Auton hävitys ja romutus. Mitä vanhasta 1999 Opelista kannattaa irtirepiä (renkaiden/vanteiden lisäksi) ja myydä ennen romutusta. Osaamista kun ei ole paljoa.. En ole hyödyntämässä romutuspalkkiota uuteen koska uudessa autossa on niin tarkat rajat. Tyydyn vähänkäytettyyn.
Ketkä voisivat ostaa tuollaisen katsastetun mutta ( käytännössä epäkuntoisen)?
Onko mitään toivoa saada jtk...
Ketkä voisivat ostaa tuollaisen katsastetun mutta ( käytännössä epäkuntoisen)?
Onko mitään toivoa saada jtk...
Vastaukset 5
Vanhimmat
Käsittääkseni olet nyt jo pari kuukautta murehtinut romusi hävittämistä ja kuitenkin olet hankkimassa korvaavan auton loppuun ajetun Vectrasi tilalle?
Unohda purkamiset ja renkaiden jälleenmyynnillä "rikastumiset"; ei tule tapahtumaan sitä ihmettä, että olisi sen vaivan väärti kun muutaman pussihousun kanssa "neuvottelet" iltahämärissä renkaille hintaa... omassa kodissasi, uhatuksi tulemisen tunteet kauppahetkellä ja vielä sen jälkeenkin jännittäen.
Ajele vaihtoautoliikkeeseen, siis EI Veholle, EI Laakkoselle, EI Wetterille, EI Hartikaiselle eikä mihinkään muuhunkaan merkkiliike-lasipalatsiin, jos haluat oikeasti tehdä autokaupan ja saada oikeasti Opelistasi edes jonkinlaisen euromääräisen vaihtohyvityksen. Siis sellaisen hyvityksen, jolla on edes laskennallisesti merkitystä välirahaan.
Pelkäänpä pahoin kuitenkin, jos siis käsitykseni on oikea että olet tätä asiaa nyt vatvonut pari kuukautta, ettei looginen ajattelukyky saati ymmärrys tähänkään riitä. Ei autokaupan suorittaminen ole rakettitiedettä, eikä siitä auton vaihdosta pidä tehdä elämää suurempaa probleemaa.
Aja vaan kunnon liikkeeseen vaihtokaupoille Opelilla. Älä mene jobbariliikkeen kusetettavaksi.
Aloittaja toisessa viestiketjussa jo pähkäilikin lähes 300tkm ajetun -99 Vectransa vaihtoa käytettyyn autoon:
"Vaihdossa. Olen aikeissa ostaa Toyota Yariksen tai Corollan, bensa automaatin Toyotan liikkeestä? ajettu n. 15 000 km. Hinta 18900-19900 €. Käteisellä noista saa tonnin alennusta? Hyvitetäänköhän vanhasta ajokista jotakin?"
Sitten FAKTAT:
Merkkiliikkeessä 18-20 tuhannen auto. Vastaavanlaisia saa pienliikkeistä 15-17 hinnoilla.
Merkkiliike saattaa Vectrasta paperilla antaa 500 hyvityksen ja lisäksi vielä 500euron alennuksenkin. Maksettava hinta 18 - 19000.
Pienliike antaa saman 500- jopa tonnin hyvityksen, saattaapa antaa 500 tai jopa tonnin alennuksenkin: Maksettavaksi jää 14 - 16tuhatta.
Kummassa tapauksessa 99 Vectrasta saa konkreettisesti jotain vaihdossa?
Jobbariliikkeissä paska palvelu, eikä tietoakaan virhevastuun noudattamisesta.
Kunnon liikkeissä homma pelaa kaikinpuolin.
Laita se nettiautoon 500 eurolla ja käyt pudottamassa hintaa 50 euroa päivässä. Menee pian eteenpäin. Ota luovariin nimi ja tsekkaa ajokortti. Saat sen sitten pois omista nimistäsi, jos ostaja ei rekisteröi.
Yksikään auto ei ole jäänyt tontille tällä taktiikalla.