Millä kitaralla andy mccoy soittaa

Pinkpunkandspicy

grease helmetin musiikkivideolla keep your helmet greasy. Törkeän hieno skitta mustahopeen värinen. Ihan mielenkiinnosta kyselen .soittanut samaa kitaraa myös hanoi rocksin livekeikoilla loppuaikoina ainakin 2008-2009. Soitti muistaakseni kyseisellä kitaralla joitain kappaleita myös Hanoin viimeisellä Tavastian taltioinnilla 2009.

7

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mika2222222222

      Voisi olla Zemaitis. Muistaakseni Andy on yksi niitä harvoja suomalaisia jolla tuollainen kitara on. Ne "aidot" on aika satumaisen kalliita ja uusintapainoksiakaan ei vissiin ihan ilmatteeks saa. https://en.wikipedia.org/wiki/Zemaitis_Guitars

    • mu7ehnewnsonsl

      Mikalta jo tulikin oikea vastaus eli Zemaitis. Andy myös on heivannu noita panttitoimistollekin jostain syystä ja sieltä yksi onnekas löysi Andyn vanhan Zemaitiksen "vähän edullisemmin" ;D

      Enpä ole katellut millä Andy nykyisin soittaa.

    • Pinkpunkandspicy

      Joo nykyään soittanut livenä ainakin sinisellä stratocasterilla.. Cool myöskin. Jotenkin epäilin ite ettei olis zemaitis tuo mustahopee kitara .. Siinä on joku lohikäärmekkin piirrettynä tai jotenkin kaiverrettuna . Joo muistan itsekin vuosia sitten nähneeni panttilainaamossa pari andyn kitaraa joku sunburst les Paul ja joku muu kitara mutta epäilen et ei siellä kyllä zemaitiksia oo ollut. Syynä varmaan et varmaan kitaroita aika paljon et ajan kanssa osasta hankkiutunut eroon.

    • Pinkpunkandspisy

      Ei se kitara oo tuon näköinen kun wikipedia jutussa vaikka hieno tuokin ja nähnyt tuollasellakin kun livenä soittaa. Ainakin minun mielestä ei samannäköinen.

      • Mika222222222

        http://zemaitisguitar.com tuoltahan noita Zamaitiksen malleja voi käydä vaklaamassa.
        http://dome.fi/musiikki/haastattelut/haastattelu-andy-mccoy-diilit-ja-maailmantahdet-tarjottimella Tässä jutussa Andy poseeraa Zamaitiksensa kanssa (tämänkaltaisen mä olen nähnyt vajaalla viidellä tonnilla myytävänä käytettynä). http://yle.fi/vintti/yle.fi/pop/sites/pop.yle.fi/files/gallery/2008-10-30/lost_in_music_6318.jpg tässä se poseeraa toisen Zamaitiksensa kanssa.

        Olen noiden lisäksi (ovat käytännössä hienoimpia kitaroita mitä rahalla voi saada) nähnyt Andyn soittavan enimmäkseen Gibson LesPauleilla custom ja standard ja ainakin yhdessä kuvassa hän poseerasi Gibson L5s:n kanssa joka on samanlainen millä Albert Järvinen ja Dingon Jonttu myös soittivat. Gibson Firebird on myös näkynyt Andyn käsissä sekä niitä akkareita. Kyllä kai se on soittanut melkeen kaikkia keppejä joita maa päällään kantaa.


    • pinkpunkandspicy
    • Punkandspicey

      Joo ei onnistunut........ Mut noissa kuvissa se skittakin on coolia kuvia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11198
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1086
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe