailman nopein tilutus ole kaunista kuultavaa jos se on vain ja ainoastaan pelkkä tekninen suoritus ilman että se musiikki itsessään on hyvää (hyvää sitten on jokaisen kuulijan oma käsitys)- NoJustt
Niin missähän kohti niitä hienoisia epäpuhtauksia nyt sitten mahhtoikaan olla?
- tilutus_tyttö
Joo no onhan se ihan näppäräsorminen tyttö, mutta osaakohan se säveltää ja tuottaa omia biisejä.
Helppohan se on vetää toisten tekemiä biisejä, mutta hyvä kitaristi tekee biisinsä itse, ja erinomaiset vieläpä säveltää/sovittaa, ja sanoittaa..
Esim. kotimaisista mainittakoon Costello Hautamäki, jonka käsialaa(säv.san.sov) on suurinosa popedan kappaleista.- eeooeeo
Kyllä tuo tyttö soittaa paljon paremmin kuin costello, ei costello pysy tuon tytön perässä. san/sov ei taas liity kitaran soittotaitoon paskaakaan.
- tilutus_tyttö
No en väittänytkään etteikö se osais soittaa, kenties tuokin tyttö säveltäää vielä joskus omia biisejä. Ja osaahan hän soittaa ihan hyvin muutakin kuin tilutusta.
https://www.youtube.com/watch?v=5dArTUGBzMk
- Mika222222222
Hienosti vetää tuon ei siinä mitään. Mutta että ilmiömäinen ? täytyy huomata, että Eddie VanHalen oli jotain 18 kun se keksi ton biisin tai riffin tai etydin vai miksi tuota nyt sanoisi. Mutta kaikki kunnia tuolle likalle hyvin soittaa ja en itse vedä perässä tota (pitää varmaan joskus kokeilla onnistuisiko tuo edes harjoittelemalla enää tällaiselta keski-ikäiseltä ukon kähmyltä).
Toki musa on muutakin kuin tiluttamista, mutta tiluttamisesta on hyvä aloittaa ja myös se on musiikkia vaikka ei olekaan kaikki. Hitaasti ehtii opetella soittamaan myöhemminkin. - rämpyrämpy
Aivan turhanpäiväistä näpelöintiä.
- ekaluokkalainen_vetää
Vetäkääs pojat/tytöt perässä. Ei varmaan monelta onnistu ainakaan 7 vuoden iässä.
https://www.youtube.com/watch?v=w004mcU-Rec
Tuossa sama kitaristi vähän vanhempana:
https://www.youtube.com/watch?v=CXawIu4NGiU- Mika222222222
Hienosti soitti likka kyllä ja tuon jälkimmäisen videon jälkeen ei enää tee mieli tytötellä :-), vaan kumartaa syvään mestaria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1127237
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t374245törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/373732Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4001970- 321457
- 351448
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi641420Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1781106Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121098Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111030