Elisabeth Rehn, Freudenthal-mitalisti, kävi kyläs

wikipedia_tietää

Vihdin Uutiset kertoi kokoomuksen ja RKP:n tilaisuudesta jossa kävi puhumassa ministeri Elisabeth Rehn. Hieno homma. Kysyiköhän kukaan yleisössä mitä mieltä arvon ministeri on Axel Olof Freudenthal-mitalista, jota RKP jakoi "ansioituneille" ihmisille vielä joitain vuosia sitten?

Mielenkiintoinen havainto ministeristä on se, että hän on ainoa ihminen joka on saanut kultaisen Freudenthal-mitalin. RKP lopetti mitallin jakamisen, sillä se sai rutkasti arvostelua hyvin kyseenalaiset taustat omanneen Freudenthalin ajatusmaailmaan liittyen.

Kyseessä kun oli käytännössä katsoen julkirasisti. Kannattaa ehkä lukea Wikipedian artikkeli aiheeseen liittyen?

https://fi.wikipedia.org/wiki/Axel_Olof_Freudenthal_-mitali

"RKP:n puheenjohtaja Carl Haglundin mukaan RKP ei enää jaa mitalia, koska vaikka Freudenthal olikin ansiokas kielentutkija, ”Freudenthalin mielipiteet olivat kyseenalaisia” ja RKP ei ”halua jakaa palkintoa, joka loukkaa ihmisiä”."

http://www.vihdinuutiset.fi/artikkeli/335764-ministeri-elisabeth-rehn-haluaisi-hataajan-saannoston

5

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oletkopelle

      Ei se mikään ministeri enää ole. Saatanan emäskoinaja!

    • ministerisnaisia

      Rehnillä näyttää olevan jonkinlainen ministerin titteli koska sitä käytetään joka yhteydessä. Siis ei tietenkään aktiivinen ministeri hallituksessa, mutta jonkinlainen muu ministeri-status.

    • pelleköolen

      X-Ministeri! Rehn on mitään sanomaton tonttu niin kuin meidän Päivi vitunperkele Räsänenkin.

    • kiitos_ellu

      Kiitän sua, nyt naiseni on kapiainen. Vai miten se menikään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      141
      3183
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3002
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      110
      1443
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      145
      1187
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1087
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1057
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1007
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      817
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      793
    Aihe