Työnantaja etsii AINA "porsaan reikiä"!

DuunariRoope

Meillä on salassapito- ja työntekovelvoite työnantajaamme kohtaan, mutta siihen se yleensä sitten melkein jääkin, mitä velvollisuuksia heillä on sitten meitä työntekijöitä kohtaan muuta kuin palkanmaksuvelvoite etsiessä porsaanreikiä. Usein olen miettinyt, että varsinkaan pk-yrityksissä ei paljon arvosteta työntekijöiden työpanosta tai niitä ihmisiä ollenkaan, jotka sitä työtään tekevät. Työnantajat luulevat saavansa aina uuden tilalle, jos joku lähtee kun henkilö kypsyy ettei työpaikoilla ketään arvosteta, entä sitten se uusi vähän ajan kuluttua kun se on ajettu hommiinsa sisään -saattaa olla taas samassa asemassa ja työnantaja on kuluttanut siihen aikaa ja rahaa kunnei itse ole muuttanut johtamisasennoitumista?

Työntekijöiden virheitä kytätään selän takana. Osataan sanoa, että virheitä tapahtuu eikä kukaan ole täydellinen, mutta sitä sanomaa ei enää muisteta sitten kun virhe todellakin tapahtuu vaan syyllistä etsitään sen jälkeen. Isommat virheet ovat sitten jo miltein maailmanloppu!

Sanon, että monet vanhat irtisanoneet työntekijät todellakin kertovat jälkikäteen muille työnhakijoille, kannattaako kyseiseen yritykseen mennä ja miten siellä kohdellaan työntekijöitä ja arvostetaanko heitä!!?? Eivät ole rikkoneet salassapitovelvollisuutta, koska eivät tällöin ole paljastaneet yrityksen liiketoimintaa vaan sen miten yrityksessä kohdellaan työntekijöitä!

Monet pk-yritykset ovat sitoutumattomia työnantajien liittoihin, joten se on monesti se eräs piirre, jota tulee työnhakijan kiertää kaukaa, jollei sitten työsopimus ole sidoksissa johonkin ammattiliittojen työehtosopimuksiin tms. Parin vuoden päästä ei niilläkään tai ammattiliitoillakaan ole paljon painoarvoa ja työnantajapuoli saa määritellä työntekijälleen jonkun ihan nimellisen palkan. :)

Kumpa työnantajat ymmärtäisivät, että TES:n mukaiset palkat ovat minimivaatimuksia (ei kiellä myöskään korottamasta työntekijän palkkoja) ja monessa pk-yrityksessä palkat on alle sen minimin. On tällöin käsittämätöntä, että työnantaja väittää että "palkat olisivat teille korkeampia jos teillä ei olisi TES:ä tms.". Ketään ei todellakaan usko että palkat olisivat silloin korkeampia!? :) Siinä tapauksessa helvettikin ehtisi sulaa?

0

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kuka pistetty kylmäksi

        Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
        Kajaani
        34
        3178
      2. Mietin että

        Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
        Ikävä
        97
        1654
      3. Kaipaatko sinä

        Yhtään meidän katseita
        Ikävä
        136
        1555
      4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

        HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
        Kotimaiset julkkisjuorut
        42
        1395
      5. Oletko samaa mieltä

        Että on parempi olla erillään?
        Ikävä
        91
        1260
      6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

        Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
        Sonkajärvi
        26
        1149
      7. Kirjallinen varoitus

        On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
        Äänekoski
        56
        1045
      8. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
        Kajaani
        232
        991
      9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

        Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
        Sinkut
        270
        971
      10. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

        On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
        Sinkut
        125
        970
      Aihe