Oivoi... YT:t...

Oivoi... Tänään tuli sitten nähtyä sellainenkin päivä, että pomo ilmoitti yt-neuvotteluista. Minä kun niin luulin, että työpaikkani ja palkkani olisi vakaa, mutta ilmeisesti taloustilanne on niin tiukka että kaikkien meidän pitää joustaa ja kantaa kortemme kekoon yhteisen hyvän vuoksi näissä talkoissa. Lähin esimieheni Muga Al Addisabeba on kotoisin Nigeriasta ja hän on muuttanut Suomeen 1990-luvun alussa. Oikein osaava ja ystävällinen kaveri, ja varmasti hänkin oli vaikean paikan edessä ilmoittaessaan yt-neuvotteluista.

Vaihtoehtoina oli irtisanoutuminen 19.000 euron eropaketin kera tai vaihtoehtoisesti palkan alentaminen ja työajan vähentäminen. Minä valitsin jälkimmäisen, joten jatkossa työskentelen 30h/vko 16e tuntipalkalla ylityöt, kun tähän asti olen työskennellyt 40h/vko 19e tuntipalkalla ylityöt. Oivoi... Kyllä tällaista asuntovelallista perheenisää hieman jännitti tämä asia, mutta onneksi sain pitää työpaikkani ja pystyn jatkossakin lyhentämään Älvsby-omakotitalomme asuntolainaa sekä Skoda Octavia Combin kuukausieriä Santanderille. Myös työkaverini Eki valitsi saman ratkaisun.

Firman Amica-ruokalassa oli tänään pyttipannua ja paistettuja kananmunia hintaan 9,90e. Tulojen alenemisen vuoksi minunkin täytyy ryhtyä hieman katsomaan ruokien hintatasoa, joten iltapäivällä ostin Prismasta huomiseksi evääksi täytetyn patongin ja puolen litran kokiksen yhteishintaan 8,90e.

7

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ikis__M

      Kyllä se on kuule viisainta opetella olemaan syömättä ruokiksella, etä muuten pärjää millään, sullahan jää palkka alle pariin tonniin jos ei tule niitä ylitöitä, putsina max. 1500. Joudut pyytämäänlyhennsyvapaita älväriin kun kai ne janica ja lapset laittaa ainakin tonnin sileäksi kuussa ja ocuunkin menee muutama satanen. Jos joka päivä n. 20 x menee tuo 8,90 sehän tekee jo liki 180e/kk, ei millään ole varaa tuommoiseen tuhlailuun.

    • 7plus11

      Tuohan kuulostaa jo niin arkipäiväiseltä että alkaa olla vaikea erottaa enää faktaa fiktiosta.

    • Onkohan Bicky Royal-mies joutunut kuulemaan mitään yt-neuvotteluista:)

      • 1plus14

        Onhan niissä vankiloissakin nykyään telkkarit.


    • m-i-e-s

      Timppa näyttää hyvin rehelliseltä ja ahkeralta työntekijältä, voit siirtyä minun alaisuuteeni masentumaan. saatat joutua olemaan enemmän erossa rakkaasta vaimostasi ja Minttu-Petteristä, mutta saatat saada tuon 2000e jo kahden viikon työpanoksesta.

      Ei tarvitsisi stressata asuntovelasta tai auton kuukausierästä, työmatkaa kyllä tulisi huomattavasti, mutta nehän tulee sitten takautuvasti takaisin arviolta 4000€ veronpalautuksina. =) Usein on palkka juoksee hetkiä, joten netflix ja viaplay omakustanne hintaan.

    • betamaleprovider

      Täälä palstalla trollaillaan ja heitetään läppää, vaikka totuus onkin se, että tuollaisia velkaorja aisureita suomi juurikin on pullollaan, worst place you can be.

      • Ex------------PUA

        Jep, nämä ovat hauskoja siksi, koska nämä ovat totta.

        Hauska kuitenkin miten juuri naiset palstalla yrittää vääntää tämän siten, että "juuri tuollaisessa rooolissa se Totuus2015 sitä olisikin oikein onnellinen eikä olisi mitään vaivoija miehellä! jokainen mies haluaa juoksunsa juosseen, vanhan naisen elätettäväkseen."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4288
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2744
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2502
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe