Suomi häviäisi sodan Venäjälle!

...että tämmöinen otsikko Iltalehdessä. Ihan kuin kukaan ei tietäisi sitä. Ei mulle ainakaan ole jäänyt epäselväksi. Kuinka tyhminä meitä pidetään. Voi kiesus!
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Eikä pelkästään Venäjälle:
Olihan R Y S S I L L Ä uskomattomaan suuri Amerikanapu ja ja sittemin Pariisin rauhansopimuksessa olikin monta "rauhanrakentajaa" . Sotakorvaukset taisivat mennä kokonaan Venäjän hyväksi.
Huvittavaa näin jälkeenpäin on, että Suomi osti Brwester hävittäjät USAsta, "köyhänä maana" Neuvostoliitto sai ilmaiseksi Aicobra hävittäjäjänsä.
USAssa valmistetut koneet ottivat sitten mittaa toisistaan varsinkin ITÄ-Karjalan taivaalla.

R Y S S ÄT saivat paljon muutakin ja reilusti ase- ja jopa ruoka-Amerikan-APUA. Puna-armeija purki varastoistaan siviiliväestölle HÄTÄ-APU-ruokana ruostuneita A-LAARDI-purkkeja pitkään sodan jälkeenkin. Lähde: ( Laps´ Suomen ; Taisto Huuskonen )
Mahtoi olla hyvä jatke ja lisäys yksipuoliseen HAPANKAALI-soppaan.

P.S. NL- apureineen tTaisi olla lähes ylivoimainen vihollinen, minkä elävä voima onneksi saatiin tapetuksi Viipurinlahdella, Tali-Ihantalassa ja Ilomantsissa Karjalan korpiin. Hyvä niin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ldjlfjjdfldjflsjdlk kirjoitti:

...että tämmöinen otsikko Iltalehdessä. Ihan kuin kukaan ei tietäisi sitä. Ei mulle ainakaan ole jäänyt epäselväksi. Kuinka tyhminä meitä pidetään. Voi kiesus!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu