Merkkihuollosta tuli eilen soitto, että Octavian DSG-vaihdelaatikko on saatu korjattua vihdoin. Ensimmäinen kustannusarvio puhelimessa oli 2900e ja he epäilivät kytkinvikaa. Korjaamolla kuitenkin paljastui, että myös laatikon laakerit sekä lautaspyörät olivat loppuunkuluneet 69.000km kohdalla. Lopullinen summa oli 4900e joista maahantuoja korvasi 400e eli minun maksettavaksi jäi 4500e omavastuu. Oivoi... kallista on... No onneksi autoni on niin taloudellinen tuolla 1,2 TSI & DSG yhdistelmällä, että tuollainen lasku on pian maksanut itsensä takaisin bensakuluissa.
Vaimoni Janica oli viikonloppuna ruotsinlaivalla viettämässä tyttöjen iltaa ja myös vanhin poikani Bicky the Kid oli viikonloppuisänsä kanssa laivalla. Minä puolestaan käytin lauantai-illan kätevästi hyödyksi ja asensin Älvsby-omakotitaloomme uudet kattolaatat makuuhuoneeseen, sillä vaimo on halunnut niitä jo pitkään. Maanantaina hän palkitsi minut ja sen jälkeen ihailimme yhdessä uusia laattoja kattoon tuijottaen. Edellisen kerran näin tapahtui lauantaina 1. elokuuta puoli yhdeksän uutisten jälkeen. Olin samana päivänä ostanut uuden sohvan Ikeasta ja päätimme yhdessä testata sitä kun muksut olivat harrastuksissaan. Minä kyllä jaksan odottaa näinä väliaikoina, sillä en halua vaikuttaa munillaan ajattelevalta sialta, joita naiset inhoavat ja arvostelevat kovaan ääneen.
Firman Amica-ruokalassa oli tänään hernekeittoa hintaan 9,90e sekä 25cm2 kokoinen pannukakku. Oivoi.. kallista...
Octavia haettu pajalta. Oivoi... kallista...
3
205
Vastaukset
- merkkierkki
Mutta eikös Janica aikaisemmin keväällä jättänyt Timpan?
Onko Janica palannut Timpan luokse? Onko sinulla siitä tarinaa? - Oivoi_sinnekin
No eipä ollut hääppöinen pannaripala.
Onko kyseessä ollenkaan sama Janica, jonka mä tunnen? En mä vaan joutunut koskaan ostamaan mitään sohvaa tai kattolaattoja saadakseni pillua.
No onneksi sulla Timppa on sentään hyvä ja vakaa työpaikka näinä vaikeina aikoina, niin pystyt jatkossakin ostamaan kaikkea kivaa sinne teidän Älvsby-hometaloonne. Häh häh hää! Hajoa sinne toimistoosi tai Amica-ruokalaan tai missä oletkaan tällä hetkellä!
Tulen muuten klo 18 aikoihin hakemaan Bicky the Kidin viettämään viikonloppua kanssani. Kyllä sä sitten kuulet kun ulkona soi Bomfunk MC:n Freestyler ja näet ikkunasta kun mä tulen paikalle Silveradolla kahdella pyörällä keulien. Niin ja muista ostaa pojalle Prismasta kilon pussi proteiinijauhetta, me ajateltiin käydä reenaamassa Impivaaran kuntosalilla viikonloppuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11586Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1021534Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2181012- 124859
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29770Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42761- 8749
- 65736