Nyt kun työttömänä ollessa katsellut työpaikkoja ja kysellyt palkkoja, niin ei voi kuin ihmetellä. 11-13€/h. Kuka viitsii lähteä töihin tuommoisella palkalla, vaikka kokemusta löytyy? Ei kyllä motivoi ei sitten yhtään kun aina on ollut ihan eri tason palkkaus ja työssä ei ole tarvinnut mouhkata itseään henkihieveriin päivittäin. Ei ihme, ettei työt maistu monille. Palkat on ihan liian alhaisia menoihin nähden. Vuokrat kallistuu, kaikki kallistuu, mutta pienellä palkalla pitäisi sinnitellä. Liiton rahoilla ei tartte nähdä nälkää. Ei kyllä houkuta tehdä töitäkään kun erotus on naurettava mitä saisi tekemällä raskaampaa työtä. 500 päivää lomailua tiedossa sitten.
Menetkö töihin pienellä palkalla?
Tampereen_mies
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ansiosidonnaista saa liian pitkään, terveet ihmiset voivat löhöillä sohvalla yli vuoden. Onneksi sen kesto lyhenee 400 päivään. Voisi lyhentää vielä 300 päivään ihan helposti.
Sehän on TES:n vika jos palkat eivät pysy menojen perässä!
Pienellä palkalla voit mennä toki töihin vähäksi aikaa. No Problems. Kuitenkin on niin, että jos aloituspalkkasi on pieni, niin jatkossa palkkasi ei tule juurikaan kehittymään paremmaksi. Et kuulu "sisäpiiriin, kermaan". Yleensäkin on niin, että jos alkupalkka on pieni, niin myös urakehitys jää polkemaan paikallensa. HR tarkastelee asiaasi positio versus palkka näkökulmasta aina. Jos palkkasi on liian korkea positioosi nähden, niin HR:llä on tarvetta, että nouset rankingissa ylöspäin siten, että heidän tilastonsa tulevat kuntoon. Olen sen monta kertaa nähnyt, kun olen työelämässä seurannut ihmisten urapolkuja. Olen 60v. Sivuraiteelle ei kannata jäädä pitkäksi aikaa. Muutoin siitä tulee pysyvä olotila. Status Quo. Teet mukisematta toisten työt. Joku aina delegoi omat työnsä juuri sinulle. Olet heidän työrukkasensa. Uralla eteneminen versus alkupalkka välillä on hyvin vahva korrelaatio!!! Jos palkkasi junnaa paikoillansa vaihda heti firmaa. Max 1-2 v, jos ei palkassa tapahdu mitään kehittymistä ylöspäin.