ammatillinen työkyvyttömyys

Otos

Mitä tarkoittaa ammatillinen työkyvyttömyys kunta-alalla?

5

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 56321

      Ammatillinen työkyvyttömyys tarkoittaa kyvyttömyyttä tehdä omaan ammattiin kuuluvia tehtäviä. Sitä sovelletaan julkisilla aloilla yleisen työkyvyttömyysmääritelmän ohella.

      Ammatillista työkyvyttömyyttä pidetään lievempänä eläkkeen edellytyksenä kuin yleistä työkyvyttömyyttä, joka on käytössä yksityisillä aloilla.
      (https://www.tyoelake.fi/_LAYOUTS/Arek.Tefi.VocabularyWebPart/Vocabulary.aspx?KeywordId=6)

      Kysy lisää Kevasta http://www.keva.fi/fi/tietoa_meista/yhteystiedot/Sivut/Default.aspx

    • yksityiset_eri

      No 80 %:ssa tapauksissa sitä, että työntekijästä ei ollut perseennuolijaksi tai oli muita pätevämpi. Näin siis kunta-alalla.

      • omillaaivoillaanajatteva

        Niin, tai niin kuin meillä, kyseinen henkilö on huonokuntoinen, isomahainen, vainoharhainen ay-aktiivi, joka avoimesti kertoo, kuinka 30-60-90 sairaspäivän sääntöä voi kiertää pitämällä sairauslomat riittävän lyhyissä pätkissä. Pari viikkoa sitten hän teki juuri sen ihan tavallisen kuvionsa, eli oli maanantain töissä, ja tiistaina lähti aamupäivän aikana kesken päivän pois ja oli loppuviikon saikulla. Tätä hän on usein hehkuttanut: kun kesken päivän lähtee saikulle, kyseistä päivää ei lasketa sairauspäiväksi, eikä sairauspäiviä laskennallisesti kerry niin paljon. Nyt on sitten ihmeissään ja sovittelee marttyyrin viittaa pyöreän olemuksensa päälle, kun työnantaja on ottanut varhaisen puuttumisen mallin mukaisesti asian puheeksi ja lähtenyt viemään prosessia eteenpäin.

        Ja mitä p*rseennuolentaan tulee, niin kyseinen henkilö peränurkan pilipali-palavereita pitävien pässien kanssa on sitä mieltä, että kaikenlainen tuottavan työn tekeminen palkan eteen on ruskeakielisyyttä, ja kaikkia päivittäiseen toimintaan tehtyjä parannuksia ja kehittämistä pitää vastustaa ihan periaatteesta. Tämän pässilauman "pätevyys" (hahhah mikä VITSI!) perustuu siihen, että asiat tehdään vain ja ainoastaan niin, kuin ne on aina ennenkin tehty. Minkäs sille voi, kun ovat omassa "pätevyydessään" niin kapeakatseisia, urautuneita ja patalaiskoja, etteivät osaa, halua, eivätkä enää edes kunnolla pysty oppimaan uutta. Että se siitä pätevyydestä.


      • omillaaivoillananajattel

        No niin, sama meno jatkuu... Nyt se läskikasa kävi pääsiäisviikolla maanantaina yhden ( siis 1:n !) tunnin töissä ja lähti hakemaan saikkua sen jälkeen. No mutta tottahan "hyvän ja pystyvän" työntekijän pitää pääsiäislomansa saada, ja jos lomapäivät on muuten käytetty, niin ainahan voi saikulle jäädä! Ja tällaisia P*SKAHOUSUJA osa porukasta pitää hyvinä tyyppeinä, joilla on ihan oikeus olla K*SIPÄITÄ, he kun tähän peränurkan pilipalipalaveri -porukkaan kuuluvina jäseninä ovat koko työyhteisön selkäranka...

        No, odotellaan ihan rauhassa seuraavia YT -neuvotteluita, niin nähdään, kuka seuraavaksi lähtee kilometritehtaalle...


    • kunta_mikä_kunta

      Erinomainen ponnahduslauta kohti päällikön vakanssia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      323
      8991
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      83
      5548
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      324
      5032
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      70
      3490
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2942
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      57
      2329
    7. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2302
    8. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2228
    9. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2186
    10. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      2083
    Aihe