Maksaako kuoroharrastus?

laulualaulua

Mietin itselleni kuumeisesti harrastusta ja ajanvietettä, ja tulin ajatelleeksi kuoroon liittymistä, koska pidän laulamisesta. Lisäksi jonkinasteinen esiintymiskokemuskin olisi hyväksi kaltaiselleni "ujolle tytölle". En kuitenkaan tiedä, onko kuoroon liittyminen maksullista, ja jos on, paljonko se maksaa? Jos joku kuuluu Turussa johonkin kuoroon, niin muitakin neuvoja saa jakaa :)

1

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riippuukuorosta

      Seurakunnissa tai työväenopistoissa voi olla ilmaisia kuoroja tai pienellä nuottimaksulla toimivia, koska jokin yhdistys tukee toimintaa ja kuoronjohtaja saa palkan ja tilavuokrat ja kopiointikulut hoituu sitä kautta. Yksityiset kuorot on sitten kalliimpia ja joskus voi saada enemmän myös laulunopetusta siinä samalla. myös oppilaitosten kuoroja yliopisto, amk voi kysyä, vaikka ei itse siellä opiskele. Tai työpaikalle voi luoda kuoron ja etsiä opettajan sille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3022
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2641
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2594
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      104
      2297
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2114
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1556
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1418
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1228
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe