Kun lukee näitä viestejä, niin sitä ei kyllä voi tehdä ilman naurua. Palstan paskaperseiset hätähousut ovat jo hädissään täällä vaatimassa Suomen rajojen sulkemista! BUUAHAHAHAHAA!!!
Onneksi ei tuon kaltaiset itkupillit ole johtamassa tätä maata. Miltähän se tuntuisi, kun suomalaisperheeltä evättäisiinkin lähtö tai paluu Suomeen etelänmatkaltaan? Tai jos liikemiehille sanottaisiin, että ette saa matkustaa työmatkalle ulkomaille? Sitähän se siis tarkoittaisi, jos rajat SULJETTAISIIN.
Kerrotaan nyt näille itkupilleille, että teillä oikeasti ei ole mitään pelättävää. Voitte ihan rauhassa näplätä siellä kotonanne nettiä ja litkiä kaljaa.
BUUUHAHAHAHAHAAAAAAAAA!!!!!!
Onneksi ei tuon kaltaiset itkupillit ole johtamassa tätä maata. Miltähän se tuntuisi, kun suomalaisperheeltä evättäisiinkin lähtö tai paluu Suomeen etelänmatkaltaan? Tai jos liikemiehille sanottaisiin, että ette saa matkustaa työmatkalle ulkomaille? Sitähän se siis tarkoittaisi, jos rajat SULJETTAISIIN.
Kerrotaan nyt näille itkupilleille, että teillä oikeasti ei ole mitään pelättävää. Voitte ihan rauhassa näplätä siellä kotonanne nettiä ja litkiä kaljaa.
BUUUHAHAHAHAHAAAAAAAAA!!!!!!
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ranska ja Belgia ovat jo sulkeneet rajansa iskun takia, Suomen on syytä tehdä samoin.
Miksi ihmeessä pitää odottaa sitä ensimmäistä iskua Suomessa? Eikö kerrankin voitaisi ottaa oppia muiden virheistä ja tehdä väistämätön nyt heti.
Myöskään mahdolliset väkivaltaisia iskuja suunnittelevat Suomessa jo oleskelevat eivät pääse matkustamaan pois maasta!
Breivikit
palauttaa samalla lailla kuin on tullutkin. Otetaan tiivis puoliperävaunu, lastataan se TÄYTEEN matuja ja ajetaan jonnekin Irakin rajalle. Avataan ovet ja käsketään lähteä. Ne jotka jäävät perävaunuun, siivotaan pois ja sen lastin osalta ongelma on ratkaistu.
Oletko tosiaan niin tyhmä kuin kirjoituksesi antaa olettaa. Rajojen sulkemisella tarkoitetaan ettei rajaa ylitetä ilman matkustusasiakirjoja. Olisikohan esim passi tällainen?
Miten se "rajojen sulkeminen" sitten estäisi terroristin saapumisen maahamme, jos ja kun hänellä on passi?
Passi ei ole "puhtauden tae". Ei edes väärentämätön passi!
Tällöin edes tiedettäisiin "ketä mukamas" maassa on, eikä nykyisen kaltaista tilannetta jossa todistetetusti on jo päänkatkojat vastaanottokeskuksissa.
Olisin tuhannesti kiitollinen, jos minun ei tarvitsisi palata lomareissulta suljettujen rajojen takia. Asia kun ei ole näin, koska vain suvakin idioottimaisessa ajattelussa rajojen sulkeminen tarkoittaa että suomen päälle pantaisiin iso kupla, josta ei pääse läpi.
rajat olisi pitänyt sulkea 2kk ja 20000 sitten. ei se nyt enää mitään hyödytä.
No et sitten hyysäysinnossasi ymmärtänyt mitä rajojen sulkeminen tarkoittaa? Ei piikilanka-aitaa maan ympäri, vaan rajavalvonta toimintaan ja kaikki epäilyttävt otetaan säilöön. Kyllä ne rehelliset joilla on oikea passi tai muut paperit kunnossa pääsevät maasta toiseen. Nyt pysäytetään mahdollisia terroristeja.
Etkö sinä vitun idiootti ole lukenut päivän uutisia? Kaikki ministerit ovat yhdessä äänessä ilmoittaneet, että RAJAVALVONTAA OLLAAN TE-HOS-TET-TU! ja se ei todellakaan tarkoita sitä, että rajat suljetaan. MÖLLI!
Tarkoittanee sitä, että rajalla on vastassa heppu heilumassa kyltin kanssa "Welcome to finland!"
Aika uskomaton kirjoitus, ikää (henkistäkään) kirjoittajalla ei voi olla paljoa.
15. TOUKOKUUTA 2015
Kulttuurimarxismi - mikä se on ja miksi sinun on tärkeää tietää siitä?
