Lämmönvaihdin vuotaa

Ekströmi

Mulla on veneessä 49 heppainen Ekströmin marinoina Mitsubishin diesel. Kone on vuodelta -85 ja kone toimii mainiosti, mutta lämmönvaihtimessa taitaa olla vähän vuotoa, koska jäähdytysnesteen pakkaskestävyys laski kesän aikana. Ajoa tuli n. 80 tuntia.
Voiko vuotoa yrittää paikata jollain korjausaineella vai tuleeko pelkkiä ongelmia? Tuon ikäiseen koneeseen ei varmaan kannata lähteä lämmönvaihdinta uusimaan? Toisaalta kone voi kestää vielä kymmenenkin vuotta. Koneen vaihto on tietenkin yksi vaihtoehto, mutta ei viitsisi huvikseen konetta vaihtaa, koska moottori toimii hyvin.

Kiitos kaikille hyvistä vihjeistä.

9

3039

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ProOil
    • ViePajalle

      Ei ole kallista eikä ole apua, hinta ja laatu menevät siis käsi kädessä.

      Ei kannata vaihtaa lämmönvaihdita, mutta kannattaa ottaa irti, viedä palajje, korjata ja etenkin koeponnistaa. Yleensä muutenkin kannattaa ensin selvittää, mikä on tilanne ja vasta sen jälkeen päättää jatkosta.

      Lämmönvaihtimesta voi tulla ihan hyvä tulppaamalla pari pilliä varsinkin, kun se tule puhdistettua samalla kertaa.

    • Ekströmi

      Kiitos vinkeistä. Taidan ottaa irti ja viedä johonkin tutkittavaksi. Jospa sen saisi korjattua.

    • Omassa moottorissa (Volvo V8) lämmönvaidin oli tukossa viime keväänä. Topboat korjasi sen, hinta 200 Euroa. Korjaus kesti kolme päivää.
      Topboat on Helsingissä.

      • Sylttytehtaaseen

        Topboat tuskin itse koeponnistaa lämmönvaihtimia saati sitten tulppaa. Kannattaa menää suoraan sille, joka tekee sen. Pääsee halvemmalla ja nopeammin.


      • Yep, ei Topboat sitä korjannutkaan vaan heidän tiloissa toiminut alihankkija. En tiedä oliko hinta halpa vai kallis mutta maalattuna sen sain ja se ei ole vuotanut.
        Tarve oli kova, veneenlasku myöhästyi vain viikon.


    • Porilainee

      Porissa yksi jäähdytin korjaamo tinaa päädyt uudelleen, jos on vuoto pillissä, se tinataan umpeen. Ajan oloon tina "kuluu"merivedessä eli ilmeisesti joku sähkö galvaaninen ilmiö, tai jotain.

    • raunoks

      Silloin kun lämmönvaihdin vuotaa, niin yleensä se pitää uusia. Vika on usein seuraus siitä, että on jäänyt vedet sisään merivesipuolelle ja lämmönvaihdin on päässyt jäätymään. Tai sitten korroosio tai tärinä on sen rikkonut. Tulpaaminen on hätäkonsti.
      Mitsubishi 4 DQ50 (49 hv) lämmönvaihdin on putkimallinen vaihdin. Siihen löytyy korvaava tilalle kohtuuhintaan. Kyys Tekno-Marinesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      299
      4830
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3085
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      54
      3012
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      33
      1580
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1262
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1209
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      12
      1042
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1021
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      1009
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      1001
    Aihe