entisessä koulussani kaksi opettajaa ovat olleet melko avoimesti suhteessa keskenään jo vuosia vaikka molemmat ovat naimisissa tahoillaan. Kaikki tietävät, sadat elleivät jo tuhannet ihmiset paikkakunnalla. Oppilaat ovat joskus ihmetelleet vanhemmilleen ja nämä rehtorille, mistä oikein on kyse; miten opettajat kehtaavat ja miten siihen pitäsi kouluyhteisössä suhtautua. Tätä on jatkunut jo vuosia ja luotettavan lähteen perusteella luulen, että nämä kaksi eivät koskaan pystyisi muodostamaan keskenään kestävää suhdetta jos heidän puolisonsa lähtisivät. Kyse on siis "hauskanpidosta". Voisin käräyttää naisen aviomiehelleen nimettömällä kirjeellä - teenkö sen?
kerronko miehelle?
mooralisti
12116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mikäs velvollisuus sulla on ketään käräyttää? Jos noin pieni paikkakunta on kyseessä että kaikki muka tietää ja ihmettelee niin eiköhän nuo puolisotkin jo tiedä mikä on homman nimi. Ihmiset juoruaa aina. Puhuvat totena asioita, joilla ei välttämättä ole päätä eikä häntää.
Pidä vaan huolta omasta moraalistasi. Se on sun tehtävä, ei muiden käräytys. Jos sun moraalisi on sitten niin vahva että se vaatii kertomista niin tottakai uskallat tehdä sen omalla nimelläsi. Mikä pelottaa?
Mikä on motiivisi? Pahansuopaisuutta edes suunnitella kertomista. Ethän sä tiedä vaan kuulemasi perusteella vaan luulet.
Olen kullut, että yhdellä sun toisella opella on sutinaa keskenään. Näitä opejen kehittämispäiviä kannattaa pitää silmällä. Vastikään kuulin, että vastaavaa poljentaa pidettiiin rehtoreidenkin kesken Seinäjoella.. Ei se ihme ole, jos Suomi pettää.
Kaikki pitää käräyttää armotta!
No olispa mielenkiintoista tietää, että mitä "tavatonta" siellä koululla oikein tapahtuu? Mikä on se asia, johon pitäisi "suhtautua" ? Tekevätkö avoimen seksuaalisia tekoja vai mitä ?
"Entisessä koulussani" alkaa kirjoitus... Ja teet muutenkin johtopäätöksiäsi pelkästään olettamusten ja kuulopuheiden perusteella. Mikä lie se luotettava taho, johon viittaat? Tuskin kumpikaan näistä keissin osapuolista?
Hoh hoijaa, eikö ihmisillä ole omissa asioissaan riittävästi murehdittavaa, kun pitää tuollaistakin vatuloida? Vai onko niin, että kun ei itselläkään mene kaksisesti, pitää ottaa ilo irti toisten OLETETUISTA tekemisistä?
No niinpä! Kuulin tapauksesta jossa nainen (vähemmän viehättävä) käräytti työkaverit joilla oli jotain sutinaa. Ja tämä käräyttäjä maksettiin ulos.
Tiedä vaikka olisi itse ollut tarjolla tuolle työkaverille ja kun ei flaksi käynyt päätti kieliä. Nyt hän luulee olevansa jollain tavalla parempi ihminen...kukaan ei vain ole hänelle kertonut mitä hänestä todella ajatellaan....
Ei kannata sekaantua jokainen pitäköön huolensa omista suhteistaan.
Miksi juuri naisen haluat käräyttää etkä miestä? Jos kerran molemmat varattuja.
Aloittaja on nainen. Siksi että siinähän ehkä vapautuisi potentiaalinen hyvä mies markkinoille jos vaimon pettämisen takia parille ero tulisi. Naurettavaa kuulopuheiden perusteella mennä sotkeutumaan asiaan, joka ei muille kuulu. Tuskin aiheuttaa työyhteisössä ja koulussa minkäänlaisia ongelmia. Siellähän ollaan töissä. Ei vaikuta opetuksen tasoon yms. Aloittaja pitäköön vaan huolta omista asioistaan.
Mistä päättelet että ap on nainen? Saattaa ollakin mutta yhtä hyvin miehet ovat tekopyhiä ja pahanilkisiä. Oman kokemuksen mukaan myös miehet ovat niitä pahimpia juoruilijoita, levittävät juoruja, ovat oikein juoruäijiä!
Ap, älä sekaannu asiaan. Teet itsellesi palveluksen jos unohdat koko jutun. Nyt varmaan herkuttelet sillä että miten hyveellinen ja kunnon asialla olisit jos käräyttäisit naisen, tuhoaisit synnin pesän. Sitten saisit sivusta seurata kuinka tapahtumaketju lähtee liikkeelle. Mutta ota huomioon että seuraukset saattavat olla niin pahoja että katuisit koko lopun ikääsi...
Ihan turhaan kadehdit heitä. Vika on sinulla omassa päässä. Veikkaan, että sinulla on pian edessä työpaikan vaihto.
Jos olisin 5 vuotta sitten saanut valita saanko tietää mieheni pettävän minua, vastaisin tänään kyllä olisin halunnut tietää. Sen ajan miettiminen nyt, että miten minua huijattiin monta kuukautta "työmatkoja, ylitöitä" jne. on ollut kaikkein pahinta ja kesti pitkään prosessoida.
"Jos Sulla on joku toinen, koko kaupunki tietää sen mua ennen" eli ilman muuta kerrot!!!