Olen itsekin aikoinaan ihmetellyt, kuten ehkä monet muutkin, miksi (kaikkien puolueiden) (viher)vasemmistolaiset kannattavat keskenään niin ristiriitaisia asioita, kuten vaikkapa sukupuolten välistä tasa-arvoa ja islamisaatiota. Olen pitänyt näitä tyyppejä yksiselitteisesti hulluina tai tyhminä, mutta totuus onkin, että he eivät ole kumpaakaan, vaan ainoastaan pirun ovelia. Selitys löytyy kulttuurimarxismista.
Kun vasemmisto ei päässyt valtaan länsimaissa 1900-luvun alkupuolella, se yritti sitä uudelleen toisen maailmansodan jälkeen. Kun toistuvista yrityksistä huolimatta vasemmisto torjuttiin konservatiivien toimesta, se "sai tarpeekseen" vallankumouksen yrittämisestä joskus 1960-luvun lopulla ja muutti taktiikkaansa. Suoran vallankumouksen sijaan se päätti aloittaa pitkän marssin instituutioiden halki ja muokata sitä kautta yhteiskuntaa sellaiseksi, jossa heillä olisi mahdollista menestyä paremmin.
Syntyi Frankfurtin koulukunta ja sen kautta niin sanottu uusvasemmisto, joka verhoi marxilaiset, maolaiset ja stalinistiset aatoksensa mm. ympäristönsuojelun, ihmisoikeuksien, tasa-arvon ja fasismin vastustamisen kaapuun. Hyviä esimerkkejä tästä ovat mm. (ent.) EU-komisson puheenjohtaja Manuel Barroso, joka oli maolainen ja Vihreiden monitoimitäti Satu Hassi, joka oli stalinisti. Ajankohta ja tarkat toimet olivat toki erilaisia, mutta periaate sama: Vanha kommunistimenneisyys hävitetään ja puetaan uudet vaatteet päälle, uusin ideologioin ja uusin sanankääntein, mutta jatketaan yhä samaan päämäärään pyrkimistä: Valtaan, vasemmistolaista politiikkaa ja maailmankatsomusta toteuttamaan.
Etenkin Vihreissä tämä trendi näkyy valitettavan hyvin, joskin Suomessa monet ovat hypänneet Vihreän Puolueen kelkkaan vasta, kun Neuvostoliitto romahti. Muualla Euroopassa tämä muutos tapahtui jo yleensä paljon aikaisemmin. Ilmeisesti suomalainen erityisasema Neuvostoliiton kyljessä kotikommunisteineen ja suomettumisineen ei pistänyt mitään kiirettä suomalaisten kommunistien näennäiselle takinkäännölle. Yhtä kaikki, valtaosa vanhoista Vihreistä ja koko Vihreän liikkeen perinteistä on peräisin Suomessa(kin) nimenomaan "vanhoilta" kommunisteilta, jotka ovat valkopesseet ideologiansa trendikkäämmäksi vihreydeksi.
Vihreys nousi esille jo aikaisemmin mm. Länsi-Saksassa, jossa se, ilmeisesti Stasin tukemana edisti hienosti kommunistisia pyrkimyksiä. Koska DDR huomasi, että se ei kykene kilpailemaan teollisuustuotannon ja hyvinvoinnin suhteen Länsi-Saksan kanssa, se päätti ryhtyä sabotoimaan niitä. Jos et pysty samaan kuin kilpailijasi, niin sabotoi häntä, jotta hänkin menestyy yhtä huonosti kuin sinä! Mikäpä olikaan parempi keino sabotoida länsimaista hyvinvointia, teollisuutta ja elintasoa, kuin Vihreä liike?!? Voi olla toki puhdasta sattumaa, että Vihreän liikkeen ideologia johtaa länsimaisen hyvinvoinnin ja teollisuustuotannon tuhoon, mutta joka tapauksessa se sopi mainiosti Stasin tarkoitusperiin. Lopputulos ratkaisee.
No, kuten kaikki tiedostavat ihmiset ymmärtävät, mm. yliopistot ovat punavihreytyneet varsin tehokkaasti kuluneiden vuosikymmenten aikana. Aivan kuten Frankfurtin koulukunnan tarkoituksena olikin. Tämän seurauksena yliopistoissa on alettu opettamaan mm. naistutkimusta ja muuta täyttä hömppää ja yliopistoista valmistuneet "journalistit" ja eri alojen opettajat saarnaavat sivulauseissaan kulttuurimarxilaista ideologiaa, osa tietoisesti, osa tiedostamattaan. Tätä kautta vaikutetaan tehokkaasti ihmisten mielipiteisiin ja yhteiskuntaan, pala palalta. Tämä sama punavihreä kulttuurimarxilaisuus on sittemmin levinnyt politiikkaan, jopa niin pahana, että esimerkiksi Ruotsissa yksikään "uskottavana poliitikkona itseään pitävä" ei voi muuta kuin "todeta olevansa feministi" tai Suomessa ei voi muuta kuin "todeta kannattavansa mamutusmokutusta".
