Siis oon tyttö:D ja mulla on ollu huulten yläpuolel vähä karvoi ja oon sit päättäny sheivata ne ku näytti liia näkyvilt nii kasvaaksne nyt sit takas paskumpana ja pitkimmäks? mua vähä pelottaa et mite ne saa kurii et kukaa ei huomaa.
kasvaako "viikset"?
katastrofiiii
4258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei ne kasva paksumpina eikä pidemmiksi, mutta kun olet tyhmyyksissäsi sheivannut (ajanut partasi), kasvavat karvat tuntuu paksummilta kun ne ovat yhtä paksuja latvaan saakka.
Ohut ja hento karvoitus ylähuulessa on normaalia ihokarvoitusta eikä sitä tarvitse poistaa. Mikäli karvoitus tummenee eikä äidillä tai suvun muilla naisilla ole vastaavaa, kannattaa mennä lääkärille mahdollisten hormoonihäiriöiden vuoksi.
Pysyvään viiksikarvojen poistamiseen on sitten omat keinonsa joista on täällä keskusteltu usein.
Kyllä mulla vaan kasva vahvemmaks ja pidemmiks, sama käsikarvoissa, niistä tuli pidemmät ja vahmemmat ajon jälkeen. Varsinkaan kasvoista ei kannata sheivata. Ennempää nyppii pinseteillä ne pois tai sitte vaikka vetää lapuilla..
Siis sinulla kävi käsikarvoilla samoin kuin tuossa ensimmäisessä vastauksessa oli kerrottu. Luonnollisesti kasvava karva ohenee latvaa kohden ja on ohuempi latvaa kohden. Määrättyyn mittaan kasvettuaan karva ei enää pitene eikä paksuunnu. Myöhemmin karva putoaa pois ja karvatuppi menee lepotilaan kunnes myöhemmin alkaa kasvattaa taas uutta karvaa. Sheivattu karva kasvaa pituutta lepojaksoon saakka ja on paksu myös latvasta.
Vahaamalla/sokeroimalla tai epiloimalla "hypätään" tavallaan karvan lepovaiheeseen ja uuden karvan kasvu alkaa täysin alusta.
Minulla taas kävi käsikarvojen kanssa päinvastoin. Kun ajelin ne ensimmäisen kerran epilaattorilla, kasvu loppui lähes kokonaan kerralla ja myöhemmin tuli enää yksittäisiä karvoja. Nyt ei kasva enää mitään käsivarsissa.
Oon tässä jo hetken aikaan ajatellu, että jos ostais epilaattorin ja kokeilis sillä ajaa käsikarvat, jospa kasvu loppuis, tai ei ainakaan tulis niin pitkinä ja paksuina takas:)..
Itehän siis oon käyttäny vaan höylää, eikä se oikeen mielestäni käsille eikä jaliille, kasvoista puhumattakaan.. Tosiaan joskus teininä 2 kertaa "muoloilin" myös kulmakarvat höylällä, sen jälkee neki on ollu tosi pitkät :D noh nykyisinhän sitä ongelmaa ei oo ku kulmat ns tippuu päästä..
Hyvää joulun odotusta kaikille <3:)