http://oldcatlady.com/10-celebs-who-have-shockingly-ugly-feet/4/
Saako jatkuvalla korkokenkien käytöllä tällaiset jalat? Peukalot ovat kääntyneet sisäänpäin ja jalkoihin on tulleet vaivasenluut. Jaloissa on kovettumia tai kasvaimia.
Sen lisäksi että kengät ovat kauniit niiden pitäisi olla myös turvalliset. Mitenköhän tuollaiset jalat estää syntymästä? Olen ymmärtänyt, että korkeita korkoja ei saisi pitää ihan joka päivä. Pieni parin sentin korko ilmeisesti jopa tekee hyvää selälle ja kääntää lantion parempaan asentoon, mutta liian korkea korko on pahasta.
Jennifer Anistonin jalat eivät ole edes kuvasarjan rumimmat. Toisilla on vielä pahemmat vaivasenluut ja kääntyneet varpaat.
Keski-ikäisillä alkaa olla lähes puolella vaivasenluut. Kaikki eivät varmaan kuitenkaan ole käyttäneet korkkareita? Ovatko ne tervejalkaiset käyttäneet vain matalia kenkiä?
Korkokengistäkö vaivasenluut?
5
122
Vastaukset
- VaivaisLuu
Se nyt on tiedetty jo kymmeniä vuosia, että näin on.
Tosiasiassa eri ihmisillä on huomattavan erilaiset taipumukset vaivaisenluiden saantiin. Joillekin ne tulevat, vaikka eivät käyttäisikään korkokenkiä tai muuten liian pieniä kenkiä. Joillekin ei tule millään, vaikka kuinka pahoinpitelisivät jalkateriään liian pienissä ja väärän mallisissa korkokengissä. Useimmilla ihmisillä korkokengät ja vääränmalliset kengät ovat se laukaiseva tekijä, joka saa vaivaisenluut kehittymään.- valtaosa_korkokengistä
Naisilla 50%:lla on vaivasenluita, ja miehillä vain alle 3%:lla.
Jos korkokengät kiellettäisiin niin naisillakin vaivasenluut vähenisivät murto-osaan nykyisestä. Naisten jalat kuitenkaan eivät ole sen alttiimpia kuin miehilläkään, alkuasukasheimoissa vaivasenluut ovat hyvin harvinaisia naisillakin. Korkokenkien kiellosta seuraisi myös mittavia verorahojen säästöjä. Kansanterveydellinen tilanne kohentuisi muiltakin osin, kun naisetkin pystyisivät juoksemaan ja harrastamaan liikuntaa jos ei olisi niin paljon vaivasenluita. - terveydenhoitajamies
Nykyisin tanssijanmurtumia on alkanut yleistymään niille naisille jotka käyvät paljon lavatansseissa ja käyttävät korottomia kenkiä. Ennen ne olivat yleisiä balettitanssijoilla. Ehkä parasta on käyttää korollisia ja korottomia kenkiä tasaisesti, niin jalkojen lihakset kehittyvät monipuolisesti. Siitä ei mihinkään päästä, että naisen asento on korkokengissä paljon parempi, sekä ne ovat paremman näköiset.
- murtumat
terveydenhoitajamies kirjoitti:
Nykyisin tanssijanmurtumia on alkanut yleistymään niille naisille jotka käyvät paljon lavatansseissa ja käyttävät korottomia kenkiä. Ennen ne olivat yleisiä balettitanssijoilla. Ehkä parasta on käyttää korollisia ja korottomia kenkiä tasaisesti, niin jalkojen lihakset kehittyvät monipuolisesti. Siitä ei mihinkään päästä, että naisen asento on korkokengissä paljon parempi, sekä ne ovat paremman näköiset.
Noita rasitusmurtumia tulee nimenomaan korkeakorkoisista tanssikengistä. Matalat kengät tanssiaisiin, niin jalat kestävät.
- itsekokenutsen
murtumat kirjoitti:
Noita rasitusmurtumia tulee nimenomaan korkeakorkoisista tanssikengistä. Matalat kengät tanssiaisiin, niin jalat kestävät.
Ne tulevat siitä, kun tanssii päkiöillä, eikä laske painoa kenkien koroille. Monet korottomilla kengillä tanssivat kärsivät, ainakin lievästä tanssijanmurtumasta. Ja onhan se ruman näköistä tanssia päkiöillä ilman kanta-askelia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36891Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38791Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50766Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43718Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37673