Olen päättänyt aloittaa vuoden alusta laihduttamisen. Tavoitteena olisi saada maaliskuun loppuun mennessä n.15kg pois. Jätän kokonaan pois karkit, suklaan, jäätelön, sipsit, popcornin, pitsat, hampurilaiset,pullat, kakut, keksit ja pasteijat. Aiemmin olen laihduttanut mutta ne on tulleet takaisin. Nyt olen jo pitkän aikaa yrittänyt päästä kiloista eroon. Olisiko vinkkejä mitä/miten kannattaisia tuon kolmen kuukauden ajan syödä..? Pidän todella paljon hedelmistä, kasviksista ja puuroista. Liikuntaan ei kohtuuttomasti ole aikaa opiskelun vuoksi. Asiallisia kommentteja ja vinkkejä kiitos. Ylipainoa ei paljoa ole, mutta haluan oloni kevyemmäksi ja mukavammaksi.
3kk
Hanna
4812
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Luin just sun ilmotksen ja huomasin että sulla on samat tavoitteet kuin mullakin eli maaliskuuhun mennessä pitäis saada 15 kiloa pois! En itsekään ole niinkään ylipainoinen mutta 15 kg kevyempänä olisin erittäin tyytyväinen. Ei mulla tässä muuta ollu ku onnea yritykselle! :)
Minäkin olen päättänyt jättää kaiken makean, sipsit ja suklaan pois uuden vuoden alkaessa ja laihduttaa 10 kiloa. Mutta ajattelin myös ostaa kuntosalille kortin ja alkaa muutenkin syömään terveellisesti. Ei minullakaan ole paljoakaan ylipainoa (painoindeksin mukaan ei yhtään), mutta kuten sanottu haluan oloni kevyemmäksi ja jos vain saan vaakanlukemat näyttämään 60 niin olen ikionnellinen ;)
Viestissäsi pisti silmään että olet aikaisemmin laihduttanut ja kilot ovat tulleet takaisin. Olisiko siis järkevä miettiä tuota 3kk totaalikieltäytymista herkuista. Luultavasti tuo "maaliskuun loppuun" -dieetti sitten tarkoittaa sitä että sen jälkeen herkkuja voisi syödä taas vanhaan tyyliin ja kilot palaavat.
Itse olen laihtunut 15 kg ruokailutottumusten muutoksella, en millään määräaikaisella dieetillä. Kerran viikossa pidän herkkupäivän niin etei tarvi jatkuvasti kitua ja haaveilla suklaapatukasta tms. :)
Siis olen ajatellut niin että kolmeen kuukauteen en syö noita ollenkaan ja kun paino on pudonnut, en aio jatkaa samaan malliin kuin nyt. Olen melkein puoli kuukautta yrittänyt vähentää noita herkkuja jne. tuloksetta. Näin siis pääsen alkuun ja sitten jatkan terveellisiä elämäntapoja. Olen vain sellainen luonne että kun jotain tehdään niin se tehdään kunnolla. Uskon että tämä sopii minulle parhaiten. Ja kun alkuun pääsen, niin tuskin aloitan edes vielä kolmen kuukauden kuluttua herkkujen syömistä. Olin jo tuossa syksyllä karkkilakossa kolme kuukautta ja se meni hyvin parin ensimmäisen viikon jälkeen.