Kulttuurimarxistit harrastavat myös paljon orwellilaista uuskieltä, kehittävät uussanoja ja muuttavat olemassa olevien sanojen merkityksiä mielivaltaisesti. Tämän tarkoitus on hämärtää asioiden todellista laitaa, ujuttaa kieleen ja arkeen heidän mädätystään ja normalisoida epänormaaliutta mahdollisimman paljon. "CIS-sukupuolinen", "Moni/uusperhe", "Kulttuurin rikastutus", "Moniosaaja", "Uussuomalainen", jne. ovat kaikki esimerkkejä tästä konkreettisesta ja alitajuisesti vaikuttavasta mädätystyöstä. Lukekaapa Orwellin 1984 ja/tai opiskelkaa, mitä "Newspeak" on ja mitä varten se kehitettiin, hämmästytte todellakin yhtäläisyyksistä nimenomaan sen käyttötarkoituksen ja nykyisen uuskielen suhteen!
Mutta niin, mitä se kulttuurimarxismi oikein on?
Kulttuurimarxismi on yhteiskunnan ja sen jäsenten psykologista(kin) mädättämistä. Yhteiskunnan eri tahoilta yhtäaikaisesti tapahtuvaa tietoista ja tiedostamatonta muutosta...JATKUU BLOGISSA: http://markusjansson.blogspot.fi/2015/05/kulttuurimarxismi-mika-se-on-ja-miksi.html
No siinä taas ilmeisesti joku kusimulkkuinen itkupilli; ikää varmaan 10 vuotta. Pistä ovet lukkoon, jos mielestäsi Suomen viranomaisten tehostettu valvonta ei sinulle riitä tuottamaan tarpeeksi turvallisuudentunnetta :D
kyllähän rajat pidetään auki muittei yksinkertaisesti makseta rahaa maahanmuuttajille.. vai saako palstan aloittaja rahaa jos matkustat esim espanjaan? ainakin minä kun reissaan maksan kaiken ulkomailla ja vien rahaa kyseisiin maihin siellä ollessani, minulle ei makseta mitään.. suvakit sekottaa kaksi tärkeää asiaa.. maahanmuutto töihin tai matkailu on aivan eriasia kuin mennä loisimaan elintaso pakolaisena vieraisiin maihin ja käyttäytyä törkeästi! saahan minäkin esim mennä usaan töihin muttei minulle siellä mitään makseta ellen työllisty!
Heti, just arvaa, että kokkaripoikahan se siellä taas.
Ps. En suinkaan ole mikään pas*apeppu!
Ihan puhtoinen olen (lady).
tosiasiassa rajat tullaan useammassa maassa sulkemaan litki kaljaa tai ei ja olisi hyvä jos turvapaikanhakijat palautettaisiin aavikolle.
Juuri alottajan kaltaiset tietämättömät ihmiset aiheuttaa nämä eri maissa olevat ongelmat. Luulevat että suljetut rajat tarkoittaa jotain pohois-koreaa. Ihan vaan muistutukseksi alottajalle että suomessa oli vielä ennen EU:ta suljetut rajat. Ja muistan aika hyvin päässeeni menemään ihan minne huvitti maailmalla, mutta valvotusti. Minua ei häiritse viisumin hakeminen tai passin näyttäminen rajalla jos sillä saavutetaan tietoisuus ketä suomessa on ja mitä ne täällä tekee. Juuri sitä vartenhan suomi aikoinaan taisteli että sai omat rajat. Tässä sitä nyt ollaan näiden kukkahattu maailmanpelastajien käsissä ilman rajoja?
Etkös SINÄ tietämätön ole kuullut, kun mediassa ollaan ilmoitettu, että rajavalvontaa nyt tehostetaan? Se ei missään nimessä ole sama asia, kuin rajojen sulkeminen.
ja sitä paitsi Suomessa EI ennen EU:ta ollut suljetut rajat, vaan täysin vapaa liikkuvuus Pohjoismaiden sisällä ilman passia!
ÄÄLIÖ!
Ilman passia kyllä, mutta henkilöllisyys piti kuitenkin pystyä aina todistamaan kysyttäessä, että sillä lailla ''täysin vapaa'' liikkuvuus.
Tiedätkö mitä siitä seuraa kun vanhemmat ovat sisaruksia keskenään tie kuinka monennessa polvessa?
No katso peiliin niin näet lopputuloksen.
Eikä noin yksinkertaisen pitäisi todellakaan alkaa täällä ketään opettamaan, varsinkin kun nuo sinun kommenttisi aiheuttavat ainoastaan säälin sekaista huvittuneisuutta.
Äläkä viitsi vaivata päätäsi sillä että kaikki nauravat sinulle, jatka vaan sitä banjon soittelua isäsi kanssa.