Minkälainen on hyväksyttävä ikäero teidän mielestänne? Jos kuvitellaan pojan ikä on 17 ja ihastuksen 14. onko se liikaa?
Ikä ero nuorten suhteessa?
marskukka
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Se on siinä rajoilla, että onko 17 liian vanha vai ei... 14 on kuitenkin henkisesti vielä epävarma ja kokematon lapsi vaikka fyysisesti alkaakin muistuttaa hiljalleen kypsempää... parikymppinen kuulostaisi jo liian aikuiselta 14 vuotiaaseen verrattuna, 17 saattaisi vielä olla hyväksyttävää.
Minusta suojaikärarat ovat ihan hyvin kohdallaan. 14-vuotias voi halutessaan olla 17-vuotiaan kanssa ja 16-vuotias täysi-ikäisen kanssa.
Tosin minusta on eri asia, mikä on järkevää kuin mitä lainsäädännöllä pitää suojella.
Useinpahan näissä unohdetaan, etteivät ne 17-vuotiaatkaan nyt NIIN aikuisia ole, mitä joskus annetaan ymmärtää näissä keskusteluissa... Jos nyt itseäni ajattelen, niin olin tosi kakara vielä sen ikäisenä (vaikka toisaalta silloin 12-15-vuotiaana olin taas "edellä" muita henkisessä kehityksessä. Sitten taisin jämähtää siihen olotilaan ja muut painelivat ohi hurjaa vauhtia.......) Ihminen voi olla jopa lähes kolmekymppisenä vielä tosi kakara. Yksi tuttu alkoi 25-veenä seukkailla 15-veen kanssa ja tälleen - pidin tuota kyllä ikätietojen perusteella arveluttavana, mutta tää 25v tuttu on kyllä henkisesti ihan siellä teinin tasolla, että hyvinpä sopivat toisilleen. Joskin voi likkaa alkaa vituttaan sitten kun se itse kasvaa yli siitä teiniydestään.
No riippuu ihan näistä nuorista. Miten fiksuja ja vastuullisia ovat ylipäänsä. Jos nyt ajattelen, että oma tyttäreni joskus 14-vuotiaana toisi kotiin 17-vuotiaan pojan, niin tuskin minä siitä mekkalaa nostaisin. Ellei koltiainen vaikuttaisi ihan hunshopelille ja tulisi olotila, että pitäisi olla huolissaan jostain.
Nämä on aina niitä tapauskohtaisia juttuja.
Oma äitini oli 15 vanha, kun tapasi isäni ja isä on 3,5 vuotta vanhempi, naimisiin menivät äidin ollessa 17-vuotias hänen vanhempien luvalla ja ovat edelleen naimisissa ja jo yli kuuskymppisiä. Kaverini alkoin seukkaamaan 14 vuotta vanhemman kanssa teininä 16-vuotiaana ja ovat naimisissa ja edelleen yhdessä, yksi lapsikin on siunaantunut. Tiedän muutaman muunkin parin, jotka ovat olleet yhdessä hurjasta ikäerosta tai nuoruudesta saakka.
Harvoin niistä nuoruuden jutuista elinikäisiä tulee, eikä se nyt olekaan se pointti tässä vaan että nuorenakin voi ymmärtää ja osata elää, niin ettei kaduta. Seurustellakin jopa.
Minulla on 13 v tyttö ja 15 v poika. Ovat henkisen kehityksen puolesta ihan eri tasolla. Sanoisin että 15 v eteenpäin on ok seurustella vanhemman kanssa, mutta sitä ennen 1 vuosi vain ok.