Octavia haettu pajalta. Oivoi... kallista...

Merkkihuollosta tuli eilen soitto, että Octavian DSG-vaihdelaatikko on saatu korjattua vihdoin. Ensimmäinen kustannusarvio puhelimessa oli 2900e ja he epäilivät kytkinvikaa. Korjaamolla kuitenkin paljastui, että myös laatikon laakerit sekä lautaspyörät olivat loppuunkuluneet 69.000km kohdalla. Lopullinen summa oli 4900e joista maahantuoja korvasi 400e eli minun maksettavaksi jäi 4500e omavastuu. Oivoi... kallista on... No onneksi autoni on niin taloudellinen tuolla 1,2 TSI & DSG yhdistelmällä, että tuollainen lasku on pian maksanut itsensä takaisin bensakuluissa.

Vaimoni Janica oli viikonloppuna ruotsinlaivalla viettämässä tyttöjen iltaa ja myös vanhin poikani Bicky the Kid oli viikonloppuisänsä kanssa laivalla. Minä puolestaan käytin lauantai-illan kätevästi hyödyksi ja asensin Älvsby-omakotitaloomme uudet kattolaatat makuuhuoneeseen, sillä vaimo on halunnut niitä jo pitkään. Maanantaina hän palkitsi minut ja sen jälkeen ihailimme yhdessä uusia laattoja kattoon tuijottaen. Edellisen kerran näin tapahtui lauantaina 1. elokuuta puoli yhdeksän uutisten jälkeen. Olin samana päivänä ostanut uuden sohvan Ikeasta ja päätimme yhdessä testata sitä kun muksut olivat harrastuksissaan. Minä kyllä jaksan odottaa näinä väliaikoina, sillä en halua vaikuttaa munillaan ajattelevalta sialta, joita naiset inhoavat ja arvostelevat kovaan ääneen.

Firman Amica-ruokalassa oli tänään hernekeittoa hintaan 9,90e sekä 25cm2 kokoinen pannukakku. Oivoi.. kallista...

3

215

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • merkkierkki

      Mutta eikös Janica aikaisemmin keväällä jättänyt Timpan?

      Onko Janica palannut Timpan luokse? Onko sinulla siitä tarinaa?

    • Oivoi_sinnekin

      No eipä ollut hääppöinen pannaripala.

    • Onko kyseessä ollenkaan sama Janica, jonka mä tunnen? En mä vaan joutunut koskaan ostamaan mitään sohvaa tai kattolaattoja saadakseni pillua.

      No onneksi sulla Timppa on sentään hyvä ja vakaa työpaikka näinä vaikeina aikoina, niin pystyt jatkossakin ostamaan kaikkea kivaa sinne teidän Älvsby-hometaloonne. Häh häh hää! Hajoa sinne toimistoosi tai Amica-ruokalaan tai missä oletkaan tällä hetkellä!

      Tulen muuten klo 18 aikoihin hakemaan Bicky the Kidin viettämään viikonloppua kanssani. Kyllä sä sitten kuulet kun ulkona soi Bomfunk MC:n Freestyler ja näet ikkunasta kun mä tulen paikalle Silveradolla kahdella pyörällä keulien. Niin ja muista ostaa pojalle Prismasta kilon pussi proteiinijauhetta, me ajateltiin käydä reenaamassa Impivaaran kuntosalilla viikonloppuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe