Maahanmuutto Ruotsiin aikoinaan

Historiaaa

Eikös suomalaisetkin muuttaneet sotaa pakoon Ruotsiin aikoinaan? Lähetettiinkö pakoon muuttaneet takaisin sitten maahan, kun sota oli ohitse?

13

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiedoksi

      Suomalaiset EIVÄT muuttaneet pakoon sotien aikana! Vain sotalapsia lähetettiin Ruotsiin. Senkin syynä oli enemmän ravitsemus kuin sodan uhka.

      Kuvitelkaa, että suomalaiset nuoret miehet olisivat joukolla lähteneet Talvisodan alettua pakoon Ruotsiin, koska "sota on niin vaarallista"!?

      Ps. Tosin sodan lopulla suomenruotsalaisia asevelvollisia veneili joukolla Ruotsiin. Pohjanmaan ruotsalaisrannikolta loppuivat veneet. Kun tulivat sodan jälkeen takaisin, niin kommunisti-Valpo tervehti heitä sankareina!?

      • aivan

        Ilman ruotsalaisia vapaaehtoisia taistelijoita Suomi olisi hävinnyt käydyn rajaselkkauksen Sosialististen neuvostotasavaltojen liiton kanssa.


      • Swedu

        Kyllähän suomalaiset ruotsiin juoksivat sisällissodan aikana, eiköhän ne tuonne jääneet. Toistasataa tuhatta niitä sinne meni.


      • doq kirjoitti:

        aivan

        Ilman ruotsalaisia vapaaehtoisia taistelijoita Suomi olisi hävinnyt käydyn rajaselkkauksen Sosialististen neuvostotasavaltojen liiton kanssa.

        Heh :) Joutsijärvelläkö se sota ratkaistiin? Ainut paikka, jossa Ruotsalaiset olivat rintamavastuussa. Muualla tekivät takaportaaseen puolustuslinjaa.


      • WWiii

        Ei talvisota ollut mikään sisällissota kuten irakissa ja syyriassa on.


      • vasuritrolli_taas
        doq kirjoitti:

        aivan

        Ilman ruotsalaisia vapaaehtoisia taistelijoita Suomi olisi hävinnyt käydyn rajaselkkauksen Sosialististen neuvostotasavaltojen liiton kanssa.

        Venäjämielinen vasuritrolli provoilee taas. Ruotsalaisia vapaehtoisa tuli vain pari tuhatta ja hekin sodan loppupuolella. Suomen sodanjohto sijoitti hövelisti tuon joukon Lappiin merkityksettömälle ja lähes täysin hiljaiselle rintamanosalle passiin.

        Luuletko olevasi nokkela ja hauska? Olet vain tympäisevä trolli...


      • 15-6
        Swedu kirjoitti:

        Kyllähän suomalaiset ruotsiin juoksivat sisällissodan aikana, eiköhän ne tuonne jääneet. Toistasataa tuhatta niitä sinne meni.

        Sisällissodan aikana ja vielä paljon sen jälkeenkin suomalaiset loikkasivat Neuvostoliittoon, eivät Ruotsiin.
        Suomalaiset menivät rakentamaan kommunismia, eivät sosialidemokratiaa.


      • KoshrovDavi

        Syyriassa ja Irakissa on käynnissä uskonsota. Islamin ristiretki huonosti Mohammedia tuntevia vastaan. Sota ei lopu ennenkuin koko maailma on Islamisoitu ja sharia-laki otettu perustuslakien tilalle


      • svekotrolli_taas
        Swedu kirjoitti:

        Kyllähän suomalaiset ruotsiin juoksivat sisällissodan aikana, eiköhän ne tuonne jääneet. Toistasataa tuhatta niitä sinne meni.

        Mistä ihmeestä se "swedu" puhuu!? Olen lukenut paljon historiaa, mutta en ole moiseen tietoon törmännyt. Varmaan joitakin punajohtajia pakeni Ruotsiinkin?
        Ehkä myös punahurreja? Mutta ei Ruotsiin mitään punaisten joukkopakoa ollut! Kuten oli Venäjälle päin.


      • Swedu

        Punaisia pakeni myöhemmin neuvostoliittoon, mutta valkoisia meni ruotsiin.


      • EriRotuisiaIhmisiäNämä

        Ruotsalaisia vapaaehtoisia oli talvisodassa 8260, he palvelivat Sallassa, joten sodan lopputulokseen ei heillä ollut vaikutusta. Ruotsalaisia kaatui 33 kappaletta.

        Suomen sisällissodassa 1918 punaisia pakeni sodan lopussa Venäjälle kymmeniä tuhansia. Tämä on kuitenkin eri juttu kuin syyrialaisten ja irakilaisten pakeneminen Eurooppaan. Luonnollista että he menisivät naapurimaihin Saudi-Arabiaan tai muihin alueen arabimaihin. Heitä ei haluta sinne koska näiden maiden hallitukset pelkäävät "levottomuuksia", Suomessa tai Euroopassa ei sitten pelätä...


      • Lili_Marlen
        doq kirjoitti:

        aivan

        Ilman ruotsalaisia vapaaehtoisia taistelijoita Suomi olisi hävinnyt käydyn rajaselkkauksen Sosialististen neuvostotasavaltojen liiton kanssa.

        Doq väittää, että ruotsalaiset ratkaisivat "rajaselkkauksen" Suomen eduksi. Siis ymmärsinkö nyt oikein? Siis Talin-Ihantalan torjuntavoiton ratkaisivat saksalaiset lentäjät, ryhmä Kuhlmay. Niin että julkinen kiitos saksalaisille. Mutta mitä tämä kuuluu maahanmuuttoon?


    • hlöh

      Monia kohdeltiin huonosti ja osaa ei meinannut millään saada takaisin Suomeen vanhemmilleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      75
      1200
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1117
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe