http://yle.fi/uutiset/elenia_ja_viranomaiset_tiedottavat_sahkokatkoksista_kello_13/8473651
no jo se on aikoihin eletty.. ja varsinkin kun ne kellä sähköt on poikki, tuota ei mistään pääse edes seuraamaan. ihmiset harvoin pitää nykyään paristoradiota varalla, vaikka se tärkeää olisikin.
yle suomi tampere on kanava josta tuon voi kuunnella. tunein:stä löytyy haulla "yle tampereen radio".
no jo se on aikoihin eletty.. ja varsinkin kun ne kellä sähköt on poikki, tuota ei mistään pääse edes seuraamaan. ihmiset harvoin pitää nykyään paristoradiota varalla, vaikka se tärkeää olisikin.
yle suomi tampere on kanava josta tuon voi kuunnella. tunein:stä löytyy haulla "yle tampereen radio".
Vastaukset 20
Vanhimmat
Netistähän tuon parhaiten näkee, missä on sähkötön torppa.
ei näe ei. elenian windows-palvelin kyykkää aina kun sähkökatkoja on yli tuhat. eli katkokarttakin on pois käytöstä.
http://www.elenia.fi/sahko/sahkokatkotilanne
"palvelussa on huoltokatko"
amatöörit:D
Juuri nyt kannattaa pirauttaa kaikille tutulle, että sun torpassas ei ole sähköjä.
Helvetin tunarit. Että silleen.
Mitähän jos noita pakolaismiljardeja olisi käytetty sähkölinjojen maahan vetoon ja varavoima yksiköiden hankintaan Suomeen ? Olisi ollut todellista hyötyä rahoista Suomelle ja Suomalaisille. Että silleen.
Riittäisi jos puut kaadettaisiin sähköverkon ympäriltä säännöllisesti. Sähköverkon laitto maahan maksaisi maltaita kun sitä pitäisi tehdä tuhansien kilometrien matkalta. Miljardikustannukset tulisivat sitten sähkönkäyttäjien maksettavaksi lopulta.
Paristoradio kannattaisi löytyä kodin varusteista jokaiselta. Se on poikkeustilanteessa ainoa tiedonsaantikanava kun sähköt on poikki. Muutenkn pitkittyvää sähkökatkoon kannattaa varautua riittävällä kotivaralla ja hankkimalla taskulamppuja ja kynttilöitä sekä riittävä vesivara ja muonavarasto niin, että kotona pärjää 2-4 viikkoakin ilman sähköä, juoksevaa vettä ja lämmitystä. Ruoanlaittoon retkikeitin ja sen polttoainetta riittävästi.
Hätä puhelut ei mene läpi kirjoittaa ILtalehti. No ei vieläkää noita varavoimakoneita ole puhelintukiasemilla Suomessa. Että silleen.
Suomi ei ole varautunut kovin hyvin poikkeustilanteisiin. Jo sähkökatko pudottaa puhelimetkin eikä edes hätäliikenne toimi silloin. Tässä maassa ei pärjätä missään poikkeustilanteessa kovin pitkään.
no ylekin ryssi homman aika hyvin. erikoilähetys ei tule ollenkaan hämeen radiosta, vaan pelkästään pirkanmaan. se taas kuuluu hämeessä paikoin miten kuten. kuitenkin tilanne koskee hämettä siinä kuin pirkanmaatakin.
Vanhainkoteja valmistautuvat evakoimaan jo sähköt on poikki 55000 kuluttajalta.
Eikö sitä armeijalta saada apua yhtään vai otteellaanko taas päiviä ennenkuin toimitaan? Ett äsilleen.
Kunnon untuvamakuupussi lämmittää myös pakkasella. Aggregaatti on myös hyvä olla sähkökatkojen varalta. Vaikutta siltä että suomalaiset eivät osaa enää varautua pieneenkään poikkeustilanteeseen.
No kyllä osaan vaurautua, on agrigaatti ja bensaa. Vuolukivitakka ja kahden vuoden puut pilkottuna ei hätää. Että silleen.
Suomen nykyinen varautumiskyky poikkeustilanteisiin, on varmasti huomioitu myös sotilaallisessa mielessä ulkomailla. Että silleen.
toi on kyllä jännää, miten viranomaiset ei voi oppia mistään. korkeintaan pidetään palaveri ja seuraavan kerran ollaan taas avuttomana housut nilkoissa. ei vaan ole todellista että viranomaisverkko kyykähtää joka saatanan sähkökatkoon..
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1195007257993/artikkeli/elenia sahkokatkotilanne muuttui yolla entista pahemmaksi ja on nyt vakava.html
ulkomaisten operaattorien satelliittipuhelimien varassa mennään..
No narsistit ja itseviisaat päättäjäthän eivät pysty uutta oppimaan. Että silleen.
Siinä se nähdään taas, kikkare tulee lunta niin heinähattu on pulassa, sama toistuu vuodesta toiseen, hattu kourassa ollaan että etelän talousalueen pitäisi taas maksaa.
Ei sitä tarvitse olla mikään heinähattu, kun sähköt voivat katketa ihan parin kilometrin päässä kaupungin keskustasta ja olla poikki useita vuorokausia, kun vikakartat näyttää ettei vikaa ole vaikka asiakkaat ilmoittavat sähkön puutuvan. Että silleen.