Käytän kolestroolilääkkeenä Rosuvastatin Orion 5 mg lääkettä. Minulle se aiheuttaa varsinkin öisin jaloissa kovaa suonenvetoa ja lihassärkyjä. Samoin ovat tehneet Atorvastatin ja Simvastatin. Onko muilla samanlaisia kokemuksia?
Kolestroolilääkkeet
Mistäapua
8213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tyypillisä sivuvaikutuksia. Niihin ei auta kuin lääkkeen lopettaminen ja tarvittaessa korvaaminen jollakin kolesterolilääkkeellä joka ei perustu vastatiineihin. Jopa punariisikin sisältää vastatiinia.
Olen itsekin menossa maanantaina lääkäriin neuvottelemaan Atorvastatiinin vaihtamisesta johonkin muuhun kolesterolilääkkeeseen.
Ennaltaehkäisevän lääkehoidon tehosta ei ole näyttöä. Varmaa on ainakin se, että suurin osa "riskipotilaista" syö lääkkeitä turhaan: he saavat haitavaikutukset ja kustannukset , mutta eivät sairastuisi lääkkeitäkään.
Asioita sotkee lääketeollisuuden suosima suhteellisten riskilukujen käyttö. "50-% riskinalenema" on oikeiksi ihmiseksi muutettuna aivan muuta kuin "joka toinen". Yhden lonkkamurtuman ehkäisemiseksi täytyy 300 ihmisen syödä osteoporoosilääkitystä vuoden ajan, vaikka osteoporoosi on täysin ennaltaehkäistävissä ravintolisillä ja liikunnalla. Tai 140 ihmistä hoitaa statiineilla (kolesterolilääke) 5 vuotta, jotta yksi sydän- tai aivoinfarkti vältettäisiin, kuten todettiin vancouverilaisen terveydenhuollon vaikuttavuutta tutkivan yksikön tutkimuksessa.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/Suomalainen_ravitsemuspolitiikka.htm
Jotkin sairaudet nostavat sydän- ja verisuonitautien riskiä. Esimerkiksi sen vuoksi diabeetikoilla on huomattavasti alemmat tavoiteltavat kolesteroliarvot. Sen vuoksi moni diabeetikko joutuu käyttämään kolesterolilääkitystä vaikka perusarvot olisi terveelle ihmiselle sopivat.
Niinhän ne väittävät II-tyypin dibeetikoille, vaikka mitään näyttöä lääkkeen hyödystä ei ole olemassa.
Mutta kun kukaan ei voi vertailla itse onko hyötyä vai haittaa.
Ja tuo on sinun mielestäsi syy syödä vaarallisia lääkkeitä.
Lääkkeet tappavat satoja vuosittain ihan suomessa.
Valtimonkovettumatauti, arerioskleroosi, johtuu verisuonen seinämään kertyneestä kalkista, osoittaa jälleen uusi tutkimus. Kolesterolin merkitys on vähäinen tai olematon. Rasvainen ruoka ei aiheuta sydäntauteja, kuten yleisesti väitetään, sanoo englantilainen sydänlääkäri BBC:n haastattelussa.
Kaulavaltimoa ahtauttava kalkki voi aiheuttaa vakavan aivoinfarktin!
http://youtu.be/NjWe1FX8FKk
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm
Ei ole mitään kolestROOLIlääkettä. KolestEROLIlääke on kylläkin tuttu monelle suomalaiselle.
Tähänkin vaivaan auttaa kuin lusikoi omaa paskaansa suuhun 4 kertaa päivässä.